vývoj COVID-19
26. 2. 2021
Bohostice 1
Bohutín 14
Borotice 6
Bratkovice 1
Březnice 57
Buková u Pb 1
Bukovany 7
Čenkov 5
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 2
Dlouhá Lhota 6
Dobříš 111
Dolní Hbity 9
Drahenice 2
Drahlín 8
Drásov 3
Drevníky 3
Drhovy 6
Dubenec 1
Dublovice 10
Dubno 9
Háje 13
Hluboš 10
Hlubyně 1
Horčápsko 2
Hřiměždice 5
Hudčice 7
Hvožďany 10
Jablonná 11
Jesenice 5
Jince 31
Kamýk n. V. 18
Klučenice 6
Kňovice 4
Kosova H. 14
Krásná H. 7
Křepenice 2
Křešín 1
Láz 5
Lazsko 3
Lešetice 1
Lhota u Pb 4
M. Hraštice 16
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 1
Mokrovraty 22
Nalžovice 15
Narysov 7
Nechvalice 8
Nečín 8
Nedrahovice 2
Nová Ves p. P. 17
Nové Dvory 2
Nový Knín 33
Obecnice 30
Obořiště 6
Ohrazenice 3
Osečany 6
Ostrov 3
Ouběnice 4
Pečice 9
Petrovice 13
Pičín 6
Počepice 5
Podlesí 16
Příbram 475
Prosen. L. 20
Řadíč 3
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 28
Rybníky 3
Sádek 4
Sedlčany 72
Sedlec-Prč. 32
Sedlice 3
Smolotely 1
Solenice 7
Stará Huť 21
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 10
Svatý Jan 3
Svojšice 3
Tochovice 4
Třebsko 8
Trhové Dušníky 2
Tušovice 4
Velká Lečice 2
Věšín 8
Višňová 12
Volenice 8
Voznice 8
Vrančice 4
Vranovice 2
Vševily 1
Vys. Chlumec 11
Vysoká u Příbramě 2
Zalužany 3
Zbenice 2
Zduchovice 8
Couvne kraj od záměru sloučení příbramských gymnázií? Optimalizace středního školství je nutná, říká radní Vácha

Nepřehlédněte
25. ledna 2021   (17:51)
Couvne kraj od záměru sloučení příbramských gymnázií? Optimalizace středního školství je nutná, říká radní Vácha

„Nepoměr spočívá ve velkém počtu míst na gymnáziích, čímž se deformuje přístup ke vzdělávání,“ míní radní Středočeského kraje pro školství Milan Vácha.


Středočeský kraj již dlouhodobě uvažuje o sloučení obou gymnázií s tím, že by mělo být v budoucnu v Příbrami jen jedno, a to v ulici Legionářů. Na základě závěrů optimalizační komise, které přijalo zastupitelstvo kraje v polovině roku 2020, se již zahájilo jednání nejen s oběma řediteli gymnázií, ale i s vedením města. Podle radního Středočeského kraje pro školství Milana Váchy nedojde ke sloučení až tak rychle. „Město Příbram v rámci kraje v počtu studentů vyčnívá. V současné chvíli je reálná kapacita obou škol zaplněna,“ řekl pribram.cz Vácha. Gymnázium pod Svatou Horou, které každoročně otevírá šestiletý obor pro žáky ze sedmých tříd základních škol a čtyřletý obor pro žáky z devátých tříd bude na základě jednání pokračovat se vzděláváním i v příštím roce. 

Jelikož se jedná o záměr, který se přímo dotýká občanů Příbrami, vyvolalo vedení města setkání s krajským radním Váchou. „Jedná se o záležitost středního školství, které není v rukách města, ale Středočeského kraje. Radního Váchu jsme požádali o vysvětlení, proč by mělo dojít k optimalizaci u nás ve městě, a zároveň jsme ho informovali o tom, jakým způsobem se ke zmíněnému kroku staví příbramská veřejnost,“ uvedl k důvodu schůzky starosta města Jan Konvalinka.
Jelikož se jedná o záměr, který se přímo …
Dle vyjádření radního Váchy přistupuje Středočeský kraj k optimalizaci z důvodu zásadní nerovnováhy v nabídce středoškolského vzdělávání na svém území s tím, že nepoměr spočívá ve velkém počtu míst na gymnáziích, čímž se deformuje přístup ke vzdělávání.
„Konečné rozhodnutí o osudu příbramských gymnázií je v kompetenci zřizovatele, tedy Středočeského kraje. V této otázce je pro nás důležité stanovisko ředitelů základních škol, které požádáme o jejich názor. Optimalizace byla jedním bodem našeho setkání. S panem radním jsme hovořili také o situaci na gymnáziu v ulici Legionářů, a to s ohledem na údajný častější výskyt patogenních jevů. S potěšením jsme přijali informaci, že kraj má v dané věci připravenou sérii z našeho pohledu účinných kroků,“ dodal Jan Konvalinka.

Na otázku, zda bude kraj na základě jednání s řediteli a vedením města přehodnocovat záměr optimalizace, odpověděl pribram.cz Vácha záporně. „Neuvažujeme o přehodnocení optimalizace, pro zlepšení kvality vzdělávací soustavy je nutná,“ řekl Vácha.
Zda a v jakém horizontu dojde k zániku jednoho z gymnázií je momentálně ve hvězdách. Navzdory odporu veřejnosti, která se tvrdě ohradila proti optimalizaci, půjde pravděpodobně kraj svou cestou.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.cz_Jakub Pečenka
MěÚ

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst … Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Například pivovar Malý Janek v Jincích na Příbramsku bude pro lidi dále vařit, zájemci … Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta Příbrami Jan Konvalinka reaguje na vyhlášení lockdownu. Paliva ve Středočeském kraji od minulého týdne opět zdražila Paliva ve Středočeském kraji od minulého týdne opět zdražila Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu 95 v průměru za 29,07 Kč, naftu pak za 28,06 … Příbram chce zlepšit parkování pro návštěvníky CHKO Brdy Příbram chce zlepšit parkování pro návštěvníky CHKO Brdy Brdy se těší velké oblibě turistů, v době pandemie se návštěvnost ještě … Přehledně: Jak se od pondělí zpřísní opatření Přehledně: Jak se od pondělí zpřísní opatření Opatření mají platit tři týdny, tedy do 21. března. Autoservisy fungovat můžou, zákazníci ale nesmí dovnitř Autoservisy fungovat můžou, zákazníci ale nesmí dovnitř Kontakt se zákazníkem musí být zcela omezen pouze na předání vozidla ve venkovních … Do Sněmovny bude za TOP 09 kandidovat příbramský zastupitel Marek Školoud Do Sněmovny bude za TOP 09 kandidovat příbramský zastupitel Marek Školoud V koalici SPOLU jsme připraveni dostat naši zem z krize zdravotní i ekonomické. … Úklid v ulicích, kácení stromů, opravy výtluků. Město se chystá na jaro Úklid v ulicích, kácení stromů, opravy výtluků. Město se chystá na jaro S přicházejícím teplým počasím začíná předjarní údržba ulic a zeleně, obnova dětských …
Březen odstartuje sérií teplých dní, víkend ale bude opět studený Březen odstartuje sérií teplých dní, víkend ale bude opět studený Srážkově bude letošní březen nanejvýš průměrný, možná i mírně sušší.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz