20. 8. svátek má Bernard

Dárci krve fungují. V Příbrami se s nedostatkem krve nesetkali ani o prázdninách

12. srpna 2019   (06:32)
Dárci krve fungují. V Příbrami se s nedostatkem krve nesetkali ani o prázdninách

V Příbrami se ročně provede 3800 odběrů a počet stoupá.


O dárcích krve se v souvislosti se zdravotnictvím až zase tolik nemluví, přitom jsou pro systém zdravotní péče nepostradatelní. To od nich je krev, kterou pacienti dostanou například při operacích nebo při nějakém závažnějším zranění. Samotná krev je samozřejmě testována a zpracována. Testuje se již před odběrem v Příbrami na malém množství a k dalšímu zpracování je převážena do speciálních laboratoří, ze kterých se zase vrací zpátky.
 
I když je léto plné dovolených, v Příbrami ke kritickému snížení zásob krve nedochází. Dárce si totiž k odběru dvakrát týdně zvou přímo dle krevních skupin a jejich aktuální potřeby. Doba letních dovolených s sebou přináší i další komplikace. Po návštěvě několika desítek vybraných zemí je po 4 týdny zakázáno darovat krev. „Naši dárci jsou v tomto velmi disciplinovaní a darovat krev chodí ještě před návštěvou zahraniční destinace,“ uvedl tiskový mluvčí nemocnice Martin Janota.
 
V Příbrami za rok evidují zhruba 3800 odběrů, v některých případech i čtyřikrát od jednoho dárce. Těch aktivních mají v databázi zhruba 2000, ale přesto jsou vítáni všichni, kdo o darování krve přemýšlí. Obecně nedostatkové jsou pak především negativní krevní skupiny.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: red
foto: pixabay

autor: redDalší články

Brdská vřesoviště jsou v plném květu Brdská vřesoviště jsou v plném květu Vřesoviště vznikla v Brdech na dopadových plochách. Jsou nevídaného rozsahu a v této zeměpisné šířce a nadmořské výšce v Evropě zcela unikátní 20. srpna 2019   (11:46) Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Vzniklá škoda byla stanovena na 15 tisíc korun. 20. srpna 2019   (09:23) ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček Nedostatky se většinou opakují. 20. srpna 2019   (08:32) Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Výtěžek z této akce bude použit ve prospěch místních psích a kočičích útulků 20. srpna 2019   (06:19) Rostou! Houbaři nosí plné koše Rostou! Houbaři nosí plné koše V posledních dnech konečně nosí houbaři domů plné košíky. 19. srpna 2019   (18:46) Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony Černého mrzí neúspěch i kvůli fanouškům, kteří mu vyjadřovali po několik dní opět obrovskou podporu! 19. srpna 2019   (15:38) Video: Chodec přebíhající silnici u Cukráku nepřežil střet s projíždějícím autem Video: Chodec přebíhající silnici u Cukráku nepřežil střet s projíždějícím autem V neděli odpoledne omezila vážná dopravní nehoda provoz na silnici I/4 19. srpna 2019   (12:51) Psí útulek v Lazci má další dva nové nalezence Psí útulek v Lazci má další dva nové nalezence Oba dva kříženci byli odchyceni v Příbrami 19. srpna 2019   (10:36) Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Úprava kruhového objezdu byla potřeba po nasazení delších autobusů na trase do Prahy 19. srpna 2019   (08:38) Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolník by měl být empatický a otevřený člověk. Je dobré, když se dokáže na pacienta napojit a vycítit, zda je zrovna vítán, či zda pacient nemá zájem o společnost, protože i to se může stát, říká Mgr. Dina Rišianová, koordinátorka dobrovolníků Amelie 19. srpna 2019   (06:18)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz