ČNB letos zatím zadržela 3608 padělaných bankovek a mincí, meziročně dvojnásobek
16. října 2023 (14:43)
Česká národní banka (ČNB) zadržela za tři čtvrtletí letošního roku 3608 padělaných nebo pozměněných bankovek a mincí. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to víc než dvojnásobné množství. Naprostá většina zadržených padělků byly české koruny, bankovky převažovaly nad mincemi. Vyplývá to z údajů, které centrální banka zveřejnila na svých internetových stránkách.
Padělaných korunových bankovek ČNB zadržela 1787, mincí 1189. V předchozích letech přitom mince představovaly zlomek odhalených padělků. Přibývat jich začalo ve druhé polovině loňského roku. Mimo české měny centrální banka zachytila také 255 padělaných eurových bankovek, 221 padělaných dolarových bankovek a 143 padělaných eurových mincí.
Ve třetím čtvrtletí se počet odhalených padělků proti předchozím dvěma kvartálům snížil. ČNB jich zadržela 811, když ve druhém čtvrtletí to bylo 1824 a v prvním 973. I v meziročním srovnání byl počet zachycených padělků ve třetím čtvrtletí nižší, loni jich ČNB odhalila 967.
Za celý loňský rok ČNB zachytila 1980 padělaných bankovek a mincí. Zhruba polovinu tohoto počtu tvořily korunové bankovky, nejčastěji byla padělána tisícikoruna. V závěru loňského roku začala ČNB také ve zvýšené míře zachycovat padělané dvacetikorunové mince, které byly podle centrální banky poměrně kvalitně raženy.
V Česku bylo ke konci loňského roku v oběhu 2,79 miliardy bankovek a mincí. Meziročně se jejich počet snížil o 2,2 procenta, když ubylo bankovek, a naopak mírně přibylo mincí. Hodnota peněz v oběhu byla zhruba 706 miliard korun.
Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Veterináři odebrali chovatelce z Lázu na Příbramsku 34 psů
•Příbramští kriminalisté zadrželi muže, který kradl stavební stroje na budované D4
•Video: Odsouzení v příbramské i texaské věznici společně vařili národní jídla
Další články
Drony místo slz. 180 zachráněných srnčat — patron David Kraus podporuje sbírku
Jen v loňské sezóně zachránili dobrovolníci z organizace Pomáháme srnčatům z.s. přes …
ZVÍŘATA
V Husově ulici porazilo auto chodce na přechodu
Před půl sedmou večer v pondělí 23. února byla nahlášena nehoda s chodcem v Příbrami v …
AKTUALIZOVÁNO
V Brdech je nová přírodní památka Kočka, chrání naleziště zkamenělin
V Chráněné krajinné oblasti Brdy přibylo patnácté maloplošné zvláště chráněné území – …
ZAJÍMAVOSTI
Smrtelná vzteklina se objevila u psa dovezeného do Evropy
Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje na závažný případ zavlečení vztekliny do …
Chcete rozhodnout, kde policie „chytí“ řidiče za rychlou jízdu? Zapojte se do Speed Marathonu 2026!
Máte pocit, že někteří řidiči jezdí příliš rychle právě u vás? Teď máte šanci …
Na Slapech se provádí generální oprava mostu na hrázi, vyžádá si uzavírku
Na Slapské přehradě byla letos zahájena generální oprava mostu. Práce potrvají do roku …
Příbram bude hostit republikový šampionát. Do města přijede elita dětského krasobruslení
Zimní stadion v Příbram se od 6. do 8. března stane dějištěm Mistrovství České …
Srážka dvou Fordů u obce Obory, kvůli vyšší škodě vyjela k nehodě policie
V pondělí 23. února krátce před sedmou hodinou ranní se v katastru obce Obory na …
Komisař, který ve volném čase zachraňuje Svatohorský sad s přáteli
Luboš Řezáč, příbramský komisař kriminální policie a zakladatel spolku Svatohorské …
ROZHOVOR
V Čenkově zachraňovali muže po pádu do Litavky. Zřejmě už druhý pád do vody v únoru
V Čenkově se v neděli 22. února odehrála dramatická záchranná akce.





