23. 6. svátek má Zdeňka

Den otevřených dveří na radnici

NÁZOR
4. listopadu 2015   (14:50)
Den otevřených dveří na radnici
foto: sxc

Přinášíme názor spoluautora petice proti vybudování nízkoprahového centra na Rynečku Dušana Havlíčka.



Den otevřených dveří na příbramské radnici. Je to pěkné gesto vůči občanům. Občané se budou moci podívat, jak vypadají kanceláře pana starosty, místostarostů, paní tajemnice a jejich sekretariáty, z nichž se řídí třiatřicetitisícové město a spravuje obvod obce s rozšířenou působností se sedmdesáti tisíci obyvateli, zatím ještě svou rozlohou největší ve Středočeském kraji.

Nám, občanům, se radnice otevře! Na jeden den v letošním roce. Je dobré aspoň vidět, jak ty kanceláře vypadají, když už nemůžeme být u jednání, která tam probíhají. A že to jsou asi jednání hodně delikátní a napínavá a moc důležitá. Řeší se na nich jak budeme v našem městě žít, zda budeme mít dost práce, po jakých ulicích budeme chodit a jezdit. Jestli budeme spokojeni s městskou hromadnou dopravou, kde, jak a do kolika hodin se budeme moci bavit, kde se třeba projedeme na kole, jak nás ochrání městská policie, jak se město postará o své občany a kolik nás to bude všechny stát. Peněz jako daňové poplatníky, ale i pohodlí. Jak do Příbrami přitáhneme turisty, aby pomohli rozhýbat zadřená soukolí místní ekonomiky. A taky se tu asi rozhoduje o tom, s kým se vedení města hodlá bavit a s kým ne. Kteří občané jsou hodni pozornosti radnice a kteří za to nestojí.

Snad nám na tyhle otázky dá radnice odpověď třeba už dnes na tiskové konferenci, na kterou budou mít tentokrát přístup i ti obyčejní občané města. Nebo si to naši konšelé promyslí a odpoví nám později? Uvidíme. Mám sice nějaké pochybnosti o otevřenosti a upřímnosti těch odpovědí, ale možná nás radnice příjemně překvapí.

Že pochybuji? Naše rodina podporovala změnu na příbramské radnici. Od nové očekávala nejen otevřenost a ochotu bavit se s lidem. Počítali jsme s tím, že ne všechno se nám bude líbit. Čekali jsme i to, že občas budeme skřípat zuby a že někdy budeme muset i sáhnout hlouběji do svých peněženek. Hezčí, příjemnější, bezpečnější a vzkvétající město, ve kterém žijeme, nám za to stojí. Ale také jsme čekali, že bude nová radnice i lidem naslouchat. Zdá se, že je ale i ona, tak jako ty předchozí, stižena hluchotou. Vedení města mluví o poradách s občany. O tom, že ho zajímá, co si přejí, a že s nimi chce hledat způsoby, jak toho dosáhnout. Ale je to tak?

Konalo se několik veřejných besed radnice s občany. Také ta, která se týkala další budoucnosti zrušené výtopny na Rynečku. Podle všeho k ní došlo jen proto, že jsme měli výhrady k tomu, co s ní chce město udělat a sepsali jsme o tom petici. Pro nedostatek času proběhla jen ve dvou z mnoha domů na Rynečku, ale i tak ji podepsalo víc jak 400 signatářů. Byla to beseda? Nám připadala jako diskuse hluchých a slepých. Měli jsme dojem, že se vedení města pouze snaží silou nás přesvědčit, že se mýlíme a že jen ono má pravdu. S pomocí pozvaných pracovníků sociálních služeb z Berouna a z Prahy nám dlouze vysvětlovalo, jak je potřebné a nutné nízkoprahové denní centrum a ubytovna pro osoby bez přístřeší. To si mohlo nechat od cesty. My to taky víme a vznik takového zařízení podporujeme. I v té petici jsme to napsali. Napsali jsme v ní ale také to, že zamýšlené využití zrušené mazutky nepovažujeme za dobrý nápad a vyzvali jsme radnici, aby zodpovědně a citlivě hledala pro sklad technických služeb i pro kontejnery nízkoprahového centra a ubytovny vhodnější lokalitu. Tady se komunikace zasekla. Radnice nám tvrdí, že tohle je jediné vhodné místo ve městě, kam to lze umístit. A hotovo. Sami jsme navrhli místo jiné, podle nás vhodnější a jak se ukázalo později i na jednání městských zastupitelstev, těch možných lokalit je po městě ještě mnohem víc.

Vypadá to tak, že celá beseda o mazutce byla jen zástěrkou, aby vedení města prosadilo svůj nepromyšlený záměr. I za cenu toho, že zohyzdí další část centra, poškodí stovky vlastníků domů a bytů v sousedství a přijde i o jejich podporu. Kdyby to nebylo zbytečné a hloupé, pak bychom možná mohli vedení města považovat za hrdiny. Takhle se to jeví jako masochismus a pohrdání voliči. Hlasováním na zastupitelstvu potvrzené Pyrrhovo vítězství. Jak je známo, tomu králi bylo platné, jak mrtvému zimník.

Dušan Havlíček

Poznámka redakce: O reakci jsme požádali i vedení příbramské radnice.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Dušan Havlíček
autor: Dušan Havlíček








Další články

Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš … NEPŘEHLÉDNĚTE Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. … ROZHOVOR Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává … ANKETA /FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník /FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala … AKTUALIZOVÁNO Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing V pátek 20. června se uskutečnil venkovní galavečer Bene Patron Boxing pod záštitou … SPORT U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku Na silnici 604H nedaleko Milína na Příbramsku došlo v neděli večer k vážné havárii. … AKTUALIZOVÁNO Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život Studentka zdravotnického záchranářství Viktorie Ženíšková strávila dva měsíce na stáži … ROZHOVOR /FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči /FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči Hasičům ve středních Čechách v neděli odpoledne opět přibylo výjezdů kvůli bouřkám. Od … AKTUALIZOVÁNO Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii Letošní ročník pochodu Pičín–Řitka se zapsal do historie. Na trasu vyrazilo rekordních … NEPŘEHLÉDNĚTE
Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali. Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali. Lesy v Evropě i v Česku se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. To, co jsme dlouho … PŘÍRODA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz