Co čeká zaměstnance i firmy v roce 2025: růst mezd, nezaměstnanosti a změny v odměňování
19. prosince 2024 (14:05)
foto: freepik
Trh práce v roce 2025 bude charakterizován třemi klíčovými faktory: nárůstem nezaměstnanosti v prvním kvartálu, navyšováním mezd a zásadními změnami v zákoníku práce, týkajícími se především automatické valorizace minimální mzdy a zrušené zaručené mzdy.
Rok 2025 přinese firmám kombinaci výzev a příležitostí. „Novela zákoníku práce přinese dvě zásadní legislativní změny – automatickou valorizace minimální mzdy a zrušení zaručené mzdy. Tyto kroky posílí předvídatelnost mzdových nákladů a sníží administrativní zátěž pro firmy. Na stranu druhou nás čeká růst nezaměstnanosti, který bude podpořen oslabením německé ekonomiky. Dopadne především na sektor automotive,“ uvádí Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad ČR.
Začátkem roku dojde k nárůstu nezaměstnanosti, způsobenému především oslabením německé ekonomiky. Největší dopad pocítí automobilový průmysl a jeho dodavatelé, kteří budou nuceni optimalizovat náklady a snižovat stavy zaměstnanců. Obecná opatrnost firem se projeví i nižší ochotou přijímat nové pracovníky, což se již projevilo poklesem poptávky po sezónních brigádách.
Zaměstnanci mohou naopak počítat s mírným růstem mezd. Podle průzkumů plánuje většina firem zvýšení v rozmezí 1–10 %. Automatická valorizace minimální mzdy, která bude nově navázána na průměrnou mzdu a jasně predikovatelná, by měla přinést stabilitu příjmů. Zrušení zaručené mzdy pak zaměstnavatelům usnadní plánování mzdových nákladů a sníží administrativní zátěž.
Zaměstnanci mohou naopak počítat s mírným růstem mezd. Podle průzkumů plánuje většina firem zvýšení v rozmezí 1–10 %. Automatická valorizace minimální mzdy, která bude nově navázána na průměrnou mzdu a jasně predikovatelná, by měla přinést stabilitu příjmů. Zrušení zaručené mzdy pak zaměstnavatelům usnadní plánování mzdových nákladů a sníží administrativní zátěž.
„Firmy se budou muset rychle přizpůsobit nové legislativě i ekonomickým podmínkám, aby zůstaly atraktivními zaměstnavateli. Zavedení automatické valorizace minimální mzdy přinese větší předvídatelnost mzdových nákladů, ale současně poroste tlak na efektivitu a optimalizaci provozů,“ dodal Jánský.
Hlavní body v kostce:
Hlavní body v kostce:
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Randstad
autor: Oldřich Kozák
Další články
Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale společnost
Je to trend, o kterém se dlouho šeptalo — a teď ho potvrzují i velké sociologické …
LIFESTYLE
Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena
Rozsáhlý požár traktoru v plném rozsahu zcela zablokoval v pondělí odpoledne provoz na …
AKTUÁLNĚ
/FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále!
Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých …
SPORT
Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře
Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť
Příbram má za sebou jeden z nejvýraznějších víkendů posledních let. Hornické slavnosti …
FOTOGALERIE
Březnické gulášování na starém kluzišti: Vůně, skvělá zábava a dvanáct soutěžních týmů přilákaly stovky lidí
Šestý ročník oblíbeného Březnického gulášování proměnil uplynulou sobotu staré …
FOTOGALERIE
Pravomocné rozsudky k pádu domu v Hailově ulici: odpovědnost nese zhotovitel, nikoli LDM Group
Pravomocné rozsudky Okresního soudu v Příbrami a Krajského soudu v Praze potvrdily, že …
Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa
Lom v Hřiměždicích se letos 7. a 8. srpna znovu promění v centrum adrenalinu a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest
Na přelomu května a června rozkvétá podél cest, na okrajích lesů i v zahradách jeden z …
AKTUÁLNĚ
Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost.
Eutanazie není ten strašák, za který ji vydáváme. Strašákem je naše vlastní zbabělost: …
ZDRAVOTNICTVÍ




