17. 1. svátek má Drahoslav
Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech

6. ledna 2020   (06:34)
Dalších 41 fotografií v galeriiDavy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech

Zlato, kadidlo a myrha, to byly dary, které malému Ježíškovi přinesli Tři králové


I letos k nám z velké dálky přišli Tři králové. Jak je již několik let tradicí, tak svou pouť skrze Příbram započali u městského úřadu, kde již čekali zástupci Svaté Hory a také města. Kromě toho se zde shromáždil početný dav, zejména rodičů s dětmi, kteří si nenechali ujít tuto velkolepou podívanou. Kašpar, Melichar i Baltazar dorazili na třech velbloudech a v kombinaci s těmito zvířaty na sebe strhávali veškerou pozornost.

Od městského úřadu se vyrazilo do Jiráskových sadů, kde už čekala další početná skupina lidí, aby si mohla tři poutníky vyfotografovat a následně se za nimi vydat do Pražské ulice. Ta byla doslova zaplněna čekajícím davem. Celý průvod ukončil svou cestu na náměstí T. G. M. Velbloudi byli odvedeni do ohrady, kde je bylo možné obdivovat zblízka.

Tři králové se odebrali na pódium, aby společně s ostatními vyslechli proslovy. Toho se jako první zhostil starosta Příbrami Mgr. Jan Konvalinka. Během proslovů byl symbolicky přítomen živý betlém s malým Ježíškem, Pannou Marií a Svatým Josefem. Celou akci pak ukončil koncert živé hudby.

K † M † B †​
V katolických zemích se o dnešním svátku  píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K † M † B † . Svátek Tří králů je svázán s dobročinnou sbírkou. Koledníci obcházejí domy a žehnají jim.

Tři písmena na dveřích ovšem neznamenají jména nejsvětější trojice, ale značí zkratku latinských slov požehnání - „Christus mansionem benedicat“, což v překladu znamená „Kristus ať požehná tomuto obydlí“.

Zlato, kadidlo a myrha, to byly dary, které malému Ježíškovi přinesli sv. Tři králové. Poprvé se o třech mudrcích zmiňuje církevní spisovatel Órigenés na počátku 3. století, který počet tří zřejmě vyvozuje z počtu darů, které přinášejí.


Tyto dary byly v tehdejší době nejen velmi drahé, ale i cenné pro svou léčivou sílu. Zlato je a samozřejmě i vždy bylo nejušlechtilejším kovem a symbolem bohatství. Kadidlo bylo díky své vůni navozující slavnostní atmosféru v mnoha náboženstvích velmi vyhledávané. Šlo o směs vonných dřevin a pryskyřic, myrhy, semínek, kořenů a usušených květů. Myrhu si v tehdejší době mohli dovolit pouze ti nejbohatší. Jednalo se o šťávu, která se proměňovala v červeno hnědé kousky ve velikosti vlašského ořechu.

 

I letos k nám z velké dálky přišli …

Fotogalerie

Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech () Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (1) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (2) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (3) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (4) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (5) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (6) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (7) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (8) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (9) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (10) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (11) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (12) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (13) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (14) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (15) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (16) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (17) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (18) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (19) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (20) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (21) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (22) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (23) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (24) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (25) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (26) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (27) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (28) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (29) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (30) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (31) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (32) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (33) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (34) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (35) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (36) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (37) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (38) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (39) Davy lidí přivítaly Tři krále na velbloudech (40)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Tomáš PečenkaDalší články

Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (14:03) Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07) Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Policisté kontrolují CHKO pomocí terénních vozidel, čtyřkolek a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. 16. ledna 2020   (19:26) Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11 varuje Česká pošta. Na sociálních sítích se začaly objevovat klamavé zprávy. Podvodná hra se projevuje také formou úhrady poštovného ve výši 51 korun. 16. ledna 2020   (17:06) Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Energetici před dalšími pracemi odpojí v místě elektřinu 16. ledna 2020   (14:01) Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Kriminalisté zahájili proti pětatřicetiletému muži z Prahy trestní stíhání pro pokus zvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného na dvou a více osobách 16. ledna 2020   (13:09) Nepřehlédněte Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté hledají svědky dvou dopravních nehod, ke kterým došlo 13. - 14. ledna 16. ledna 2020   (11:01)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz