ČT se nemusí omlouvat Agrofertu za to, že ho spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu
31. ledna 2022 (16:35)
Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho v reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pravomocně to potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst, po ČT žádala omluvu.
Žaloba Agrofertu se týkala reportáží nazvaných Dvojí metr a Dvojí metr II, které televize odvysílala v pořadu Reportéři ČT 23. září a 7. října roku 2019. V upoutávce na první reportáž zaznělo "Doměřil daň Agrofertu. Jako ředitel skončil. Dvojí metr finanční správy."
Podle společnosti tak televize "dala zavádějícím a manipulativním způsobem do souvislosti doměření daně společnosti Primagra a.s., patřící do koncernu Agrofert, s informacemi o tom, že pan Karel Trefný musel skončit na pozici ředitele Finančního úřadu v Příbrami". Zasáhla tím podle ní do její pověsti.
V reportážích České televize vystupoval Trefný, jehož úřad dopočítal společnosti Primagra DPH 1,5 milionu korun. Muž byl krátce poté přeložen do Prahy, což označil za šikanu, a justice mu následně dala za pravdu. Po vyhraném sporu s finanční správou se vrátil do práce v Příbrami, ale jen jako řadový úředník. Podle právního zástupce ČT byly reportáže korektní a nezaznělo v nich nic o tom, že Agrofert koordinuje chod finanční správy.
Předseda odvolacího senátu Jiří Čurda dnes odkázal na rozhodnutí pražského městského soudu, který žalobu nepravomocně zamítl předloni. Soudkyně městského soudu Monika Vacková při jednání několikrát uvedla, že si veřejnost spojovala některé kroky státu se společností už dříve.
Jediným akcionářem Agrogertu byl v době reportáží premiér Andrej Babiš (ANO), který tehdy zároveň zastával funkci ministra financí. Akcionář společnosti si podle soudkyně musí rozmyslet, zda se stane ministrem financí. "Když byl jediný akcionář Agrofertu ministrem financí, nebyl tedy Agrofert a stát propojen? Nemůže si to novinář veřejnoprávní televize dovolit myslet a říct?" prohlásila Vacková už při prvním jednání u městského soudu. Babiš roce 2017 vložil své akcie kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Zdravé obědy v ohrožení? Babiš mění tón, Šťastný chce vyhlášku smést ze stolu – Příbram má v jednání své zastoupení
Zuřivý boj o novou stravovací vyhlášku nekončí. Po schůzce, kterou svolal premiér …
ANKETA
Dobříš investuje miliony do sportu: lepší areály pro všechny generace
Dobříš se v roce 2026 zaměřuje na rozvoj a modernizaci svých sportovních areálů. Město …
Dobříš
Dlouhá zimní idyla se změnila v lesnickou noční můru
Sněhové přeháňky v noci na úterý znovu výrazně zatížily už tak oslabené lesní porosty …
FOTOGALERIE
Skrytá hrozba ve vaší koupelně: Varování před nebezpečnými barvami Schwarzkopf
Ministerstvo zdravotnictví ČR označilo jako nebezpečné dvě barvy na vlasy značky …
Nepřehlédněte
Při nehodě u Milína se srazily dva osobáky
V úterý 17. února v půl třetí odpoledne zasahovali hasiči, záchranáři a policie u …
Doprava
Počty nemocných chřipkou ubývají, ale stále se podle hygieniků pohybují ve vysokých číslech
Počet lidí s akutním respiračním onemocněním včetně chřipky ve Středočeském kraji v …
Další šance pro Brdy: Projekty na obnovu krajiny startují
Abychom zachovali krajinu pro budoucí generace, je nutné o ni řádně pečovat. A to se …
„Ahoj, půjčíš mi 53 500 Kč? Zítra vrátím!“ Pozor, takhle lákají podvodníci peníze z lidí v Příbrami
Příbramsko včetně zbytku republiky znovu zasáhla lavina podvodů, které ničí důvěru …
Historicky první Školní derby v ledním hokeji přilákalo do Příbrami více než 1 500 diváků
V pátek 13. února se na zimním stadionu v Příbram uskutečnilo historicky první Školní …
Kdo se odváží vyrazit? Masopust v Lázu slibuje tradici i legraci
Únor v Lázu bude letos opět plný hudby, barevných masek a veselí. Tradiční Masopust se …





