15. 3. svátek má Ida

Dělbuchy, rachejtle a ohňostroje. Strach z příchodu nového roku děsí majitele psů

30. prosince 2018   (09:40)
Dělbuchy, rachejtle a ohňostroje. Strach z příchodu nového roku děsí majitele psů

Jak dopřát psovi poklidného Silvestra?



„Oslavy příchodu nového roku jsou v plném proudu. Rachejtle které po celý poslední den v roce vybuchují, mohou nejednoho psa pořádně vystresovat. Najít ve městě místo, kde by byli hluku petard ušetřeni, není totiž vůbec snadné. Strach psa se může projevit tak, že může mít snahu prchnout a nebo se schovat na místa, která obvykle nenavštěvuje. Psi mají totiž sluch mnohem jemnější než člověk. Dokáží slyšet i zvuky, které my neslyšíme.

Své o tom ví řada majitelů psů, neboť mnozí čtyřnozí kamarádi tyto oslavy nesou velmi nelibě. Jsou známé i případy, kdy pejsek proskočí zaskleným oknem.

Psa bychom neměli utěšovat, ale spíše se ho snažit rozptýlit hrou. Pokud se doslova klepe a chce se schovat pod postel nebo k vám do náruče, umožněte mu to. Rozhodně ho za jeho strach netrestejte, ale nedávejte mu ani pamlsky. Mohl by si myslet, že se chová správně a vy ho odměňujete.

V době vrcholících ohňostrojů zavřete okna, zatáhněte závěsy nebo žaluzie. Na psa mluvte v klidu a chovejte se normálně. Pokud si bude chtít zalézt někde v bytě, nenuťte ho, aby byl u vás. Někteří "pejskaři" zavírají svého čtyřnohého miláčka například do koupelny, ale to rozhodně nedělejte, zavřete ho do tmy, a s jeho strachem ho tam necháte samotného.

Možností je celá řada, volíme podle psychického stavu zvířete, míry stresu, zdravotního stavu a samozřejmě i možností majitele zvíře separovat od hluku.
Nejvhodnější je samozřejmě, pokud možnosti dovolí, se zvířetem vycestovat mimo město a Silvestr strávit v klidu někde na chatě nebo samotě, bez nutnosti sedace. Pokud toto není možné, jsou k dispozici na trhu preparáty od mírných na přírodní bylinné bázi, popř. látky podobné feromonům nebo hormonům, které zvíře uklidní, až po klasická veterinární sedativa pro domácí použití. Tyto jsou většinou ve formě gelu, který se aplikuje do pusy nebo na sliznici dásní několik hodin před vypuknutím Silvestrovského veselí."
Říká MVDr. Pavel Vokrouhlík z Veterinární kliniky na Zdaboři.

Zvíře je nutné ponechat doma, vyvarovat se venčení v době maximálního hluku a ke zvířeti přistupovat chováním, které mu bude signalizovat, že je vše naprosto v pořádku a že se nic neděje. Zvířata mnohé vycítí a přejímají i od majitelů. Přehnané uklidňování muže ve zvířeti vzbuzovat i pocit úzkosti a nejistoty a zvyšovat stres a strach. Rádi vám u nás pomůžeme s výběrem vhodného preparátu. Naše klinika je otevřena i dnes, a to od 15. do 18. hodin," dodává Pavel Vokrouhlík.

Večerní procházku nenechávejte proto na půlnoc s tím, že se půjdete podívat na ohňostroj a psa při tom vyvenčíte. Naopak s ním jděte ven v době, kdy ještě žádné dělobuchy nejsou. Nezapomeňte psovi dát obojek s kontaktem na vás, kdyby se přeci jen ztratil (mít psa označeného čipem není na škodu nikdy).

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: top








Další články

Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek Pocit bezpečí je jedním ze základních ukazatelů kvality života ve městě. Jak si v … ANKETA Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu! Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu! Milovníci sladkého, pozor. Hledáme podnik, kde v Příbrami dělají ty nejlepší dorty, … ANKETA Policisté hledají čtrnáctiletou Vanesu. Naposledy byla viděna v Mníšku pod Brdy Policisté hledají čtrnáctiletou Vanesu. Naposledy byla viděna v Mníšku pod Brdy Policisté z Příbrami vyhlásili pátrání po čtrnáctileté Vanese Badžové, která odešla z … Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou S příchodem jara se v českých lesích a hájích začínají objevovat první porosty … NEPŘEHLÉDNĚTE Hvězda Četnických humoresek Alena Antalová v Příbrami: „Každý den mě učí.“ Hvězda Četnických humoresek Alena Antalová v Příbrami: „Každý den mě učí.“ Festival Sherlock v příbramském Divadle Antonína Dvořáka přivítal herečku Alenu … ROZHOVOR Samoobslužné pokladny: Trend, který nezastaví ani vztek zákazníků Samoobslužné pokladny: Trend, který nezastaví ani vztek zákazníků Samoobslužné pokladny rozdělují zákazníky skoro jako politické názory. Jedni je … Bolí vás hlava? V Nizozemsku vám na to dají… zmrzlinu Bolí vás hlava? V Nizozemsku vám na to dají… zmrzlinu Zmrzliny s netradičními příchutěmi nejsou nic nového. Svět už viděl česnekovou, … ZAJÍMAVOSTI Vojenské lesy vydaly upozornění pro návštěvníky: Cesta k zámečku Tři Trubky bude dočasně omezená Vojenské lesy vydaly upozornění pro návštěvníky: Cesta k zámečku Tři Trubky bude dočasně omezená Vojenské lesy a statky ČR (VLS) vydaly varování všem návštěvníkům. V pondělí 16. a v … NEPŘEHLÉDNĚTE Bioodpad v Příbrami končí i v lese. Městské lesy ukazují fakta, která část veřejnosti nechce slyšet Bioodpad v Příbrami končí i v lese. Městské lesy ukazují fakta, která část veřejnosti nechce slyšet Povinný sběr bioodpadu v Příbrami vyvolal mezi částí veřejnosti silné reakce. Někteří … NEPŘEHLÉDNĚTE
Učitelé ZUŠ Antonína Dvořáka zahrají benefiční koncert pro dětské pacienty Učitelé ZUŠ Antonína Dvořáka zahrají benefiční koncert pro dětské pacienty Tradice pomoci pokračuje – učitelé hudby a zpěvu připravili koncert na podporu … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz