22. 8. svátek má Bohuslav

Chystá se přísnější bodový systém pro řidiče. Šest bodů pro nejvážnější přestupky, čtyři pro méně nebezpečné.

20. ledna 2019   (09:55)
Chystá se přísnější bodový systém pro řidiče. Šest bodů pro nejvážnější přestupky, čtyři pro méně nebezpečné.

Podle policejních statistik počet nehod a obětí dál roste. Celkem v Česku zahynulo 349 řidičů. Nejvíce v Praze a Středních Čechách. Ministerstvo dopravy připravilo návrh přísnějšího postihu pro řidiče.


Na loňském celostátním nárůstu obětí dopravních nehod mají zásadní podíl dva kraje Středočeský a Praha. Ve středních Čechách zemřelo v roce 2018 o 43 lidí více, celkem 106.

Ministerstvo dopravy i proto připravuje přísnější bodový systém. Nově už by přestupky byly rozdělené pouze do dvou kategorií – šest bodů pro nejvážnější přestupky a čtyři pro méně nebezpečné. Portálu pribram.cz to potvrdila mluvčí resortu Lenka Rezková. To by například znamenalo, že pokud vás policie chytí třikrát s telefonem v ruce za jízdy, odevzdáte řidičský průkaz. Dvoubodové přestupky by úplně zmizely.

Stále více řidičů, hlavně těch profesionálních, se rozhodne jednou do roka tři body odmazat na některém z akreditovaných středisek kurzů bezpečné jízdy. Trend potvrzuje i Zlata Filípková z POLYGON MAX CARS - Dlouhá Lhota u Dobříše. "Za poslední roky této možnosti u nás využívá v průměru 500-600 řidičů ročně. Z toho 80 procent tvoří muži. Většinou přicházejí klienti až těsně před vybodovánim, kdy mají 8-10 bodů. Škoda, že stát neupozorní např. při dosažení poloviny trestných bodů." Certifikovaní školitelé zpřísnění systému vítají. "Ať sankce vzrostou za telefonování při jízdě, za nepoužívání dětských autosedaček v zádržných systémech a například za projetí křižovatky na červenou. To jsou věci mezi životem a smrtí." Podle Filípkové by se měla zlepšit i osvěta bodového systému. Stále lidi tápou, jestli se body přičítají nebo odečítaji. Neví, že v případě, že přijdou o skupinu B, automaticky přijdou o všechny skupiny v řidičském průkazu. Znovuzískání v autoškole je tak bude stát desítky tisíc korun. A zmatek je také v recidivních přestupcích. 

Resort dopravy připravil i další změny. Týkají se řidičského oprávnění na zkoušku pro nové řidiče. Právu ministr Dan Ťok také prozradil, že chystá zrychlení průjezdu křižovatkou. Nově by vozidlo mohlo odbočovat doprava i na červenou, pokud v pruhu ve výhledu nic nepojede. Striktně chce stanovit i minimální bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, jako je to v sousedním Německu. Podle mluvčí Rezkové návrh do měsíce půjde do meziresortního řízení k připomínkování.
Od loňského září se o počtu svých trestných bodů dozvíte on-line. Stačí se pouze přihlásit na Portál občana.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

Objednal si přes internet dvanáct balíků sena, zaplatil tisíce a nedostal nic Objednal si přes internet dvanáct balíků sena, zaplatil tisíce a nedostal nic Zaplatil dopředu na bankovní účet 22. srpna 2019   (09:22) Agresor, který vyhrožoval zabitím, byl zfetovaný Agresor, který vyhrožoval zabitím, byl zfetovaný Policisté vydali tiskovou zprávu k včerejšímu incidentu v Kosově Hoře 22. srpna 2019   (09:02) Provoz  na dálnici omezil střet motorkáře s autem Provoz na dálnici omezil střet motorkáře s autem Při cestě do Prahy dbejte zvýšené opatrnosti 22. srpna 2019   (08:39) AKTUALIZOVÁNO Město Příbram chce revitalizovat vnitrobloky, setkalo se však s mizivým zájmem rezidentů Město Příbram chce revitalizovat vnitrobloky, setkalo se však s mizivým zájmem rezidentů Lidé žijící ve vnitroblocích měli šanci se vyjádřit k tomu, co by se mělo v místě jejich bydliště zlepšit, využili toho však jen minimálně 22. srpna 2019   (06:27) Autíčko na vysílačku je podle inspekce nebezpečné, nemáte ho doma? Autíčko na vysílačku je podle inspekce nebezpečné, nemáte ho doma? Čínská hračka obsahuje mnohonásobně více toxického olova a kadmia, než povoluje norma. 21. srpna 2019   (19:52) Aktuálně: Se střelnou zbraní ohrožoval ženu, na místo byla povolána zásahová jednotka Aktuálně: Se střelnou zbraní ohrožoval ženu, na místo byla povolána zásahová jednotka Po incidentu se dal na útěk 21. srpna 2019   (16:37) V létě se opět konal oblíbený Sportovní příměstský tábor pod taktovkou SZM V létě se opět konal oblíbený Sportovní příměstský tábor pod taktovkou SZM Všechny tři termíny byly téměř okamžitě plně obsazené 21. srpna 2019   (14:39) Projekt vyžaduje nové chodníky a prodlužuje uzavírku Projekt vyžaduje nové chodníky a prodlužuje uzavírku Provádějící firma požádala o prodloužení termínu dokončení stavby o pět týdnů. 21. srpna 2019   (12:25) Příbramští policisté zastavili během pátku a soboty 127 aut, odhalili 53 přestupků Příbramští policisté zastavili během pátku a soboty 127 aut, odhalili 53 přestupků 29 řidičů překročilo povolenou rychlost 21. srpna 2019   (10:55) „Doufám, že v co nejbližší době venku body urveme,“ říká Jan Starka, majitel klubu 1. FK Příbram „Doufám, že v co nejbližší době venku body urveme,“ říká Jan Starka, majitel klubu 1. FK Příbram Do pořadu Na slovíčko jsme si tentokrát pozvali Bc. Jana Starku, majitele klubu 1. FK Příbram. 21. srpna 2019   (08:36)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz