22. 8. svátek má Bohuslav

Dělostřelci debatovali v Jincích s občany o obnovení ostrých střeleb z děl

1. května 2024   (08:57)
Dělostřelci debatovali v Jincích s občany o obnovení ostrých střeleb z děl
foto: Gabriela Kugler/se souhlasem

Obyvatelé obcí z okolí Jinců během besedy nejčastěji zmiňovali obavy z hluku, uzavírání komunikací nebo omezení v podobě uzavření CHKO Brdy.


V souvislosti se znovuzavedením ostrých střeleb z děl v Jincích se v pátek 26. dubna uskutečnila beseda s obyvateli dotčených obcí. Velitel 13. dělostřeleckého pluku plukovník Jan Cífka zhruba tři desítky občanů informoval, že střelby budou probíhat nanejvýš 5x ročně a jen ve všední dny. Výcvik se bude odehrávat pouze v prostoru posádkového cvičiště a jeho ochranném pásmu, které je pro veřejnost uzavřeno dlouhodobě.

Obyvatelé obcí z okolí Jinců během besedy nejčastěji zmiňovali obavy z hluku, uzavírání komunikací nebo omezení v podobě uzavření CHKO Brdy. „Všechna cvičení budou avizována s předstihem na úředních deskách obcí, webových stránkách pluku a sociálních sítích. Nebudeme střílet o víkendech ani o státních svátcích,“ ozřejmil Cífka, podle něhož cvičení budou probíhat maximálně pětkrát ročně, a to od úterý do čtvrtka v době od 9:00 do 22:00 hodin. Útvar se navíc vždy bude snažit spojit cvičení dělostřeleckých a minometných jednotek tak, aby minimalizoval zátěž na obyvatele a prostředí.
Armáda již v minulosti uvedla, že potřebuje vytvořit podmínky k rychlému přeškolení a zavedení nového zbraňového systému CAESAR do užívání dělostřelectva. Současně reflektuje změny bezpečnostního prostředí, které vytváří požadavky na decentralizovaný výcvik vojsk. Z pohledu dělostřelectva se nejedná o výraznou změnu.
Dělostřelci jsou v Jincích už od roku 1928 a i přes změny velikosti výcvikového prostoru v roce 2012 zde vojáci trénují nepřetržitě. Střelby ostrou municí budou probíhat ze severního směru z dříve využívaných prostorů palebných postavení, která jsou součástí posádkového cvičiště Jince. Uzavřena bude oblast posádkového cvičiště a jeho ochranného pásma. Cílová a dopadová plocha bude pouze Brda. Prostor bude vyznačen informačními a bezpečnostními cedulemi a na hlavních cestách budou závory a zabezpečovací služba. „Vstup do posádkového cvičiště Jince je trvale uzavřený pro veřejnost,“ upřesnil nadrotmistr Ivoš Belšán, náčelník výcvikových zařízení Brda. „Technika, která pojede na Podluhy střílet, pojede přes prostor. Nebude tak docházet k žádnému uzavírání obecních veřejných komunikací,“ doplnil.

Plán znovu obnovit střelbu z děl ve výcvikovém táboře Jince byl dlouhodobě komunikován se starosty místních obcí, se zástupci vojenských lesů a správou CHKO. Panuje všeobecná shoda. CHKO považuje znovuzavedení střeleb za žádoucí s ohledem na zachování unikátní flory a fauny, které občasné výpaly svědčí. Do budoucna se plánuje povolení střeleb z některých dalších bývalých palebných postavení. To je však nyní předmětem našich analýz a jednání.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Gabriela Kugler
redakčně upraveno








Související


Další články

Pavel Šporcl v Příbrami: Kritizovali mě za šátek i džíny. A pak přišly modré housle Pavel Šporcl v Příbrami: Kritizovali mě za šátek i džíny. A pak přišly modré housle Houslový virtuos Pavel Šporcl patří k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. … ROZHOVOR Od pondělí bude neprůjezdná Hailova ulice Od pondělí bude neprůjezdná Hailova ulice Práce na pokládce kabelů zavřou Hailovu ulici v Příbrami od pondělí 24. do pátku 28. … DOPRAVA Čechy zasáhly vydatné deště: místy spadlo až 90 mm, rekord drží Nedrahovice Čechy zasáhly vydatné deště: místy spadlo až 90 mm, rekord drží Nedrahovice Česko má za sebou výraznou srážkovou epizodu. Zatímco v Čechách za posledních 24 hodin … AKTUÁLNĚ Silniční kontroly přitvrdí: Policie řidiče o posledním prázdninovém víkendu pořádně prověří Silniční kontroly přitvrdí: Policie řidiče o posledním prázdninovém víkendu pořádně prověří Konec prázdnin tradičně znamená výrazný nárůst dopravy. Policie proto o posledním … DOPRAVA Modráskové louky: Když neposečená tráva znamená, že se hospodaří správně Modráskové louky: Když neposečená tráva znamená, že se hospodaří správně Možná jste si při procházce přes Brdy všimli zvláštního rozdílu. Zatímco některé louky … POZNÁVÁME BRDY Senioři mají svůj den. Udělejte dnes něco hezkého pro někoho, kdo si to zaslouží Senioři mají svůj den. Udělejte dnes něco hezkého pro někoho, kdo si to zaslouží Pátek 21. srpna připadá National Senior Citizens Day, tedy dni věnovanému seniorům. … NEPŘEHLÉDNĚTE Poznejte život v lese při komentované vycházce s lesníkem Poznejte život v lese při komentované vycházce s lesníkem Brdská příroda ukrývá řadu zajímavostí, které při běžné procházce snadno přehlédnete. … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: S létem se můžete začít postupně loučit na hradech a zámcích, Příbramsko ale stále nabízí spoustu letních akcí! Tipy na víkend: S létem se můžete začít postupně loučit na hradech a zámcích, Příbramsko ale stále nabízí spoustu letních akcí! O víkendu se můžete zúčastnit oblíbené celorepublikové akce Hradozámecká noc, a to … AKTUÁLNĚ Pohonné hmoty v Příbrami: Nafta stále zdražuje Pohonné hmoty v Příbrami: Nafta stále zdražuje Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,99 Kč do 41,90 Kč … AKTUÁLNĚ
V Osečanech na zámku se bude vdávat princezna V Osečanech na zámku se bude vdávat princezna V sobotu 22. srpna 2026 se na zámku v Osečanech odehraje událost, která tomu místu … KULTURA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz