vývoj COVID-19
26. 2. 2021
Bohostice 1
Bohutín 14
Borotice 6
Bratkovice 1
Březnice 57
Buková u Pb 1
Bukovany 7
Čenkov 5
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 2
Dlouhá Lhota 6
Dobříš 111
Dolní Hbity 9
Drahenice 2
Drahlín 8
Drásov 3
Drevníky 3
Drhovy 6
Dubenec 1
Dublovice 10
Dubno 9
Háje 13
Hluboš 10
Hlubyně 1
Horčápsko 2
Hřiměždice 5
Hudčice 7
Hvožďany 10
Jablonná 11
Jesenice 5
Jince 31
Kamýk n. V. 18
Klučenice 6
Kňovice 4
Kosova H. 14
Krásná H. 7
Křepenice 2
Křešín 1
Láz 5
Lazsko 3
Lešetice 1
Lhota u Pb 4
M. Hraštice 16
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 1
Mokrovraty 22
Nalžovice 15
Narysov 7
Nechvalice 8
Nečín 8
Nedrahovice 2
Nová Ves p. P. 17
Nové Dvory 2
Nový Knín 33
Obecnice 30
Obořiště 6
Ohrazenice 3
Osečany 6
Ostrov 3
Ouběnice 4
Pečice 9
Petrovice 13
Pičín 6
Počepice 5
Podlesí 16
Příbram 475
Prosen. L. 20
Řadíč 3
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 28
Rybníky 3
Sádek 4
Sedlčany 72
Sedlec-Prč. 32
Sedlice 3
Smolotely 1
Solenice 7
Stará Huť 21
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 10
Svatý Jan 3
Svojšice 3
Tochovice 4
Třebsko 8
Trhové Dušníky 2
Tušovice 4
Velká Lečice 2
Věšín 8
Višňová 12
Volenice 8
Voznice 8
Vrančice 4
Vranovice 2
Vševily 1
Vys. Chlumec 11
Vysoká u Příbramě 2
Zalužany 3
Zbenice 2
Zduchovice 8
Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním

28. ledna 2021   (07:04)
Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním

Nové nádoby na biologicky rozložitelný odpad z kuchyně a ze zahrad dostanou stovky domácností.


Dotace na poskytnutí kompostérů, které ministerstvo životního prostředí schválilo v loňském roce, nabývá reálných obrysů také na Příbramsku. S předáváním kompostérů zájemcům počítají samosprávy na jaře letošního roku.
 

„Kompostéry propůjčíme občanům obce, kteří o ně projevili zájem v předešlé anketě,“ říká starosta obce Háje David Lukšan. K lidem se dostane 79 kompostérů o objemu 1050 litrů, 18 kompostérů o objemu 800 litrů a dva kompostéry o objemu 675 litrů. Z celkových výdajů projektu 693 000 korun přispěje Evropské unie částkou 589 000 korun.
 
„Pro naši obec jsme žádali o dotaci na 245 kompostérů, přičemž byla žádost podávána za tři obce současně v celkovém objemu 483 kusů,“ vysvětluje místostarostka obce Stará Huť Marie Guillenová. K občanům Staré Hutě zamíří v jarních měsících kompostéry o objemu přibližně 1100 litrů. Přesný typ bude znám až po vyhodnocení výběrového řízení.
 
V listopadu 2020 se k úspěšným žadatelům o dotaci pro pořízení domácích kompostérů zařadila také Dobříš. Na nákladech ve výši 2 433 000 korun se město Dobříš účastní sumou 365 000 korun. Zbývajících 2 068 000 korun pokryje podpora z evropských fondů.
 

Zájem o kompostéry město zjišťovalo již v roce 2016. Z Dobříše se přihlásilo 416 domácností, 29 kompostérů přijmou lidé z obce Čím a 51 kompostérů bude vychystáno do Chotilska. Kompostéry o objemu 1050 litrů zůstanou ve vlastnictví města Dobříše a po uplynutí pěti let přecházejí do vlastnictví jednotlivých občanů. Předání domácích kompostérů je plánováno na březen a duben.
 
Dobříš také informuje, co vše lze do nádob umístit: „Jedná se o konkrétně vymezené biologicky rozložitelné odpady z domácností a zahrad, jako jsou zbytky pečiva, kávové a čajové zbytky, jádřince, pecky z ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, slupky z brambor, okurek a citrusových plodů, skořápky z vajíček a ořechů, podestýlka domácích zvířat, chlupy, vlasy, posekaná tráva, listí, větvičky, plevele, zbytky rostlin, třísky, piliny, hobliny, kůra, seno, sláma, drny, popel ze dřeva, trus býložravých hospodářských zvířat a peří.“
 
Město Dobříš pořídilo v loňském roce rovněž pět biokontejnerů k bytovým domům. „Budeme pokračovat v rozšiřování míst, kam půjde veřejně odkládat kuchyňský biologicky rozložitelný odpad,“ upřesňuje místostarostka Dobříše Dagmar Mášová s tím, že tyto biokontejnery nejsou hrazeny z dotací.
 
Výzvu na pořízení kompostérů z Operačního programu Životní prostředí dříve využilo také město Příbram. V roce 2018 předalo kompostéry do 828 domácností.
 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Manfred Antranias Zimmer
Pixabay

autor: Magdalena Rezková

Další články

Březen odstartuje sérií teplých dní, víkend ale bude opět studený Březen odstartuje sérií teplých dní, víkend ale bude opět studený Srážkově bude letošní březen nanejvýš průměrný, možná i mírně sušší. Vláda zavřela školy a školky, omezila pohyb na procházky jen v místě bydliště. Dohlížet bude kromě policie i armáda Vláda zavřela školy a školky, omezila pohyb na procházky jen v místě bydliště. Dohlížet bude kromě policie i armáda Omezení bude platné tři týdny. Středočeský kraj přidá školám 100 milionů korun Středočeský kraj přidá školám 100 milionů korun Většina z peněz půjde na pořízení počítačů, software, stojů určených pro výuku, na … Příbram osadí po městě stojany na kola a chystá nové cyklotrasy Příbram osadí po městě stojany na kola a chystá nové cyklotrasy Lidé v Příbrami si podle cyklistické koncepce přejí lepší propojení s okolními … Lucie (38) o koronaviru: Nemohla jsem dýchat a ztrácela vědomí, převoz do nemocnice si nepamatuji Lucie (38) o koronaviru: Nemohla jsem dýchat a ztrácela vědomí, převoz do nemocnice si nepamatuji Koronavirus Lucii změnil pohled na svět. Nabádá i ostatní, ať nehazardují se svým … Janeček: Závody nejsou zavřené proto, že Babiš vlastnil v minulosti Agrofert, jemuž tak nechce škodit Janeček: Závody nejsou zavřené proto, že Babiš vlastnil v minulosti Agrofert, jemuž tak nechce škodit Místo nouze vyslovte vládě nedůvěru, vyzývá poslance Chcípl PES V Příbrami začne v březnu výstavba nového domova pro seniory V Příbrami začne v březnu výstavba nového domova pro seniory Zařízení bude zaměřené na seniory, kteří vyžadují větší míru ošetřovatelské … Možná budeme opakovat ročník, říká ředitel učiliště v Hluboši Možná budeme opakovat ročník, říká ředitel učiliště v Hluboši Střední odborné učiliště nedaleko Příbrami se vedle teoretické on-line výuky věnuje na … Pokud nebudou návštěvníci Nováku respektovat nařízení vlády, objekt bude uzavřen Pokud nebudou návštěvníci Nováku respektovat nařízení vlády, objekt bude uzavřen V areálu Nový rybník nadále platí nastavená opatření v souvislosti s pandemií …
Přechod v Březnické ulici je osvětlen Přechod v Březnické ulici je osvětlen Nového osvětlení jsme se v tomto týdnu dočkali u přechodu v Březnické ulici. Již nyní …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz