15. 5. svátek má Žofie




Deset let splácení nestačilo, dluh ukončilo až Milostivé léto

24. ledna 2022   (10:54)
Deset let splácení nestačilo, dluh ukončilo až Milostivé léto
foto: ilustrační, Pixabay

Tříměsíční akci, která měla pomoci s vypořádáním dluhů zejména vůči veřejnoprávním subjektům, využili i klienti sociální poradny Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram.


Exekuce představují pro část lidí „rozbušku“, kdy relativně malý dluh dokáže přerůst do markantních rozměrů. Vyhnout se začarovanému kruhu kvůli neschopnosti splácet původní závazek mohli alespoň někteří díky tzv. Milostivému létu. Zaplacením jistiny a poplatku ve výši 908 korun se dlužníci zbavili i vysokých sankcí, úroků z prodlení a dalších nákladů. „O akci Milostivé léto jsme velmi intenzivně klienty informovali při osobních konzultacích, na internetu, vytištěnými letáky a také při vzdělávacích akcích na Úřadu práce, ve Věznici Příbram a na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu,“ říká vedoucí sociální poradny Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram Jana Benová. Ve spolupráci s organizací Člověk v tísni dostali lidé rovněž nabídku využít sbírku SOS Milostivé léto.

Někteří klienti se do akce zapojili, u mnohých se ovšem příležitost, kterou bylo možné uplatnit zejména u veřejnoprávních subjektů, vztahovala např. jen na dvě exekuce z dalších patnácti. Dvě exekuce se podařilo vyřešit muži, jenž se s dluhy potýkal po rozvodu. „Více než deset let byly klientovi prováděné exekuční srážky ze mzdy,“ popisuje táhnoucí se finanční potíže Jana Benová. Celkové jistiny u společností VZP a ČEZ v tomto případě činily 286 000 korun, s příslušenstvím šlo celkem o 1 120 000 korun. S pomocí rodiny byla nakonec dlužná jistina a oba poplatky uhrazeny.
Odborníci vnímají určité překážky, které akci provázely. „Zdravotní pojišťovny nechtěly uznat penále jako příslušenství, podle jejich názoru penále spadalo do základního dluhu. Komplikace se vyřešila, ale to již Milostivé léto asi měsíc běželo,“ vysvětluje Jana Benové, která by uvítala opakování této zatím jednorázové aktivity. Přesnou statistiku nemá zatím sociální poradna zpracovanou, Milostivé léto trvá ještě do 28. ledna.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Fandi Česku v Kulturním domě v Příbrami Fandi Česku v Kulturním domě v Příbrami Kulturní dům Příbram zve všechny, kdo chtějí fandit českému týmu na Mistrovství světa … SPORT Nafta v Příbrami zlevnila, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu Nafta v Příbrami zlevnila, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,59 Kč do 43,90 Kč … DOPRAVA Lidé poznají Bahna jinak. Bývalá tanková střelnice odhalí vzácnou přírodu Brd Lidé poznají Bahna jinak. Bývalá tanková střelnice odhalí vzácnou přírodu Brd Milovníci přírody, Brd i nevšedních zážitků mají jedinečnou příležitost nahlédnout do … ZAJÍMAVOSTI Zámek Hořovice jako ideální tip na výlet za historií i odpočinkem Zámek Hořovice jako ideální tip na výlet za historií i odpočinkem Hledáte nenáročný výlet, kde se spojí historie, krásné interiéry i procházka v parku? … TIP NA VÝLET Legendární pochod Praha–Prčice je zpět. Tisíce lidí znovu obují toulavé boty Legendární pochod Praha–Prčice je zpět. Tisíce lidí znovu obují toulavé boty Už v sobotu 16. května odstartuje 59. ročník jednoho z nejslavnějších turistických … AKTUÁLNĚ V ulici pod nemocnicí byl hlášen únik plynu V ulici pod nemocnicí byl hlášen únik plynu Ve čtvrtek 14. května ráno mířily hasičské vozy do ulice Gen. R. Tesaříka v … AKTUÁLNĚ Kyberpodvody prudce rostou. Policie radí, jak nenaletět a kde si vše ověřit Kyberpodvody prudce rostou. Policie radí, jak nenaletět a kde si vše ověřit Kyberkriminalita v Česku dál prudce roste. Jen za první čtvrtletí letošního roku … AKTUÁLNĚ Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut Více než dva tisíce zkontrolovaných vozidel, stovky přestupků a desítky řidičů pod … AKTUALIZOVÁNO Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5,3 milionu korun. Vůči … AKTUÁLNĚ
Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu PŘÍBRAM – Zatímco dvůr centrální hasičské stanice ve Školní ulici byl plný dětí ze … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz