Dálniční známky v Česku zdraží, přibude jednodenní kupon
19. února 2023 (13:37)
foto: Ředitelství silnic a dálnic
Termín zdražení známek a zavedení nové jednodenní viněty zatím jasný není.
Dálniční známky v Česku zdraží, řekl dnes v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj je to nezbytné pro další investice. Nové ceny známek zatím nepředstavil, už dříve ovšem připustil možnost každoročního zdražování o inflaci. Stát zároveň připravuje vznik jednodenních známek. Termín zdražení známek a zavedení nové jednodenní viněty zatím jasný není.
Zdražení dálničních známek je podle ministra vzhledem k rozšiřující se dálniční síti nezbytné. Bez toho by se podle něj výběry z nich začaly v brzké době snižovat. Stát přitom potřebuje výnosy z dálničních známek pro další investice do dopravní infrastruktury. O kolik známky zdraží, zatím zřejmé není, podle ministra to ovšem musí být únosné pro řidiče. Kupka v předchozích týdnech připustil možnost tzv. rakouského modelu, který ceny známek mění každoročně o inflaci.
Spolu s tím ministerstvo připravuje také novou jednodenní známku. Ta by doplnila stávající roční, měsíční a desetidenní kupony. Se vznikem jednodenní známky po celé EU počítá evropská směrnice. Kolik bude nová známka stát a kdy bude v prodeji, Kupka neuvedl. Podle dřívějších zpráv je reálný rok 2026.
Ceny dálničních známek jsou stejné už přes deset let. Roční stojí 1500 korun, třicetidenní 440 korun a desetidenní 310 korun.
V Česku se za poslední rok prodalo kolem 7,26 milionu elektronických dálničních známek v celkové hodnotě 5,77 miliardy korun. Počet prodaných známek se meziročně zvýšil o 26 procent z předchozích 5,75 milionu kusů, které měly hodnotu 5,19 miliardy korun.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Dvě auta současně předjížděla kolonu a narazila do sebe. Nehoda si vyžádala zranění
•Řidič octavie se vyhýbal lesní zvěři, skončil s autem na střeše
•U Těchařovic se srazila dvě auta, tři zranění
Další články
Last Vish Nite potřetí: Rocková a punková noc rozezní Příbram
Rock, punk a pořádná dávka energie. Už 30. prosince se v Příbrami uskuteční třetí …
Chovatelé musí být ve střehu kvůli ptačí chřipce
Rostoucí počet ohnisek ptačí chřipky a šíření nákazy může zasáhnout i Příbramsko. …
Sváteční past: Co dělat, když vám dojdou léky a ordinace je zavřená
Sváteční volno je pro většinu lidí čas klidu. Pro pacienty, kterým dojdou pravidelně …
Zdravotnictví
Tento týden nás čeká chladno a větrno, na hory dorazí i trvalejší sněžení
Pondělí 29. prosince začalo přesně podle předpovědí Českého hydrometeorologického …
Kompletní novoroční mozaika: co opozice přeje Příbrami do roku 2026
Z radnice už zazněla oficiální přání, své novoroční slovo přidala i naše redakce. Aby …
Nepřehlédněte
Ohňostroj chystá na Nový rok z velkých středočeských měst Kutná Hora a Kolín, Příbram bude bez ohňostroje
Z velkých měst ve středních Čechách přivítá nový rok tradičním ohňostrojem Kutná Hora …
Nové standardy sjednotí podobu a služby parkovišť P+R ve Středočeském kraji
Jednotná pravidla, moderní technologie a propojení do jednoho systému. Středočeský …
Nový klip hudebníka Kocouru se natáčel v Příbrami
Na tvorbě videoklipu k písni Prolomíme ledy se podílel třicetičlenný tým. „Klip má …
Podolský most a návrat staré Vltavy
Současná nízká hladina Vltavy odhaluje místa, která běžně zůstávají skrytá pod vodou. …
TIP NA VÝLET
Zimní výpravy do Brd: aktivní odpočinek kousek od domova
Střední Čechy, a především Příbramsko a jeho okolí, nabízejí v zimě pestrou paletu …




