23. 1. svátek má Zdeněk




Desetitisíce lidí v Praze protestovaly proti strachu a nenávisti

30. října 2022   (08:21)
Desetitisíce lidí v Praze protestovaly proti strachu a nenávisti
foto: Milion chvilek/PR

Organizátoři chtějí vyjádřit solidaritu s Ukrajinou, kterou v únoru napadlo Rusko, a upozornit na nutnost ochrany demokratických hodnot.


Desetitisíce lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který uspořádal spolek Milion chvilek. Organizátoři chtěli vyjádřit solidaritu s Ukrajinou, kterou v únoru napadlo Rusko, a upozornit na nutnost ochrany demokratických hodnot. K účastníkům promluvila prostřednictvím videa manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Olena, poděkovala Česku za podporu. Policie odhadla účast na nižší desítky tisíc lidí. Stejně se vyjádřila v případě páteční protivládní demonstrace, dnes ale bylo náměstí zaplněno výrazněji.

Lidé v davu drželi vlajky České republiky, Ukrajiny a Evropské unie. Automobilový provoz na náměstí byl zastaven, jen na chodnících po stranách zůstaly koridory umožňující průchod. V horní části náměstí pak byly nataženy velké, zhruba desetimetrové vlajky ČR a Ukrajiny a na pódiu nápisy "Česko proti strachu" a "Zvládneme to". Mezi demonstranty zavítal mimo jiné Miloš Vystrčil (ODS), jenž by měl pokračovat jako předseda Senátu. Premiér Petr Fiala na twitteru akci podpořil a ocenil.
K lidem na náměstí jako první promluvil prostřednictvím videa divadelník, hudebník a spisovatel Jiří Suchý. Řekl, že nám bude možná zima a zchudneme, ale na Ukrajině umírají lidé, kteří na rozdíl od Čechů už nebudou mít šanci, aby jim v budoucnu bylo teplo a aby zbohatli. "Zkusme být stateční," řekl Suchý. Promluvili také zakladatelé Milionu chvilek Mikuláš Minář a Benjamin Roll. Lidi vyzvali, aby se nebáli, nenechali se manipulovat a nepodlehli obchodníkům se strachem, jak označili organizátory páteční protivládní demonstrace.
Účastníkům shromáždění ve videoprojevu poděkovala za podporu napadené země manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská. Ukrajina podle ní prožívá nejtemnější dobu ve svých dějinách. Připomněla, že ruské rakety poslední měsíc míří na elektrárny. Dokud lidé po celém světě nebudou zavírat oči před válkou, naše světlo nikdy nezhasne, řekla.

Svůj příběh vyprávěla Ukrajinka Katarina z Doněcku, která je od roku 2014 již osm let na útěku a od té doby nebyla doma. Čechům poděkovala za pomoc a azyl, v Česku se cítí bezpečně. "Ať žije Česko!" dodala.
Biskup Václav Malý řekl, že je potřeba strach části obyvatel brát vážně, je třeba pomoci slabším. Varoval ale před politiky, kteří šíří strach, a před obchodníky s chudobou. Ekonom Tomáš Sedláček prohlásil, že mír nebude, dokud se Rusové nezbaví svého diktátora. Zhruba dvouhodinovou akci zakončily česká, slovenská a ukrajinská hymna.
Spolek Milion chvilek mimo jiné svolal několik akcí na podporu Ukrajiny krátce po únorové ruské invazi. Na Václavském náměstí se tehdy sešly tisíce lidí. Spolek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo ANO. Pořádal poté demonstrace, při nichž mimo jiné kritizoval tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) za střet zájmů či nedodržování volebních slibů. V červnu 2019 se na pražské Letné největší demonstrace zúčastnilo podle organizátorů až 250.000 lidí.
V pátek se na Václavském náměstí uskutečnila zhruba tříhodinová protivládní demonstrace. Lidé při ní zaplnili horní polovinu náměstí, směrem k tramvajovým kolejím dav už ale nebyl tak hustý.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Hygienici varují před antiperspirantem Rexona. Obsahuje zakázanou látku Hygienici varují před antiperspirantem Rexona. Obsahuje zakázanou látku Hlavní hygienička České republiky upozorňuje spotřebitele na nevyhovující kosmetický … Hledaný muž byl nalezen mrtvý ve Voznici Hledaný muž byl nalezen mrtvý ve Voznici Policisté hledali muže, který odešel z domova, kde nechal dopis na rozloučenou. … AKTUÁLNĚ Učíme děti pro svět zítřka: virtuální realita se stává součástí výuky v Chrašticích Učíme děti pro svět zítřka: virtuální realita se stává součástí výuky v Chrašticích Virtuální realita už dávno není jen doménou her. Na Základní škole a mateřské škole … Brdský běžecký pohár 2026: Přes 30 závodů a 300 kilometrů Brdský běžecký pohár 2026: Přes 30 závodů a 300 kilometrů Harmonogram BBP pro rok 2026 nabízí řadu závodů nejen pro dospělé běžce, ale také v … COOP zradil slepice i zákazníky a dál obchoduje s utrpením, říká organizace OBRAZ - Obránci zvířat COOP zradil slepice i zákazníky a dál obchoduje s utrpením, říká organizace OBRAZ - Obránci zvířat Organizace OBRAZ - Obránci zvířat bude v pátek 23. ledna v Příbrami protestovat před … Hasiči z výsuvného žebříku museli otevřít násilím byt Hasiči z výsuvného žebříku museli otevřít násilím byt Ve středu 21. ledna před 18. hodinu byli hasiči povoláni k technické pomoci do … Příbramská rodačka a bývalá moderátorka Rádia Kiss bojuje s těžkou nemocí. V Milíně se chystá benefiční akce Příbramská rodačka a bývalá moderátorka Rádia Kiss bojuje s těžkou nemocí. V Milíně se chystá benefiční akce Bára Tlučhořová, rodačka z Příbrami a dlouholetá moderátorka ranního vysílání Rádia … Přepravní kontroloři mají k dispozici přenosné kamery Přepravní kontroloři mají k dispozici přenosné kamery V rámci modernizace postupů přepravní kontroly Integrované dopravy Středočeského kraje … Pohádky do kapsy se vracejí do příbramského divadla Pohádky do kapsy se vracejí do příbramského divadla Na Velkou scénu příbramského divadla se vrací oblíbené dětské představení Pohádky do …
Policie ve Středočeském kraji posílila kontroly. Zaměřila se na chodce, cyklisty i technický stav vozidel Policie ve Středočeském kraji posílila kontroly. Zaměřila se na chodce, cyklisty i technický stav vozidel Středočeští policisté se ve dnech 15. až 17. ledna zapojili do speciální …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz