11. 6. svátek má Bruno

Dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem dostala zelenou. Nový úsek by měl být dokončen za tři roky

9. února 2021   (17:32)
Dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem dostala zelenou. Nový úsek by měl být dokončen za tři roky
foto: pribram.cz

Stavba by měla začít v březnu.


Sněmovna schválila finanční závazek státu vůči francouzskému konsorciu DIVia za dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Celkem jde asi o 30,5 miliardy korun. Konsorcium postaví dálnici formou PPP projektu, tedy projektu partnerství mezi státem a soukromým sektorem. Schválení finančního závazku státu vůči vítěznému konsorciu je podmínkou pro to, aby s ním vláda mohla uzavřít koncesionářskou smlouvu. Její návrh schválila začátkem ledna.

PPP předpokládá financování staveb ze strany soukromých investorů, kteří zároveň budou silnici po její dostavbě po určitou dobu provozovat. Stát by poté měl stavbu postupně splácet a po dohodnuté době i zcela převzít.
Konsorcium DIVia tvoří firmy Vinci a Meridiam. V soutěži uspělo s nabídkou 16,55 miliardy korun. V Česku jde o první PPP projekt, kdy dálnici postaví a následně bude provozovat soukromá firma. Schválené přímé závazky státu představují 18,8 miliardy korun a 446 milionu eur, tedy asi 11,7 miliardy korun.
"Žádný z projektů obdobného charakteru na bázi PPP, který toto konsorcium udělalo v minulosti, nezbankrotoval, neskončil," řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). "I zde je dostatečná míra garance, že spolupracujeme s validním subjektem," dodal. Výhrady k návrhu měl klub Pirátů, kterým se nelíbil hlavně způsob financování. Jejich poslanec Mikuláš Ferjenčík poukazoval na to, že stavbu bude financovat soukromá firma za úrokové sazby, které mají soukromí investoři, zatímco stát si půjčuje levněji.

Vítězné konsorcium by mělo postavit 32 nových kilometrů dálnice mezi Příbramí a Pískem, které následně bude 25 let provozovat a udržovat spolu s dalšími už postavenými navazujícími 16 kilometry.
V materiálech pro poslance je popsáno, že koncesionář bude výstavbu financovat kombinací dlouhodobých úvěrů a vlastního kapitálu. Tyto náklady mu následně splácí stát formou platby za dostupnost, která je navázána na řádnou dostupnost pro uživatele dálnice včetně poskytování přesně definovaných služeb.
Stavebně a projekčně bude za projektem stát česká stavební společnost Eurovia. Konsorcium bude zároveň zodpovědné za rekonstrukci a dovybavení stávajících úseků o nové technologie. Stát bude moci při snížení kvality dálnice nebo omezení jízdních pruhů provozovatele pokutovat srážkami z měsíčních splátek. Úseky bude vlastnit stát, který je po 25 letech převezme.
Po schválení finančního závazku má následovat podpis smlouvy. Stavba by následně měla začít v březnu. Nový úsek dálnice by měl být otevřen v říjnu 2024.
Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň míní, že hlavním problémem tohoto projektu je jeho financování, které je podle jeho soudu pro stát v dnešní době nevýhodné. "Místo aby si stát půjčil svým jménem levně na finančním trhu, nutí koncesionáře, aby si na něm půjčil on za nutně vyšší úrok, který pak ale stejně zaplatíme všichni. Za dlouhé čtvrtstoletí trvání projektu se navíc úrokový rozdíl ještě znásobí. Zadlužíme se tak ještě více, jen to nebude prozatím tak vidět," sdělil ČTK.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč … DOPRAVA Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve … Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Každý rodič si přeje, aby jeho dítě zvládalo školu, objevilo, co ho baví, a cítilo se … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Ve Vysoké Peci na dole Řimbaba stojí stavba, která nemá v regionu obdoby. Replika … KULTURA Dobříšské náměstí ožije hudbou i zábavou pro celou rodinu zdarma Dobříšské náměstí ožije hudbou i zábavou pro celou rodinu zdarma Dobříš se v polovině června promění v místo plné vůní, chutí, hudby a setkávání. … DOBŘÍŠ Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Hornické muzeum Příbram připravilo pro návštěvníky hned dvě zajímavé akce, které … ZAJÍMAVOSTI Hornické slavnosti změní dopravu v Příbrami. Na řidiče čekají uzavírky, MHD bude zdarma Hornické slavnosti změní dopravu v Příbrami. Na řidiče čekají uzavírky, MHD bude zdarma V rámci hornických slavností, které v Příbrami začínají už tento pátek 12. června a … AKTUÁLNĚ Obce mohou získat miliony na školy. Kraj připravil dotace za 85 milionů Obce mohou získat miliony na školy. Kraj připravil dotace za 85 milionů Středočeský kraj vypíše dotace na obnovu základních škol a navyšování jejich kapacity. … Na sdíleném kole přes Brdy až do Příbrami. Experiment, který má otevřít debatu Na sdíleném kole přes Brdy až do Příbrami. Experiment, který má otevřít debatu Sedm členů spolku Příbram zdola se vydalo na neobvyklou cestu: na sdílených kolech …
Motel Halda v Dubenci: Brutalistická ikona, filmová hvězda i symbol „západu“ na Příbramsku Motel Halda v Dubenci: Brutalistická ikona, filmová hvězda i symbol „západu“ na Příbramsku Jen málokterá stavba na Příbramsku má tak fascinující příběh jako Motel Halda v … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz