26. 10. svátek má Erik
Co vás čeká a nemine v případě nakažení člena domácnosti koronavirem

11. října 2020   (13:41)
Co vás čeká a nemine v případě nakažení člena domácnosti koronavirem
foto: pribram.cz

Přinášíme vám podrobný přehled, co je třeba zajistit, aby nedošlo k nakažení dalších členů v jedné domácnosti.


Jak postupovat, když někdo ve společné domácnosti onemocní covidem? Čeká ho izolace od ostatních, což v praxi znamená žádné vycházky ani nákupy, vyčleněný prostor v domácnosti, dále je nutná dezinfekce prostor, zejména kuchyně a koupelny, a důkladné nakládání s odpadem. V domácnosti by nakažený měl zůstat pouze ve svém pokoji, do společných prostor vcházet minimálně a vždy s ochranou dýchacích cest.

PŘEHLEDNĚ: Jaká jsou důležitá opatření proti nakažení dalších členů domácnosti

Ochranu dýchacích cest, ať už je to respirátor nebo rouška, je nutné používat i při kontaktu s ostatními členy domácnosti.


Velmi důležité je časté mytí rukou, a to po dobu nejméně 20 vteřin. Důležité je nedotýkat se nemytýma rukama obličeje, zejména očí, úst a nosu.

Když není k dispozici více koupelen, nakažený by měl využívat prostor jako poslední a poté ho řádně vydezinfikovat.
Důležité je i zamezení fyzických kontaktů. To se týká i například podání jídla nakaženému. Minimální vzdálenost mezi členy domácnosti by měla být 1,5 metru.

Nakažený by měl mít vyčleněné své nádobí, utěrky, ručníky a další předměty, které používá. Po jejich použití musí být vše důkladně opět vydezinfikováno a umyto.

Mycí prostředky nebo myčka nádobí viry zlikviduje. Stejné je to i u praní prádla, teplota, při které dojde k odstranění virů je nad 60 stupňů. Žehlení a sušení by mělo probíhat také za použití co nejvyšší teploty.
Ministerstvo životního prostředí radí domácnostem s nakaženým členem netřídit odpad. Odpadky by se měly vyhazovat do směsného odpadu a měl by být brán zřetel, aby nedošlo k žádnému kontaktu s vyhozeným obsahem, kterého se nakažený dotýkal. K tomu v klidu poslouží ochranné rukavice.

Speciální nakládání s jednorázovými ochrannými pomůckami vyžadují i respirátory, roušky nebo rukavice. Opět patří do směsného odpadu. Před jejich vyhozením je však doporučeno umístit je do sáčku a důkladně zavázat (sáček pak s obsahem teprve vyhodit). Nezbytná je i hygiena po vynesení odpadků.

Pokud má nakažený k dispozici zahradu nebo balkon, neznamená to, že v domácí karanténě nemůže tyto prostory využívat. Nicméně pokud jsou venku přítomni i další lidé, měl by na sobě mít vždy ochranu dýchacích cest.

Člověk by po dobu své izolace neměl přijímat žádné návštěvy. V nezbytném případě je zapotřebí použití roušky a záležitost vyřešit v co nejkratší době.
Karanténa versus izolace, jaký je v ní rozdíl

Způsob karantény i izolace stanovuje epidemiolog nebo lékař. Karanténa je oddělení osob, které mají podezření na přítomnost nákazy. Jedná se o osoby, které byly v kontaktu s nakaženým nebo se vyskytovaly v rizikové oblasti, avšak žádné projevy onemocnění nemají. Karanténa probíhá obvykle v domácím prostředí.

Izolace je opatření, které zabraňuje již potvrzenému případu nakaženému covidem kontakt s ostatními lidmi. Jejím cílem je zabránění dalšímu šíření infekce. Izolace probíhá buď na infekčním oddělení nemocnice nebo v domácím prostředí.
Co dělat, pokud máte podezření, že vás covid postihl?

Pro zodpovězení otázek v souvislosti s koronavirem slouží Infolinka Státního zdravotního ústavu. Je k dispozici denně na telefonních číslech 724 810 106 a 725 191 367.

V případě, že pocítíte zhoršení zdravotního stavu (objeví se horečka, kašel nebo dušnost), kontaktujte telefonicky svého lékaře. Je třeba omezit kontakt s dalšími osobami ve zdravotnickém zařízení, proto je nutná nejprve telefonická konzultace. Ten bude dále organizovat poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz