24. 8. svátek má Bartoloměj

Co s lidmi na ulicích? Jan Konvalinka reaguje na článek o bezdomovcích

31. července 2019   (13:04)
Co s lidmi na ulicích? Jan Konvalinka reaguje na článek o bezdomovcích

„To, že někdo sedí pod stromem a má na sobě otrhané oblečení, není přestupek. Pokud u toho ale popíjí alkohol a/nebo napadá kolemjdoucí, to už je věc hodná oznámení,“ uvádí starosta Příbrami Mgr. Jan Konvalinka


Článek o bezdomovcích, který jsme vám přinesli minulý týden, mezi vámi rozpoutal vášnivou diskusi. Objevily se i názory, že by Nízkoprahové denní centrum mělo být umístěno na jiném místě, dále od centra. Jak vidí problém nepřizpůsobivých občanů na území města Příbrami starosta Mgr. Jan Konvalinka, bývalý ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram, vám přinášíme v tomto článku.
 
"Cílová skupina osob bez přístřeší má svá specifika. Tito lidé se často vyhýbají místům, která po nich chtějí dodržování režimu – v NDC nesmí pít alkohol, musí se mýt, mají přesně stanovené časy, kdy se zařízení zavírá a kdy otvírá. Mnozí z nich odmítají jakýkoliv druh sociální pomoci. Na pracovníky jsou vulgární a odmítají pomoc. Často ze svých problémů viní systém, stát, soudy, policii atd." 

"Neodpustím si otřepané klišé, které říká, že není složité se octnout bez domova na ulici. Stačí krach v podnikání, výpověď z práce nebo rozvod a je hotovo. Bohužel jsou i tací bezdomovci, kteří mají dostatek mentálních i tělesných kapacit k tomu, aby svou životní situaci změnili. Mohou, ale nechtějí. Raději fungují na okraji společnosti a vyhýbají se povinnostem. Je to pro ně pohodlnější než se pokoušet o spořádaný život."

"Toliko k filosofii problému. Teď konkrétně. Nebudu hodnotit, zda je budova NDC umístěna vhodně. Každopádně dříve sídlilo NDC v ulici Na Příkopech hned vedle Zámečku, tj. v historickém centru – to mi přijde ještě více problematické než vedle bývalé Mazutky na Rynečku."

"Lidé z reportáže se spíše pohybují v místech, kde mají přístup k levnému alkoholu. „Nízkoprahových náleven“ máme po městě více. Obdobný problém je i v ulici Na Leštině, kde si podobní lidé v místním obchůdku obstarávají levný alkohol, který ve stínu nedaleké trafostanice konzumují. Bohužel nelze obchodníkům diktovat, komu ten laciný „lahváč“ nebo „krabicák“ mohou a komu nemohou prodávat. Jediná uchopitelná (ale nevymahatelná) věc je zde případná společenská zodpovědnost obchodníka, který si uvědomuje, co, komu a s jakým efektem prodává."


"Co tedy s tím? Co s lidmi na ulicích? Snadné otázky a šíleně těžké odpovědi. Zpřísňujeme režim v NDC tak, aby v něm zůstávali jen lidé, kteří se sebou chtějí něco dělat, nebo pro které není jiná alternativa. Ti, kterým to nevyhovuje, odchází. Město se pro ně pak stává neatraktivním. Dostupnými způsoby – prostřednictvím Městské policie a sociálních pracovníků vstupujeme do kontaktu s osobami na ulici a vynucujeme dodržování pořádku. Víc dělat nemůžeme. Některé skvělé a zaručené postupy, které se dají v internetových diskusích najít, patří spíše do akčních filmů než do občanské společnosti (Ne, opravdu je nemůžeme naložit do auta a nechat za městem.)."

"Čím mohou lidé z Příbrami sami přispět k řešení situace je něco jako aktivní všímavost. Místo psaní příspěvků do diskusí a urážení vlastního města (cit.: „holt Příbram,no“) je lepší zavolat na 156 a oznámit, že na určitém místě se nachází podezřelá osoba zřejmě pod vlivem návykové látky, která svým jednáním narušuje veřejný pořádek a působí pohoršení. Strážníci MP mají své pokyny a směrnice, jak v podobných situacích jednat. Důležité je, uvědomit si, zda dotyčný skutečně páchá něco, co se nesmí. To, že někdo sedí pod stromem a má na sobě otrhané oblečení je přestupek? Není. Pokud u toho ale popíjí alkohol a/nebo napadá kolemjdoucí, to už je věc hodná oznámení."
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00) Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Uzavírka měla původně trvat zhruba o měsíc déle. 22. srpna 2019   (14:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz