2. 7. svátek má Patricie




Dálniční známka by měla znovu zdražit od ledna 2025

2. března 2024   (13:50)
Dálniční známka by měla znovu zdražit od ledna 2025
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Roční dálniční známka od 1. března zdražila z 1500 na 2300 korun.


Cena dálniční známky by se měla znovu zvednout od ledna příštího roku. Růst by měla podle vývoje inflace. V dnešním pořadu Týden v politice České televize to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Přesnou částku, o kterou se známka zdraží, zveřejní ve druhé polovině příštího roku. Cena se změnila naposledy 1. března. U ročního kuponu vzrostla z 1500 na 2300 korun.

"Jde o to, abychom podobně jako v Rakousku zakomponovali do budoucí ceny také inflaci. Je to obvyklý postup a osvědčil se, místo toho, aby se pokaždé zasahovalo do ceny... Mělo by to být znovu od ledna 2025 (zdražení)," uvedl Kupka. Přesný výpočet chce ministr zveřejnit ve druhé polovině letošního roku podle vývoje inflace. "Ten ukazatel (inflace) je teď příznivý. Je to nad dvě procenta. Mělo by to tedy znamenat poměrně malé navýšení ceny dálničního kuponu," řekl ministr. Podle něj by se cena měla stanovovat na celé stokoruny.
Roční dálniční známka od 1. března zdražila z 1500 na 2300 korun. Desetidenní kupon naopak zlevnil o 40 korun na 270 korun a měsíční stojí 430 korun místo 440 korun. Přibyla jednodenní dálniční známka za 200 korun. Ceny dálničních známek se v ČR změnily po 12 letech. Kupka poznamenal, že pokud by se roční kupon zdražil podle inflace, stál by přes 2500 korun. "Snažili jsme se najít rozumnou úroveň ceny s ohledem na postup času a rozšiřování dálniční sítě," řekl šéf resortu dopravy.
O záměru upravovat cenu známek pravidelně podle inflace mluvil Kupka v polovině února při své návštěvě ve Františkových Lázních. Novinářům tehdy také řekl, že postupně by se měla snižovat i úleva u dálničních kuponů pro hybridní a elektrická vozidla.

Těsně před zdražením v poslední únorový den řidiči zakoupili zatím nejvíc elektronických dálničních známek od spuštění systému v prosinci 2020. Pořídili jich téměř 219.300 za 316,2 milionu korun. V největší špičce se prodalo za vteřinu pět kuponů, uvedlo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti Prokopská pouť patří k nejstarším tradicím Březových Hor a o víkendu, 4. a 5. … HISTORIE Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích Vysoké teploty v minulých dnech nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích. … AKTUÁLNĚ Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů Na silnici číslo 18 u Kosovy Hory na Příbramsku došlo ve čtvrtek v poledne ke dvěma … AKTUALIZOVÁNO Vydejte se na cestu do pravěku. U Jinců můžete objevit trilobity staré přes 500 milionů let Vydejte se na cestu do pravěku. U Jinců můžete objevit trilobity staré přes 500 milionů let Zapomeňte na dinosaury. Pokud chcete nahlédnout ještě hlouběji do historie Země, … TIP NA VÝLET Záchranářům pomáhá na Slapech nový člun, původní se přestěhuje na Orlík Záchranářům pomáhá na Slapech nový člun, původní se přestěhuje na Orlík Středočeským záchranářům na Slapské přehradě pomáhá nový člun s moderní přístrojovou i … FOTOGALERIE Prokopská pouť rozproudí Březové Hory. Dorazí hasičská fontána, žehnání nové cisterny i hornická paráda. Oslavy omezí dopravu Prokopská pouť rozproudí Březové Hory. Dorazí hasičská fontána, žehnání nové cisterny i hornická paráda. Oslavy omezí dopravu První červencový víkend bude na Březových Horách patřit tradiční Prokopské pouti. … AKTUÁLNĚ Kamery na jatkách jako nový standard. A co Česká republika? Kamery na jatkách jako nový standard. A co Česká republika? Velká Británie, Španělsko i Francie už mají na jatkách povinné kamerové systémy, které … NEPŘEHLÉDNĚTE Každý sedmý řidič chyboval. Policie na Příbramsku teď zaměří kontroly na motorkáře Každý sedmý řidič chyboval. Policie na Příbramsku teď zaměří kontroly na motorkáře Policisté o uplynulém víkendu prověřili na silnicích Příbramska celkem 208 vozidel. … DOPRAVA Tři finále a tři tituly, to jsou Příbram Bobcats Tři finále a tři tituly, to jsou Příbram Bobcats V průběhu dvou víkendů postoupili Příbram Bobcats přes semifinále do finále hned ve … SPORT
Oblastní nemocnice Příbram vstupuje do nové éry chirurgie. Do nemocnice dorazil robotický systém da Vinci Oblastní nemocnice Příbram vstupuje do nové éry chirurgie. Do nemocnice dorazil robotický systém da Vinci Oblastní nemocnice Příbram dosáhla významného milníku ve svém rozvoji. V tomto týdnu …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz