Člověk v tísni: Uvítali bychom, kdyby informace o Milostivém létu šířilo co nejvíce institucí včetně obcí
24. července 2022 (07:02)
foto: ilustrační, Pixabay (Leroy Skalstad)
Do kampaně o druhé vlně Milostivého léta se opět zapojí neziskové organizace a Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram.
Od 1. září do 30. listopadu se znovu rozjede tzv. Milostivé léto, které již v loňském roce pomohlo věřitelům zbavit se někdy enormního nárůstu původního dluhu vůči veřejnoprávním subjektům. Při zaplacení dlužné jistiny a poplatku za exekuční náklady jim budou další náklady dluhu, vymáhané v exekučním řízení, odpuštěny. Organizace, které se zabývají dluhovou problematikou na Příbramsku, spouští informační a osvětovou kampaň pro věřitele i odbornou veřejnost.
„Stejně jako v první vlně Milostivého léta nabídneme on-line seminář se základními informacemi a postupy. Je určený odborné veřejnosti, která přichází do kontaktu s cílovou skupinou zadlužených osob,“ informuje Helena Šebková z neziskové organizace Člověk v tísni. Workshop se uskuteční ve dvou termínech, 26. července a 2. srpna mezi 9.00 a 11.00, a čas na přihlášení je do 24. července. V regionech se organizace chystá oslovit a vyzvat k zapojení další instituce. Aktualizovaný přehled nabídnou stránky www.milostiveleto.cz, kde bude možné vylustrovat věřitele, u nějž lze využít Milostivého léta, a automaticky vygenerovat žádost pro exekutora.
„Díky zpravodajství v televizi, rádiu, tisku a na internetu je akci věnována značná pozornost a informace se snad dostanou k velké části našich spoluobčanů. Pracovníci Sociální poradny také osobně seznámí s tzv. Milostivým létem II spolupracující organizace – krajskou pobočkou Úřadu práce v Příbrami, odbor sociálních služeb a zdravotnictví Městského úřadu Příbram a střediska Centra sociálních a zdravotních služeb, Probační mediační službu Příbram, Charitu Příbram a jiné,“ jmenuje, kam bude směřovat nabídka pomoci, Jana Benová ze Sociální poradny Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram. Informační kampaň organizace podpoří také vydáním letáku, na svých facebookových stránkách a prostřednictvím městského zpravodaje Kahan.
Úsilí výše uvedených organizací se chystá opětovně podpořit Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Bedna (NZDM). Téma Milostivého léta se ovšem přímo týká jen malé části klientů zařízení, které pracuje s dětmi a mladistvými do dvaceti let. „V tomto věku jsou za dětské dluhy odpovědní rodiče. Zároveň jsou naši nejstarší klienti tak mladí, že pokud mají nějaké dluhy, obvykle ještě nejsou v exekuci,“ osvětluje koordinátorka NZDM Kamila Zelená. Spolek chce každopádně využít své znalosti sociálně vyloučené komunity a nastavených vztahů k předávání potřebných informací a provázání s odborníky z dluhových poraden.
Člověk v tísni by uvítal, kdyby se do šíření informací zapojilo co nejvíce institucí včetně samotných obcí v regionu, které by efekt Milostivého léta mohly maximalizovat prostřednictvím webu, tištěných periodik, facebookových profilů nebo veřejného rozhlasu. Doporučují také oslovit dlužníky s pohledávkami v exekuci vůči městu napřímo – dopisem, e-mailem či SMS. „Pokud dlužník využije instrument Milostivého léta, věřitel sice ztrácí dosud nezaplacené příslušenství (úroky, sankce či kompenzace právních nákladů), bude mu však uhrazen původní dluh, který je často dlouhodobě nevymahatelný,“ dodává Helena Šebková.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•V Dobříši se do pomoci Ukrajincům zapojilo pastorační centrum, město i knihovna
•V Příbrami začalo očkování čtvrtou dávkou proti covidu. V nemocnici se tvořily dlouhé fronty
•Michaela Račanská: Post dobrovolníka jsem si držela krásné dva roky, teď jsem v Adře zaměstnaná
Další články
U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka
U další nehody autobusu zasahovali záchranáři ve čtvrtek ráno na silnici u obce …
AKTUÁLNĚ
Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí
Policisté na Příbramsku se před velikonočními svátky zaměřili na kontrolu řidičů – a …
AKTUÁLNĚ
Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie
Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v …
SPORT
Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku
Vážná dopravní nehoda ochromila ve středu odpoledne provoz v obci Dobrošovice na …
AKTUALIZOVÁNO
Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den
Každý rok na 1. dubna připadá Mezinárodní den ptactva. Možná to zní jako apríl, ale …
ZAJÍMAVOSTI
Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy
Lékárna ONP bude během velikonočních svátků uzavřena. Nemocnice zároveň informuje o …
MUDr. Daniel Bělík: Vrací hráče zpět na led. Bezpečně, rychle a s respektem k tělu
Na ledě rozhodují góly, ale v zákulisí často rozhoduje zdraví. A právě tam stojí …
ROZHOVOR
V Příbrami se zkomplikovala oprava chodníku kolem kostela na náměstí J. A. Alise
V Příbrami se zkomplikovala rekonstrukce historického chodníku kolem kostela svatého …
AKTUÁLNĚ
Příbram slaví úspěch v boxu a kickboxu, osm vítězství z víkendu
Příbramský tým bojovníků z Rasken Gymu pokračuje v úspěšném tažení. O víkendu 28. …
SPORT
Divočáci v Příbrami už lezou do zahrad. Město chystá odchyt a převzetí honitby
Divočáci se v posledních týdnech stále častěji objevují v okrajových částech Příbrami …
AKTUÁLNĚ




