25. 5. svátek má Viola

Chystá se přísnější bodový systém pro řidiče. Šest bodů pro nejvážnější přestupky, čtyři pro méně nebezpečné.

20. ledna 2019   (09:55)
Chystá se přísnější bodový systém pro řidiče. Šest bodů pro nejvážnější přestupky, čtyři pro méně nebezpečné.

Podle policejních statistik počet nehod a obětí dál roste. Celkem v Česku zahynulo 349 řidičů. Nejvíce v Praze a Středních Čechách. Ministerstvo dopravy připravilo návrh přísnějšího postihu pro řidiče.


Na loňském celostátním nárůstu obětí dopravních nehod mají zásadní podíl dva kraje Středočeský a Praha. Ve středních Čechách zemřelo v roce 2018 o 43 lidí více, celkem 106.

Ministerstvo dopravy i proto připravuje přísnější bodový systém. Nově už by přestupky byly rozdělené pouze do dvou kategorií – šest bodů pro nejvážnější přestupky a čtyři pro méně nebezpečné. Portálu pribram.cz to potvrdila mluvčí resortu Lenka Rezková. To by například znamenalo, že pokud vás policie chytí třikrát s telefonem v ruce za jízdy, odevzdáte řidičský průkaz. Dvoubodové přestupky by úplně zmizely.

Stále více řidičů, hlavně těch profesionálních, se rozhodne jednou do roka tři body odmazat na některém z akreditovaných středisek kurzů bezpečné jízdy. Trend potvrzuje i Zlata Filípková z POLYGON MAX CARS - Dlouhá Lhota u Dobříše. "Za poslední roky této možnosti u nás využívá v průměru 500-600 řidičů ročně. Z toho 80 procent tvoří muži. Většinou přicházejí klienti až těsně před vybodovánim, kdy mají 8-10 bodů. Škoda, že stát neupozorní např. při dosažení poloviny trestných bodů." Certifikovaní školitelé zpřísnění systému vítají. "Ať sankce vzrostou za telefonování při jízdě, za nepoužívání dětských autosedaček v zádržných systémech a například za projetí křižovatky na červenou. To jsou věci mezi životem a smrtí." Podle Filípkové by se měla zlepšit i osvěta bodového systému. Stále lidi tápou, jestli se body přičítají nebo odečítaji. Neví, že v případě, že přijdou o skupinu B, automaticky přijdou o všechny skupiny v řidičském průkazu. Znovuzískání v autoškole je tak bude stát desítky tisíc korun. A zmatek je také v recidivních přestupcích. 

Resort dopravy připravil i další změny. Týkají se řidičského oprávnění na zkoušku pro nové řidiče. Právu ministr Dan Ťok také prozradil, že chystá zrychlení průjezdu křižovatkou. Nově by vozidlo mohlo odbočovat doprava i na červenou, pokud v pruhu ve výhledu nic nepojede. Striktně chce stanovit i minimální bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, jako je to v sousedním Německu. Podle mluvčí Rezkové návrh do měsíce půjde do meziresortního řízení k připomínkování.
Od loňského září se o počtu svých trestných bodů dozvíte on-line. Stačí se pouze přihlásit na Portál občana.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Pojďme dětem vysvětlit, co je ještě zdravý adrenalin a co už je nebezpečné 25. května 2019   (10:58) Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Nehoda se stala 4. dubna ráno na trati mezi Jinci a Bratkovicemi 25. května 2019   (08:16) Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Slavnostní liturgie bude zakončena mariánským průvodem a uctíváním u Korunovačního oltáře. 25. května 2019   (06:46) Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Už potřetí se ze Svaté Hory do centra Příbrami rozjede okolo 130 jezdců. Tradice Svatohorského Downtownu pokračuje 8.června a chystá se několik změn a novinek. 24. května 2019   (19:19) Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Počasí by akcemi nabitý víkend nemělo pokazit. 24. května 2019   (16:27) Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Autobusová zastávka, která byla přemístěna od Lidlu k novému nákupnímu centru, bude v provozu od 14. června 24. května 2019   (13:27) Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Při hledání detektorem kovů objevil oznamovatel dne 22. května po osmé hodině večerní v obci Buková u Příbramě nevybuchlou munici. 24. května 2019   (11:22) Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Hrozí jim až pět let za mřížemi 24. května 2019   (09:06) Češi dnes míří k volebním urnám Češi dnes míří k volebním urnám Úderem dnešní 14. hodiny budou Češi volit své zástupce do Evropského parlamentu 24. května 2019   (08:40) Většina příbramských základních škol přiznává zkušenost s kyberšikanou Většina příbramských základních škol přiznává zkušenost s kyberšikanou Kyberšikana se odehrává ve virtuálním světě, kterým dnešní děti žijí. Ponižující informace jsou dostupné komukoli, odkudkoli a kdykoli 24. května 2019   (06:32)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz