16. 10. svátek má Havel
ČSSZ evidovala v červnu v Česku 713 stoletých lidí - 603 žen a 110 mužů

28. září 2021   (08:36)
ČSSZ evidovala v červnu v Česku 713 stoletých lidí - 603 žen a 110 mužů
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Dlouhověkých podle statistik postupně přibývá.


Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala v červnu 713 stoletých a starších lidí - 603 žen a 110 mužů. Nejstarší obyvatelce republiky bylo 109 let a bydlí v Praze. Nejstarší muž byl také z Prahy a měl v dokladech ročník narození 1917. Vyplývá to z údajů úřadu. Dlouhověkých podle statistik postupně přibývá.

"Nejstarší důchodce je žena narozená v roce 1912, žijící v kraji hlavní město Praha. Tentýž rok narození má i mladší žena ze Středočeského kraje," uvedla ČSSZ. Lidem, kteří oslavili sté narozeniny, vyplácí úřad vyšší důchod. Penze se jim zvyšuje o 2000 korun. Částka má pokrýt výdaje na náročnější péči.
Zvýšená penze pro lidi "s deseti křížky" se zavedla už v roce 1969. Na začátku 90. let si století senioři a seniorky přilepšovali o 400 korun. V lednu 1996 příspěvek vzrostl na 600 korun. Od května 2001 činil 1000 korun a od července 2006 pak 2000 korun.
Nejvíc zvýšených důchodů posílala správa v červnu do Prahy. V hlavním městě je pobíralo 110 seniorek a 23 seniorů nad sto let. Druhým krajem s největším počtem stoletých byl podle údajů úřadu Jihomoravský kraj, žilo v něm 88 žen a sedm mužů po stých narozeninách.

Sociální správa eviduje jen ty seniory a seniorky, kterým vyplácí důchod. Sedm stovek stoletých mužů a žen zaznamenala podle zveřejněných údajů už v roce 2014. Poté počet klesl. Nyní znovu roste. Na konci loňska poskytovala 676 zvýšených penzí. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) žilo v Česku ale v tu dobu 845 stoletých. O pět let dříve jich podle statistiků bylo 733 a v roce 2010 celkem 833.
Za poklesem počtu jsou slabé ročníky z doby první světové války. Zatímco v roce 1910 přišlo na svět v českých zemích přes 295.600 dětí, v posledním roce válečného konfliktu jich bylo o 175.000 méně. V roce 2018 se narodilo 120.600 chlapců a děvčat. Pak narozených opět přibývalo. Nejsilnější populační ročník dvacátých let byl v roce 1921. Statistici tehdy evidovali 257.300 živě narozených dětí.

Devadesátníků a stoletých obyvatel mělo Česko podle ČSÚ v roce 2010 celkem 32.771, o pět let později 53.508 a loni 64.899. Podle středních propočtů statistiků by začátkem roku 2030 mohlo v zemi žít přes 85.500 lidí nad 90 let, stoletých by mohlo být kolem 1635. V polovině století by pak sto a více let mohlo být 6280 ženám a mužům, přes 90 let by mohlo mít téměř 204.700 obyvatel.

Česká společnost stárne. Podle demografů bude v příštích letech a desetiletích přibývat hlavně lidí v hodně vysokém věku. Experti poukazují na to, že bude nutná nejen reforma penzí, ale také zdravotní a sociální péče. Beze změn by totiž systémy nebyly finančně udržitelné a bez rozvoje by nezvládly rostoucí počet lidí, kteří budou potřebovat podporu či léčbu.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Podle místostarosty Martina Buršíka se ze strany občanů jedná o obstrukční … V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř …
Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz