Covid sílí, za pondělí bylo 4735 nově nakažených
27. září 2022 (07:16)
foto: freepik
Roste i počet hospitalizovaných s potvrzeným onemocněním covid-19, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1135 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 150 víc.
Šíření epidemie koronaviru v Česku zrychluje, v pondělí testy odhalily 4735 nově nakažených, což je nejvíc za jeden den od první poloviny dubna a téměř o 1000 víc než před týdnem. Vedle toho hygienici za pondělí zaznamenali 1928 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Roste i počet hospitalizovaných s potvrzeným onemocněním covid-19, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1135 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 150 víc. Víc hospitalizovaných s covidem bylo naposledy v polovině srpna, kdy doznívala nezvyklá letní vlna onemocnění. V těžkém stavu bylo v pondělí 38 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Denní přírůstky nakažených se až na několik výjimek o víkendu zvyšují v mezitýdenním srovnání od začátku září. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.
Rychlejší šíření nákazy je patrné také z nárůstu takzvaného incidenčního čísla. Nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za poslední týden přibylo 161, před týdnem to bylo 142. Nejvyšší týdenní incidence je nyní v Královéhradeckém kraji se 195 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 116 nově nakaženými na 100.000 obyvatel.
V pondělí laboratoře zpracovaly téměř 16.700 antigenních i PCR testů, před týdnem jich bylo asi o 400 méně. Pozitivita v mezitýdenním srovnání u všech typů testů vzrostla. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky nemoci, se podíl pozitivních pohybuje kolem 34 procent. U epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, přesáhla 20 procent a u preventivních je pozitivní desetina vzorků.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno přes 4,095 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 331.000. S potvrzenou nákazou dosud zemřelo 41.039 lidí.
Proti nemoci bylo v Česku plně očkováno 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo přes 4,3 milionu lidí a druhou asi 282.000. V pondělí bylo očkováno skoro 6800 zájemců, zhruba o 500 víc než před týdnem. Většina očkovaných si chodí pro posilující dávky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Vláda zastropovala ceny elektřiny i plynu
•Na tříhodinový protest proti vládě přišlo v Praze asi 70.000 lidí
•V centru Prahy budou dnes lidé protestovat proti vládě
Další články
Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města?
Po reakci jednatelky Zahradnictví Petunia, která odmítla, že by podnik chtěl v areálu …
Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů
Nové výstupy numerických modelů zpřesnily vývoj počasí na víkend. Sobota přinese na …
Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků
Středočeský kraj má za sebou nejúspěšnější rok v cestovním ruchu od roku 2012. Loni do …
ANKETA
Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu
Historické báňské objekty Ševčinského dolu na Březových Horách se v sobotu 14. února …
Masopust
Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho
Večer 28. února nabídne obloha vzácnou podívanou, která se jen tak neopakuje. Šest …
Zajímavosti
Napadení učitelky v Nečíni: policie vyšetřuje incident mezi žákem a dospělou osobou
Na základní škole v Nečíni došlo v pátek 13. února k incidentu, při kterém měl žák …
AKTUÁLNĚ
Rožmitálští vedoucí se vzdělávali na krajském semináři rybářských kroužků
Zástupci rybářského kroužku z Rožmitálu pod Třemšínem nechyběli na krajském semináři …
Nepřehlédněte
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráze natankujete na čerpacích stanicích značky OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,91 …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Tematické plesy, Šibřinky, oslavy masopustu – to vše nabídne valentýnský víkend!
Tento víkend si můžete vybrat z opravdu široké nabídky kulturních akcí – od …
Dva příslušníci z Věznice Příbram pomohli zachránit lidské životy
Dva příslušníci z Věznice Příbram převzali z rukou generálního ředitele genmjr. Tomáše …




