14. 10. svátek má Agáta

Co s lidmi na ulicích? Jan Konvalinka reaguje na článek o bezdomovcích

31. července 2019   (13:04)
Co s lidmi na ulicích? Jan Konvalinka reaguje na článek o bezdomovcích

„To, že někdo sedí pod stromem a má na sobě otrhané oblečení, není přestupek. Pokud u toho ale popíjí alkohol a/nebo napadá kolemjdoucí, to už je věc hodná oznámení,“ uvádí starosta Příbrami Mgr. Jan Konvalinka


Článek o bezdomovcích, který jsme vám přinesli minulý týden, mezi vámi rozpoutal vášnivou diskusi. Objevily se i názory, že by Nízkoprahové denní centrum mělo být umístěno na jiném místě, dále od centra. Jak vidí problém nepřizpůsobivých občanů na území města Příbrami starosta Mgr. Jan Konvalinka, bývalý ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram, vám přinášíme v tomto článku.
 
"Cílová skupina osob bez přístřeší má svá specifika. Tito lidé se často vyhýbají místům, která po nich chtějí dodržování režimu – v NDC nesmí pít alkohol, musí se mýt, mají přesně stanovené časy, kdy se zařízení zavírá a kdy otvírá. Mnozí z nich odmítají jakýkoliv druh sociální pomoci. Na pracovníky jsou vulgární a odmítají pomoc. Často ze svých problémů viní systém, stát, soudy, policii atd." 

"Neodpustím si otřepané klišé, které říká, že není složité se octnout bez domova na ulici. Stačí krach v podnikání, výpověď z práce nebo rozvod a je hotovo. Bohužel jsou i tací bezdomovci, kteří mají dostatek mentálních i tělesných kapacit k tomu, aby svou životní situaci změnili. Mohou, ale nechtějí. Raději fungují na okraji společnosti a vyhýbají se povinnostem. Je to pro ně pohodlnější než se pokoušet o spořádaný život."

"Toliko k filosofii problému. Teď konkrétně. Nebudu hodnotit, zda je budova NDC umístěna vhodně. Každopádně dříve sídlilo NDC v ulici Na Příkopech hned vedle Zámečku, tj. v historickém centru – to mi přijde ještě více problematické než vedle bývalé Mazutky na Rynečku."

"Lidé z reportáže se spíše pohybují v místech, kde mají přístup k levnému alkoholu. „Nízkoprahových náleven“ máme po městě více. Obdobný problém je i v ulici Na Leštině, kde si podobní lidé v místním obchůdku obstarávají levný alkohol, který ve stínu nedaleké trafostanice konzumují. Bohužel nelze obchodníkům diktovat, komu ten laciný „lahváč“ nebo „krabicák“ mohou a komu nemohou prodávat. Jediná uchopitelná (ale nevymahatelná) věc je zde případná společenská zodpovědnost obchodníka, který si uvědomuje, co, komu a s jakým efektem prodává."


"Co tedy s tím? Co s lidmi na ulicích? Snadné otázky a šíleně těžké odpovědi. Zpřísňujeme režim v NDC tak, aby v něm zůstávali jen lidé, kteří se sebou chtějí něco dělat, nebo pro které není jiná alternativa. Ti, kterým to nevyhovuje, odchází. Město se pro ně pak stává neatraktivním. Dostupnými způsoby – prostřednictvím Městské policie a sociálních pracovníků vstupujeme do kontaktu s osobami na ulici a vynucujeme dodržování pořádku. Víc dělat nemůžeme. Některé skvělé a zaručené postupy, které se dají v internetových diskusích najít, patří spíše do akčních filmů než do občanské společnosti (Ne, opravdu je nemůžeme naložit do auta a nechat za městem.)."

"Čím mohou lidé z Příbrami sami přispět k řešení situace je něco jako aktivní všímavost. Místo psaní příspěvků do diskusí a urážení vlastního města (cit.: „holt Příbram,no“) je lepší zavolat na 156 a oznámit, že na určitém místě se nachází podezřelá osoba zřejmě pod vlivem návykové látky, která svým jednáním narušuje veřejný pořádek a působí pohoršení. Strážníci MP mají své pokyny a směrnice, jak v podobných situacích jednat. Důležité je, uvědomit si, zda dotyčný skutečně páchá něco, co se nesmí. To, že někdo sedí pod stromem a má na sobě otrhané oblečení je přestupek? Není. Pokud u toho ale popíjí alkohol a/nebo napadá kolemjdoucí, to už je věc hodná oznámení."
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16) Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Nyní je vhodná doba pro sběr pampeliškového kořene 13. října 2019   (19:01) Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Na huť se přijeli podívat odborníci z Norska. „Když viděli, že se na Příbramsku o technické památky umíme postarat, dali našemu projektu zelenou,“ uvedl RSDr. Josef Hála 13. října 2019   (15:28) V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného Z dvaceti nasazených kaprů jich zbyla zhruba polovina 13. října 2019   (11:40) Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Houby stále rostou ve velkém, a pokud nepřijdou v příštích dnech mrazivá rána, můžeme se ještě těšit na plné košíky. 13. října 2019   (08:33) Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Střelby z minometů podpořila i Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Současný způsob užívání posádkového cvičiště neumožňuje dostatečné narušení povrchu pro zachování vřesoviště 13. října 2019   (06:45) V Příbrami teklo víno proudem V Příbrami teklo víno proudem Organizátoři Vinného koštu o přeložení akce na jiný termín neuvažovali. 12. října 2019   (19:58) Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše V místě se tvořily několikakilometrové kolony 12. října 2019   (17:43) Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Adrenalinový zážitek má za sebou skupina horolezců 12. října 2019   (15:32) Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Policejní akce skončila v objektu příbramského „Křižáku.“ 12. října 2019   (11:58) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz