Covid nabírá na síle, v příbramské nemocnici je hospitalizováno již 10 pacientů
11. července 2022 (19:29)
I když titulky novinových článků plní především téma války na Ukrajině a nedostatek plynu, v pozadí roste všem známá hrozba, která by mohla vše ještě více zkomplikovat. Řeč je o epidemii viru covid-19, která je i na letní měsíce nebývale silná. Jen v příbramské nemocnici evidují 10 hospitalizovaných pacientů s koronavirem, z nichž jeden vyžaduje intenzivní péči.
„Aktuálně evidujeme 9 pacientů s koronavirem na standardním lůžkovém oddělení a jednoho pacienta, který vyžaduje intenzivní péči. Situaci neustále sledujeme a prozatím nedochází k žádnému omezení zdravotní péče pro necovidové pacienty,“ řekl dnes pribram.cz tiskový mluvčí nemocnice Martin Janota. Podle něj situace zatím nevyžaduje ani omezení návštěv u hospitalizovaných pacientů.
Příbramská nemocnice se připojí k aplikaci čtvrté posilující dávky vakcíny. Ta je podle doporučení České vakcinologické společnosti doporučována lidem nad 60 let, dětem nad 12 let s poruchami imunity, klientům ve službách sociální péče a osobám, které o ně pečují. Dále pak vybraným skupinám zdravotníků. Očkování čtvrtou dávkou proti koronaviru by mělo v České republice začít na konci letních prázdnin.
S přeočkováním lékaři začali v září loňského roku, nejvíc dávek bylo podáno v prosinci loňského a v lednu letošního roku. Celkově bylo posilujících dávek aplikováno asi 4,24 milionu. Posilující dávku tak dostalo asi 39 procent celkové populace a 62 procent těch, kteří mají očkování dvěma dávkami.
První posilující dávka je vhodná za pět měsíců po druhé dávce, u osob s oslabeným imunitním systémem po třech měsících. Oslabenou imunitu mohou mít lidé vrozenou, příčinou může být i nákaza virem HIV nebo léčba podávaná onkologickým pacientům.
V současné době se v Evropě i České republice nejvíc šíří subvarianty omikronu. Podle odborníků jsou nakažlivější a navíc proti nákaze méně funguje dosavadní očkování nebo prodělání nemoci. Výrazná je ale stále ochrana vakcinovaných před rizikem úmrtí nebo těžkého průběhu, který by si u nich vyžádal hospitalizaci.
V pracovních dnech minulého týdne bylo v ČR pozitivně testováno 1000 až téměř 1300 osob, podle odborníků ale pozitivita diagnostických testů kolem 25 procent ukazuje, že reálně je nakažených výrazně víc. Po zhruba měsíci, kdy bylo v nemocnicích kolem stovky pacientů s covidem-19, jejich počty rostou. Vážně nemocných na JIP nebo plicních ventilátorech jsou ale zatím jednotky.
V pracovních dnech minulého týdne bylo v ČR pozitivně testováno 1000 až téměř 1300 osob, podle odborníků ale pozitivita diagnostických testů kolem 25 procent ukazuje, že reálně je nakažených výrazně víc. Po zhruba měsíci, kdy bylo v nemocnicích kolem stovky pacientů s covidem-19, jejich počty rostou. Vážně nemocných na JIP nebo plicních ventilátorech jsou ale zatím jednotky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Česko zlikvidovalo prošlé vakcíny na covid v hodnotě 190 milionů korun
•Po svátcích bylo přes 1500 případů covidu, počet hospitalizovaných stoupl na 262
•Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu-19 lidem nad 60 let
Další články
Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne
Nový týden přináší do Česka typicky proměnlivé jarní počasí. Čeká nás vítr, přeháňky i …
POČASÍ
Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív
JV obchvat Příbrami je pro obyvatele jedním z nejdůležitějších témat současnosti. …
DOPRAVA
Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR
Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu …
ŠKOLSTVÍ
Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet?
Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si …
LIFESTYLE
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu!
Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má …
ANKETA
Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody
Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu …
Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici
V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu …
DOPRAVA
Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup
Základní škola pod Svatou Horou patří k nejstarším vzdělávacím institucím v Příbrami, …
ROZHOVOR
Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory
Historický zámek v Hluboši, kde trávil léta prezident Tomáš Garrigue Masaryk, čeká …
ZAJÍMAVOSTI
Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst
Celostátní akce Speed Marathon, během níž policie po dobu 24 hodin kontroluje …
DOPRAVA





