vývoj COVID-19
30. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 7
Borotice 1
Bratkovice 2
Březnice 24
Bukovany 2
Čenkov 3
Cetyně 4
Chotilsko 1
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 54
Dolní Hbity 5
Drahlín 3
Drásov 2
Drevníky 1
Drhovy 1
Dubenec 2
Dublovice 7
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 3
Hvožďany 3
Jablonná 1
Jesenice 2
Jince 6
Kamýk n. V. 8
Klučenice 3
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 7
Krásná H. 4
Láz 5
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 9
Milín 20
Mokrovraty 1
Nalžovice 8
Nechvalice 4
Nečín 6
Nedrahovice 3
Nepomuk 2
Nová Ves p. P. 19
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Obecnice 9
Obořiště 5
Ohrazenice 1
Pečice 4
Petrovice 3
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 205
Příčovy 5
Prosen. L. 3
Prosenická Lhota 3
Rosovice 2
Rožmitál p. T. 52
Rybníky 6
Sedlčany 75
Sedlec-Prč. 26
Sedlice 3
Smolotely 1
Solenice 3
Stará Huť 9
Starosedlský H. 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 7
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 3
Věšín 7
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 8
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 3
Co vás čeká a nemine v případě nakažení člena domácnosti koronavirem

11. října 2020   (13:41)
Co vás čeká a nemine v případě nakažení člena domácnosti koronavirem

Přinášíme vám podrobný přehled, co je třeba zajistit, aby nedošlo k nakažení dalších členů v jedné domácnosti.


Jak postupovat, když někdo ve společné domácnosti onemocní covidem? Čeká ho izolace od ostatních, což v praxi znamená žádné vycházky ani nákupy, vyčleněný prostor v domácnosti, dále je nutná dezinfekce prostor, zejména kuchyně a koupelny, a důkladné nakládání s odpadem. V domácnosti by nakažený měl zůstat pouze ve svém pokoji, do společných prostor vcházet minimálně a vždy s ochranou dýchacích cest.

PŘEHLEDNĚ: Jaká jsou důležitá opatření proti nakažení dalších členů domácnosti

Ochranu dýchacích cest, ať už je to respirátor nebo rouška, je nutné používat i při kontaktu s ostatními členy domácnosti.


Velmi důležité je časté mytí rukou, a to po dobu nejméně 20 vteřin. Důležité je nedotýkat se nemytýma rukama obličeje, zejména očí, úst a nosu.

Když není k dispozici více koupelen, nakažený by měl využívat prostor jako poslední a poté ho řádně vydezinfikovat.
Důležité je i zamezení fyzických kontaktů. To se týká i například podání jídla nakaženému. Minimální vzdálenost mezi členy domácnosti by měla být 1,5 metru.

Nakažený by měl mít vyčleněné své nádobí, utěrky, ručníky a další předměty, které používá. Po jejich použití musí být vše důkladně opět vydezinfikováno a umyto.

Mycí prostředky nebo myčka nádobí viry zlikviduje. Stejné je to i u praní prádla, teplota, při které dojde k odstranění virů je nad 60 stupňů. Žehlení a sušení by mělo probíhat také za použití co nejvyšší teploty.
Ministerstvo životního prostředí radí domácnostem s nakaženým členem netřídit odpad. Odpadky by se měly vyhazovat do směsného odpadu a měl by být brán zřetel, aby nedošlo k žádnému kontaktu s vyhozeným obsahem, kterého se nakažený dotýkal. K tomu v klidu poslouží ochranné rukavice.

Speciální nakládání s jednorázovými ochrannými pomůckami vyžadují i respirátory, roušky nebo rukavice. Opět patří do směsného odpadu. Před jejich vyhozením je však doporučeno umístit je do sáčku a důkladně zavázat (sáček pak s obsahem teprve vyhodit). Nezbytná je i hygiena po vynesení odpadků.

Pokud má nakažený k dispozici zahradu nebo balkon, neznamená to, že v domácí karanténě nemůže tyto prostory využívat. Nicméně pokud jsou venku přítomni i další lidé, měl by na sobě mít vždy ochranu dýchacích cest.

Člověk by po dobu své izolace neměl přijímat žádné návštěvy. V nezbytném případě je zapotřebí použití roušky a záležitost vyřešit v co nejkratší době.
Karanténa versus izolace, jaký je v ní rozdíl

Způsob karantény i izolace stanovuje epidemiolog nebo lékař. Karanténa je oddělení osob, které mají podezření na přítomnost nákazy. Jedná se o osoby, které byly v kontaktu s nakaženým nebo se vyskytovaly v rizikové oblasti, avšak žádné projevy onemocnění nemají. Karanténa probíhá obvykle v domácím prostředí.

Izolace je opatření, které zabraňuje již potvrzenému případu nakaženému covidem kontakt s ostatními lidmi. Jejím cílem je zabránění dalšímu šíření infekce. Izolace probíhá buď na infekčním oddělení nemocnice nebo v domácím prostředí.
Co dělat, pokud máte podezření, že vás covid postihl?

Pro zodpovězení otázek v souvislosti s koronavirem slouží Infolinka Státního zdravotního ústavu. Je k dispozici denně na telefonních číslech 724 810 106 a 725 191 367.

V případě, že pocítíte zhoršení zdravotního stavu (objeví se horečka, kašel nebo dušnost), kontaktujte telefonicky svého lékaře. Je třeba omezit kontakt s dalšími osobami ve zdravotnickém zařízení, proto je nutná nejprve telefonická konzultace. Ten bude dále organizovat poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pixabay.com

autor: Jana Fedorová

Další články

Řidiči si mohou ode dneška kupovat elektronické dálniční známky Řidiči si mohou ode dneška kupovat elektronické dálniční známky Digitální známky nahradí dosavadní papírové kupony, jejich cena zůstává stejná. 1. prosince 2020   (06:16) Otakar Mrkvička mladší byl nadaný malíř, ilustrátor, scénograf i divadelník Otakar Mrkvička mladší byl nadaný malíř, ilustrátor, scénograf i divadelník Jeho otec byl známým příbramským fotografem a majitelem ateliéru. Původně ale chtěl být malířem. Syn Ota po něm zdědil všechny vlohy a splnil tak nejen svůj sen, ale i otcův. 30. listopadu 2020   (18:59) Středočeská muzea a galerie se otevřou po koronavirové pauze Středočeská muzea a galerie se otevřou po koronavirové pauze Příbramské hornické muzeum od čtvrtka zpřístupní všechny expozice včetně podzemí, možné budou i jízdy důlním vláčkem. 30. listopadu 2020   (15:56) Čas barborek je tady. Jak na to, aby do Vánoc vykvetly? Čas barborek je tady. Jak na to, aby do Vánoc vykvetly? Rozkvetlé barborky by na Štědrý den neměly chybět v žádné domácnosti. Podobně jako věnec se čtyřmi svíčkami jsou barborky oblíbeným symbolem nadcházejících svátků 30. listopadu 2020   (12:36) Ženu srazilo auto, nehodu oznámila až po čtyřech dnech Ženu srazilo auto, nehodu oznámila až po čtyřech dnech Policisté pátrají po svědcích nehody. 30. listopadu 2020   (10:07) Zloděj se vloupal do auta a usnul, vzbudil ho až majitel Zloděj se vloupal do auta a usnul, vzbudil ho až majitel Nyní mu hrozí, že bude usínat za zdmi věznice až osm let. 30. listopadu 2020   (09:53) Otevření hospod je na spadnutí, pivovary ale už sčítají letošní ztráty Otevření hospod je na spadnutí, pivovary ale už sčítají letošní ztráty Ve čtvrtek 3. prosince mohou po měsíci a půl do restaurací opět přijít hosté. Jak se druhá vlna restrikcí podepsala na celoročním hospodaření malých pivovarů na Příbramsku? 30. listopadu 2020   (08:37) Dvacka, granule, deky. I tak přispějete na lepší život koček a psů v útulcích Dvacka, granule, deky. I tak přispějete na lepší život koček a psů v útulcích Nemohou si o ně napsat, ale mají je také. Předvánoční charitativní sbírky pomohou plnit přání našich čtyřnohých přátel. 30. listopadu 2020   (06:19) Příbram zahájila advent on-line, v novodobé historii podruhé bez lidí Příbram zahájila advent on-line, v novodobé historii podruhé bez lidí Před pěti lety znemožnil zahájení adventu anonym, který hrozil bombou. V letošním roce omezila účast lidí pandemie koronaviru. 29. listopadu 2020   (16:47)
Základní školy se připravují na příchod všech ročníků Základní školy se připravují na příchod všech ročníků Výuka na základních školách se vrací do prezenční formy. Jistá omezení ale budou i nadále. 29. listopadu 2020   (14:39)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz