21. 4. svátek má Alexandra

Chystá se přísnější bodový systém pro řidiče. Šest bodů pro nejvážnější přestupky, čtyři pro méně nebezpečné.

20. ledna 2019   (09:55)
Chystá se přísnější bodový systém pro řidiče. Šest bodů pro nejvážnější přestupky, čtyři pro méně nebezpečné.

Podle policejních statistik počet nehod a obětí dál roste. Celkem v Česku zahynulo 349 řidičů. Nejvíce v Praze a Středních Čechách. Ministerstvo dopravy připravilo návrh přísnějšího postihu pro řidiče.


Na loňském celostátním nárůstu obětí dopravních nehod mají zásadní podíl dva kraje Středočeský a Praha. Ve středních Čechách zemřelo v roce 2018 o 43 lidí více, celkem 106.

Ministerstvo dopravy i proto připravuje přísnější bodový systém. Nově už by přestupky byly rozdělené pouze do dvou kategorií – šest bodů pro nejvážnější přestupky a čtyři pro méně nebezpečné. Portálu pribram.cz to potvrdila mluvčí resortu Lenka Rezková. To by například znamenalo, že pokud vás policie chytí třikrát s telefonem v ruce za jízdy, odevzdáte řidičský průkaz. Dvoubodové přestupky by úplně zmizely.

Stále více řidičů, hlavně těch profesionálních, se rozhodne jednou do roka tři body odmazat na některém z akreditovaných středisek kurzů bezpečné jízdy. Trend potvrzuje i Zlata Filípková z POLYGON MAX CARS - Dlouhá Lhota u Dobříše. "Za poslední roky této možnosti u nás využívá v průměru 500-600 řidičů ročně. Z toho 80 procent tvoří muži. Většinou přicházejí klienti až těsně před vybodovánim, kdy mají 8-10 bodů. Škoda, že stát neupozorní např. při dosažení poloviny trestných bodů." Certifikovaní školitelé zpřísnění systému vítají. "Ať sankce vzrostou za telefonování při jízdě, za nepoužívání dětských autosedaček v zádržných systémech a například za projetí křižovatky na červenou. To jsou věci mezi životem a smrtí." Podle Filípkové by se měla zlepšit i osvěta bodového systému. Stále lidi tápou, jestli se body přičítají nebo odečítaji. Neví, že v případě, že přijdou o skupinu B, automaticky přijdou o všechny skupiny v řidičském průkazu. Znovuzískání v autoškole je tak bude stát desítky tisíc korun. A zmatek je také v recidivních přestupcích. 

Resort dopravy připravil i další změny. Týkají se řidičského oprávnění na zkoušku pro nové řidiče. Právu ministr Dan Ťok také prozradil, že chystá zrychlení průjezdu křižovatkou. Nově by vozidlo mohlo odbočovat doprava i na červenou, pokud v pruhu ve výhledu nic nepojede. Striktně chce stanovit i minimální bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, jako je to v sousedním Německu. Podle mluvčí Rezkové návrh do měsíce půjde do meziresortního řízení k připomínkování.
Od loňského září se o počtu svých trestných bodů dozvíte on-line. Stačí se pouze přihlásit na Portál občana.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

Sluneční paprsky oživily ve Skanzenu tradiční velikonoční zvyky Sluneční paprsky oživily ve Skanzenu tradiční velikonoční zvyky Ukázky tradičních velikonočních zvyků a rukodělných činností v autentickém prostředí venkovských chalup, dvorků a zápraží. To vše je k vidění ve Vysokém Chlumci. 20. dubna 2019   (19:47) Hasiči varují: V lese a jejich blízkosti je zakázáno rozdělávání ohňů! Hasiči varují: V lese a jejich blízkosti je zakázáno rozdělávání ohňů! Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu na zvýšené nebezpečí vzniku požárů. 20. dubna 2019   (16:24) Rekonstrukce sportovní haly na Dobříši uzavře restauraci a na prázdniny i knihovnu Rekonstrukce sportovní haly na Dobříši uzavře restauraci a na prázdniny i knihovnu Projekt byl vysoutěžen za 53 milionů korun. 20. dubna 2019   (13:50) ​Na zápase Příbrami s Plzní budou zajíčci nadělovat vajíčka ​Na zápase Příbrami s Plzní budou zajíčci nadělovat vajíčka Už tuto neděli 21. dubna, na Boží hod Velikonoční, se koná jeden z velmi očekávaných zápasů jara. Do hornické Příbrami dorazí Viktorka Plzeň, která je jedním z hlavních aspirantů na titul. Pro děti je připravena velikonoční nadílka 20. dubna 2019   (11:08) Zdemoloval dopravní značení a omezil provoz na sjezdu z dálnice Zdemoloval dopravní značení a omezil provoz na sjezdu z dálnice Hasiči likvidují uniklé provozní kapaliny 20. dubna 2019   (09:43) AKTUALIZOVÁNO Aquapark vyžaduje urychlený zásah, jinak hrozí jeho uzavření. Ukážeme vám zákulisí Aquapark vyžaduje urychlený zásah, jinak hrozí jeho uzavření. Ukážeme vám zákulisí Byli jsme se podívat v místech, kam se návštěvník zařízení nedostane. 20. dubna 2019   (06:44) Čtyři jednotky hasičů zasahují u požáru lesa Čtyři jednotky hasičů zasahují u požáru lesa Ani na Velký pátek nemají hasiči klid 19. dubna 2019   (17:49) AKTUÁLNĚ Velký pátek připomíná smrt Ježíše Krista Velký pátek připomíná smrt Ježíše Krista Pokračujeme v našem mini seriálu o významu Velikonoc. 19. dubna 2019   (16:19) K nahlášenému požáru vyjížděli hasiči na Březové hory K nahlášenému požáru vyjížděli hasiči na Březové hory Právě nyní proběhl zásah hasičů na Březových Horách. 19. dubna 2019   (13:58) AKTUÁLNĚ Tragická nehoda na Příbramsku: Motorkář nepřežil srážku s autem Tragická nehoda na Příbramsku: Motorkář nepřežil srážku s autem Záchranářský vrtulník odlétl prázdný 19. dubna 2019   (12:28) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz