30. 5. svátek má Ferdinand

Colliers: Rozvoj dálniční sítě povede k větší výstavbě skladových areálů

23. října 2024   (14:00)
Colliers: Rozvoj dálniční sítě povede k větší výstavbě skladových areálů
foto: Via Salis / se souhlasem

Více dálnic = více skladových a logistických areálů podél nich. Jejich výstavba s sebou přináší nová pracovní místa a ekonomický rozvoj, ale zároveň ničí zemědělskou půdu a zvyšuje dopravní zatížení.


Podle aktuálních dat ministerstva dopravy se v ČR v současnosti staví 332,6 kilometrů (km) silnic a dálnic, tedy rekordní počet. Z toho se jedná o 250,7 km dálnic ve 44 různých úsecích a 71,9 km silnic I. třídy. V letošním roce by mělo být zprovozněno 118,1 kilometrů dálnic, a to například od Příbrami na jih Čech, kolem Českých Budějovic či u Uherského hradiště.

Zároveň letos začne výstavba dalších 113,9 kilometrů. Jednat se má mimo jiné o část Pražského okruhu v úseku Běchovice nebo sedm úseků hradecké dálnice D35. V dalších letech stát plánuje na této dálnici zahájit a dokončit stavbu zbývající části a hotová má být v roce 2029.

Státní fond dopravní infrastruktury by mohl mít příští rok rekordní rozpočet ve výši 160,3 miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic má z částky dostat dosud nejvíce finančních prostředků, a to 80,7 miliardy Kč, což je meziročně o 1,7 miliardy korun více.

Rozvoj dálniční infrastruktury v České republice v následujících deseti letech povede k větší výstavbě průmyslových, skladových a logistických areálů. Zlepšené spojení se sousedními státy umožní efektivnější přepravu zboží a podpoří rozvoj přeshraničního obchodu. To by mělo vést k větší poptávce po skladovacích a distribučních centrech strategicky umístěných podél nových dopravních koridorů, a zvýší to tak zájem investorů. Vyplývá to z odhadů realitně-poradenské společnosti Colliers. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dříve uvedl, že do roku 2033 by měla být v ČR hotová základní dálniční síť.
V současné době je v Česku podle Colliers postaveno více než 12 milionů metrů čtverečních industriálních ploch, přičemž míra neobsazenosti se pohybuje kolem tří procent. Poptávka po prostorech je silná zejména v hlavních průmyslových centrech, jako jsou Praha, Brno, Plzeň a Ostrava.

S rozšiřováním dálniční sítě očekává Colliers, že se poptávka rozšíří i do nových a dříve méně žádaných lokalit, jako jsou například Olomouc, Přerov nebo Jihlava. Pro investory a developery by následně mohla začít být zajímavá i výstavba skladových areálů v Českých Budějovicích, ve Vysokém Mýtě nebo v Litomyšli. Tato místa by se pak mohla stát významnými centry logistiky a průmyslu díky lepšímu napojení na národní a mezinárodní dopravní síť.

"Česká republika tak má příležitost upevnit svoji pozici strategické lokace pro průmysl a logistiku v srdci Evropy, s potenciálem přilákat nové investice a podpořit ekonomický růst v regionech napříč celou zemí," řekla analytička Colliers Josefína Kurfürstová.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) dříve upozornila, že ČR zaostává v budování jak dálniční, tak železniční infrastruktury včetně vysokorychlostních tratí. Výstavbu dopravní infrastruktury by podle ní urychlilo financování formou PPP, tedy spolupráce soukromého a veřejného sektoru.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Sociální sítě opět zaplavuje nový vztahový trend, který budí emoce i ostrou kritiku. … LIFESTYLE Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Jan Štěpánek z Pankration Gymu Příbram vybojoval na mezinárodním turnaji Balkan Open … SPORT Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí ZŠ Březové Hory je jednou z mála škol v Příbrami, která staví výuku na slovním … ROZHOVOR Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Třicet studentů oboru Bezpečnostně právní činnost ze SOŠ Dubno si vyzkoušelo, jak … FOTO Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká nabitý sportovní víkend. Už 30. a 31. května se areál Nový rybník promění … SPORT Kociánek, drobný klenot brdských lesů Kociánek, drobný klenot brdských lesů Když člověk prochází jarními Brdy, snadno přehlédne jednu z jejich nejpůvabnějších … POZNÁVÁME BRDY Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Příbramští záchranáři, policisté i hasiči zasahovali během několika hodin u série … AKTUALIZOVÁNO Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji … ZAJÍMAVOSTI Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, … ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci /FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz