28. 7. svátek má Viktor




Deště před dvěma týdny skutečně probudily houby

30. září 2024   (07:00)
Deště před dvěma týdny skutečně probudily houby
foto: pribram.cz / Karel Hutr (Bedla vysoká)

Jak předpovídají zkušení mykologové, růst hub začíná nejdříve po deseti dnech, ale spíše až po dvou týdnech od dešťů. První nálezy už hlásí houbaři napříč Českem, Příbramsko nevyjímaje.


V některých oblastech nacházejí houbaři i hřibovité houby, tedy praváky, ale i kozáky a křemenáče nebo klouzky. Ostatně klouzci rostou ve velkém i na Příbramsku, kde se lidé chlubí plnými košíky bedel vysokých. Ty nacházejí na loukách mimo les.

Hřiby rostou především zatím mimo region například na Rokycansku nebo Rakovnicku. A počasí je ideální na budoucí růst hřibovitých hub ve velkém. Je napršeno z předchozích dnů, a ještě pršelo ve čtvrtek a v noci na pátek. Takže podhoubí dostalo znovu vydatnou zálivku na nadcházející podzimní houbařskou sezonu.

Jak bylo již výše uvedeno, nejčastějším druhem v košících jsou bedly vysoké. Tyto houby jsou považovány všeobecně za pochoutku, přesto je každý nesbírá. Jsou z nich ale vynikající pokrmy. Bedla vysoká je jedna z nejoblíbenějších a nejchutnějších hub. Od jedovatých druhů bedel ji poznáme snadno. Klobouk má v mládí protáhle vejčitý, později se kuželovitě rozevírá a dospělá plodnice je až plochá s hrbolem na temeni. Na třeni v jeho horní třetině zůstává široký posuvný bělavý prsten s dvojitě roztřepeným okrajem a hnědou obroučkou.
Jejich příprava v kuchyni je rozmanitá. Ještě uzavřené klobouky mladých bedel můžeme naplnit směsí masa, kousky jiných bedel, sýra a slaniny. Bedly pak vložíme do pekáče, potřeme olejem a dusíme přikryté. Větší klobouky ve tvaru misky také můžeme plnit. Klobouky osolíme, dáme do pekáče a naplníme okořeněnou směsí masa a slaniny podle chuti. Pečeme do růžova a poté můžeme posypat sýrem a ještě zapéct.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Karel Hutr








Související


Další články

Rock’n’roll, loutky i moravská nálada. Březnické léto láká na nabitý závěr prázdnin Rock’n’roll, loutky i moravská nálada. Březnické léto láká na nabitý závěr prázdnin Festival Březnické léto pokračuje i během druhé poloviny prázdnin a nabídne pestrý … KULTURA Středočeští zemědělci hlásí polovinu sklizně. Úrodu však srazily mrazy i sucho Středočeští zemědělci hlásí polovinu sklizně. Úrodu však srazily mrazy i sucho Zemědělci ve Středočeském kraji v minulém týdnu postoupili se sklizní obilovin za … AKTUÁLNĚ Hasiči bojují s doutnajícím odpadem v Rožmitále, na místě pomáhá i těžká technika Hasiči bojují s doutnajícím odpadem v Rožmitále, na místě pomáhá i těžká technika V areálu zpracovatelské firmy v lokalitě u Zalán u Rožmitálu pod Třemšínem vypukl dnes … AKTUÁLNĚ Tesco zvažuje prodej svých obchodů ve střední Evropě. Dotknout by se to mohlo i prodejen v Česku Tesco zvažuje prodej svých obchodů ve střední Evropě. Dotknout by se to mohlo i prodejen v Česku Obchodní řetězec Tesco podle informací britského deníku Financial Times zvažuje prodej … NEPŘEHLÉDNĚTE Příbram zahájila výměnu autobusových přístřešků. Nové zastávky budou ve městě i osadách Příbram zahájila výměnu autobusových přístřešků. Nové zastávky budou ve městě i osadách Během letních prázdnin projde obnovou téměř dvě desítky autobusových přístřešků v … AKTUÁLNĚ Spartak Příbram pokračuje v jízdě. Vyhrál Superpohár a potvrzuje formu před divizí Spartak Příbram pokračuje v jízdě. Vyhrál Superpohár a potvrzuje formu před divizí Spartak Příbram navázal na jarní historický postup do divize a na domácím hřišti … SPORT AI místo trenéra i poradce? Umělá inteligence se stává osobním koučem milionů lidí AI místo trenéra i poradce? Umělá inteligence se stává osobním koučem milionů lidí Ještě před pár lety byla umělá inteligence pro většinu lidí jen zajímavou … ZAJÍMAVOSTI Brdský pohár představí v Lázu sílu chladnokrevných koní i zábavu pro celou rodinu Brdský pohár představí v Lázu sílu chladnokrevných koní i zábavu pro celou rodinu V sobotu 1. srpna se v Lázu uskuteční tradiční soutěží chladnokrevných koní Brdský … NEPŘEHLÉDNĚTE Uzavírka v oblasti Mariánského údolí a Václavského náměstí potrvá do konce srpna Uzavírka v oblasti Mariánského údolí a Václavského náměstí potrvá do konce srpna Oblast ulic Mariánské údolí a Václavské náměstí bude od 27. července do 31. srpna … AKTUÁLNĚ
Vážná srážka dvou aut u Dubence: Čtyři zranění a kyvadlový provoz na silnici I/18 Vážná srážka dvou aut u Dubence: Čtyři zranění a kyvadlový provoz na silnici I/18 Před dvanáctou hodinou došlo na křižovatce silnice I/18 u obce Dubenec k vážné … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz