2. 8. svátek má Gustav

Chřipková epidemie na vzestupu: Nemocnost vzrostla o 70 procent

13. ledna 2025   (18:15)
Chřipková epidemie na vzestupu: Nemocnost vzrostla o 70 procent
foto: pixabay

Česko čelí začátku celoplošné chřipkové epidemie. Počet pacientů s akutními infekcemi dýchacích cest minulý týden dosáhl 1416 na 100.000 obyvatel, nejčastější příčinou je chřipka.


Pacientů s akutními infekcemi dýchacích cest bylo minulý týden 1416 na 100.000 obyvatel, nejčastější příčinou onemocnění je chřipka. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) začíná celoplošná chřipková epidemie. Informoval o tom v tiskové zprávě. Proti předchozím týdnům, kdy hlášení ovlivnily vánoční prázdniny, se nemocnost zvýšila o 70 procent.

Počty nemocných podle odborníků překročily hlášené údaje z prosincových týdnů před svátky. "Jsou srovnatelné s počty nemocných hlášenými v době chřipkové epidemie," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Hranice pro vyhlášení celostátní epidemie je 1600 případů na 100.000 obyvatel, odborníci ale podle hlavní hygieničky Barbory Mackové počítají s podhlášeností. "Proto již nyní hovoříme o začátku celoplošné epidemické vlny chřipky," dodala. V některých krajích, například na Vysočině (1867 případů), v Jihomoravském kraji (1795), Královéhradeckém (1694) a Pardubickém (1602) byla hranice epidemie překročena.
Dospělých už je nemocných víc než v prosinci. "Vzhledem k tomu, že školní docházka začala teprve v minulém týdnu, počet nemocných dětí zatím předvánoční úrovně ještě nedosáhl, i mezi dětmi se však nemocnost výrazně zvyšuje," doplnil Kynčl.

Mezi akutní respirační infekce odborníci počítají chřipku, covid-19, ale také RS virus, mykoplasmata, rhinoviry a další onemocnění. "Chřipka je nyní dominantním původcem respiračních onemocnění. Cirkulují viry chřipky typu A i viry chřipky typu B," uvedla viroložka SZÚ Helena Jiřincová.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť Sobota 1. srpna patřila na Příbramsku velkolepým akcím, které přilákaly tisíce … AKTUÁLNĚ Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost Dobříš pokračuje v modernizaci městských sportovišť. Díky společnému úsilí desítek … AKTUÁLNĚ Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě? Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě? Mobilní telefon se stal neodmyslitelnou součástí každodenního života. Mnoho lidí po … ZAJÍMAVOSTI Rozkvetlé Brdy lákají na jedinečný cyklovýlet. Účastníci zamíří i na dopadovou plochu Tok Rozkvetlé Brdy lákají na jedinečný cyklovýlet. Účastníci zamíří i na dopadovou plochu Tok Milovníci přírody, cyklistiky i Brd se mohou těšit na výjimečný letní výlet. Muzeum … PŘÍRODA Senát smetl návrh na jasnější péči o umírající. Lékaři dál řeší nejtěžší situace bez zákonné opory Senát smetl návrh na jasnější péči o umírající. Lékaři dál řeší nejtěžší situace bez zákonné opory Senát zastavil návrh, který měl lékařům ulehčit rozhodování v péči o umírající. Novela … ZDRAVOTNICTVÍ Mazutová výtopna na Rynečku čeká na nový osud. Město zvažuje demolici i bytovou výstavbu Mazutová výtopna na Rynečku čeká na nový osud. Město zvažuje demolici i bytovou výstavbu Bývalá mazutová výtopna na Rynečku je jedním z největších brownfieldů v Příbrami. … NEPŘEHLÉDNĚTE Dvojitý šok v Oktagonu. Pudilová i její partner Fleury padli — láska drží, klec ne. Dvojitý šok v Oktagonu. Pudilová i její partner Fleury padli — láska drží, klec ne. Tvrdý večer pro zamilovanou dvojici z MMA světa. Příbramská Lucie Pudilová nastoupila … SPORT Banán v kávě? Nový trend z Koreje dobývá kavárny. Ochutnali byste ho? Banán v kávě? Nový trend z Koreje dobývá kavárny. Ochutnali byste ho? Zapomeňte na cukr nebo karamelový sirup. Sociální sítě v posledních měsících zaplavuje … ZAJÍMAVOSTI Obří sumec z Orlíku má nový domov, v akváriu u zámku obdivují 160centimetrového dravce Obří sumec z Orlíku má nový domov, v akváriu u zámku obdivují 160centimetrového dravce Sladkovodní expozice nedaleko zámku Orlík nad Vltavou láká na novou atrakci v podobě … AKTUÁLNĚ
V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct V červenci zemřel při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji jeden … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz