Cykloboxy v parkovacím domě zřejmě nebudou, o parkování mají ve velkém zájem motorkáři
ROZHOVOR
16. října 2024 (07:00)
foto: pribram.cz / Oldřich Kozák
Dosavadní provozování parkovacího domu u autobusového nádraží přineslo několik zajímavých poznatků. V rozhovoru s místostarostou Vladimírem Karpíškem se dozvíte více.
Na nedávné tiskové konferenci jsme se obrátili na místostarostu Karpíška s několika dotazy ve spojitosti s dosavadním provozem parkovacího domu u autobusového nádraží. Některé odpovědi vás možná překvapí.
V parkovacím domě je naprojektováno 90 míst pro jízdní kola. Jak to s jejich realizací aktuálně vypadá?
Naším původním záměrem bylo vybudovat v parkovacím domě 13 cykloboxů. Dosud obdržené nabídky nám ale přišly enormně vysoké. Můžu vám říct, že jedno místo vycházelo až na 127 tisíc korun, pokud by se vevnitř udělala cyklověž, což je absurdní. Naopak nejlevnější nabídka byla na úrovni 23 nebo 27 tisíc korun. Proto jsme se s panem Vavříkem z Technických služeb dohodli, že takto tedy ne a že společně vymyslíme úplně jednoduché řešení v podobě nějaké konzole, navrtané na zeď s řetězem a zámkem na kolo.
Jaká je vlastně vytíženost stávajících cykloboxů vedle vlakového nádraží?
Nedávno nám jeden box vyhořel. Teď bude demontován a odvezen pryč. Na rovinu ale říkám, že využívanost boxů je velmi nízká. Problémem je snaha bezdomovců boxy využívat pro svoje účely. Zatím se tedy neosvědčily. Více si slibujeme od možnosti dávat si kola do chráněného objektu v parkovacím domě
Naším původním záměrem bylo vybudovat v parkovacím domě 13 cykloboxů. Dosud obdržené nabídky nám ale přišly enormně vysoké. Můžu vám říct, že jedno místo vycházelo až na 127 tisíc korun, pokud by se vevnitř udělala cyklověž, což je absurdní. Naopak nejlevnější nabídka byla na úrovni 23 nebo 27 tisíc korun. Proto jsme se s panem Vavříkem z Technických služeb dohodli, že takto tedy ne a že společně vymyslíme úplně jednoduché řešení v podobě nějaké konzole, navrtané na zeď s řetězem a zámkem na kolo.
Jaká je vlastně vytíženost stávajících cykloboxů vedle vlakového nádraží?
Nedávno nám jeden box vyhořel. Teď bude demontován a odvezen pryč. Na rovinu ale říkám, že využívanost boxů je velmi nízká. Problémem je snaha bezdomovců boxy využívat pro svoje účely. Zatím se tedy neosvědčily. Více si slibujeme od možnosti dávat si kola do chráněného objektu v parkovacím domě
Měla nízká vytíženost cykloboxů přímý vliv na vaše rozhodování o chystané investici do jejich pořízení v parkovacím domě?
Ano, nízká využívanost stávajících cykloboxů byla důvodem, proč jsme ten materiál o jejich pořízení stáhli z Rady města. Nabídnutá cena byla zkrátka neúměrná tomu, co od toho očekáváme.
Existuje alternativa, jak jinak využít vymezený prostor, když se cykloboxy nebudou realizovat?
Zajímavostí je, že spíše než cyklisti se na nás obracejí motorkáři s dotazy na možnost parkování. Chtěli by tam na zimu ustájit své motorky, tak aby nezabírali místo pro auta. My se jim budeme snažit vyhovět, protože víme, že tady ta komunita motocyklistů je poměrně velká. Myslíme si, že parkovací dům pro ně bude skvělá příležitost k ustájení svých motocyklů.
V jakém poměru byste vyhrazený prostor rozdělili?
Parkovací dům je stále ještě ve zkušebním provozu a teprve bude zkolaudován. Teprve až bude zkolaudován, tak budeme řešit, jaká část z vymezeného prostoru pro kola bude vyhrazena motorkářům a jaká cyklistům. K tomu se ale budou vyjadřovat i hasiči, protože s motorkami už tam bude pochopitelně trochu jiný režim.
Už víte, kdy bude zkolaudován?
My počítáme, že do půl roku by měla být hotová kolaudace. Zrovna minulé pondělí probíhaly v objektu zvukové zkoušky, nutné pro hygienu. To je ale jen jeden z potřebných podkladů, aby mohla být úspěšná kolaudace, která se bude dělat za provozu.
Ano, nízká využívanost stávajících cykloboxů byla důvodem, proč jsme ten materiál o jejich pořízení stáhli z Rady města. Nabídnutá cena byla zkrátka neúměrná tomu, co od toho očekáváme.
Existuje alternativa, jak jinak využít vymezený prostor, když se cykloboxy nebudou realizovat?
Zajímavostí je, že spíše než cyklisti se na nás obracejí motorkáři s dotazy na možnost parkování. Chtěli by tam na zimu ustájit své motorky, tak aby nezabírali místo pro auta. My se jim budeme snažit vyhovět, protože víme, že tady ta komunita motocyklistů je poměrně velká. Myslíme si, že parkovací dům pro ně bude skvělá příležitost k ustájení svých motocyklů.
V jakém poměru byste vyhrazený prostor rozdělili?
Parkovací dům je stále ještě ve zkušebním provozu a teprve bude zkolaudován. Teprve až bude zkolaudován, tak budeme řešit, jaká část z vymezeného prostoru pro kola bude vyhrazena motorkářům a jaká cyklistům. K tomu se ale budou vyjadřovat i hasiči, protože s motorkami už tam bude pochopitelně trochu jiný režim.
Už víte, kdy bude zkolaudován?
My počítáme, že do půl roku by měla být hotová kolaudace. Zrovna minulé pondělí probíhaly v objektu zvukové zkoušky, nutné pro hygienu. To je ale jen jeden z potřebných podkladů, aby mohla být úspěšná kolaudace, která se bude dělat za provozu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Další články
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ




