18. 7. svátek má Drahomíra

Chraňte své domácí mazlíky před přehřátím. Konec může být rychlý

ROZHOVOR
29. června 2019   (18:53)
Chraňte své domácí mazlíky před přehřátím. Konec může být rychlý

Až se budete schovávat do stínu, vemte s sebou i své zvířecí kamarády



Zítra nás opět čekají extrémní horka. Vysoké teploty přitom trápí nejen nás, ale i naše zvířecí miláčky. Ohroženi jsou nejen psi a kočky, ale třeba i papoušci nebo morčata. Stejně jako lidem, tak i domácím mazlíkům hrozí ve vedrech celkové kolapsy. Povídali jsme si s MVDr. Danou Jindrovou z jedné z příbramských veterinárních ordinací o tom, jak nejlépe ochránit domácí zvířata před přehřátím.

Co hrozí domácím mazlíčkům ve vedrech?
Stejně jako lidem, i domácím zvířatům hrozí celkové kolapsy. Psi se často dusí, může dojít až k srdečnímu selhání. V naší ordinaci se s takovými případy setkáváme minimálně 4krát až 5krát za rok. Zrovna před 14 dny tu byl psí pacient, který zkolaboval. Ale podařilo se ho zachránit.

Setkáváte se často se psy, kteří mají popálené tlapky?
S popáleninami tlapek se nesetkáváme příliš často, lidé si naštěstí hlídají, aby pes nešlápl do horkého asfaltu. A když už někdo přijde, tak se nejedná o popáleniny vyššího stupně.

Jak nejlépe ochladit psa?
Psa chlaďte pouze na bříšku a tlapkách. Zabalte led do ručníku a přiložte mu ho na bříško, nebo mu nechte ponořit tlapky do chladné vody. Určitě přes něj nedávejte mokrý ručník, nebo se zapaří, dostane úžeh a může zkolabovat. Mělká voda, do které si současně může ponořit tlapky nebo lehnout, je ideální.

Měli jste v době současných extrémních teplot zvýšený počet pacientů?
Počet našich pacientů je stále v normě, zvýšený příjem pacientů z důvodu přehřátí jsme nezaznamenali.

Děti rády chovají malé hlodavce. Jak je uchránit před horkem?
Tam je to komplikovanější, protože hlodavce vodou jen tak nezchladíte. Ale i oni trpí na přehřátí. Doporučuji vložit jim do terária kostku ledu. Ta vypouští do okolí chlad, který hlodavci pomůže přečkat největší horka.

Dále je důležité, aby terárium bylo ve stínu, v tmavší místnosti. Určitě není dobré vytvářet průvan, protože například u morčat a králíků způsobuje proudící vzduch infekce horních cest dýchacích.

Vysoké riziko hrozí jakémukoliv zvířeti vystavenému přímému slunečnímu záření. Ať už je to kočka zavřená na balkoně, nebo klec s králíčkem stojící pod oknem. Až budete utíkat do stínu vy, vemte s sebou proto i vaše domácí mazlíčky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: www.pribram.cz
autor: mir








Další články

Mladí střelci z Příbrami překvapili Evropu. Co je za jejich úspěchem? Mladí střelci z Příbrami překvapili Evropu. Co je za jejich úspěchem? Ve veřejných debatách se střelba často objevuje jako téma rizika. Zbraně jako hrozba, … SPORT Čolka horského můžete objevit i v lesní louži Čolka horského můžete objevit i v lesní louži Na první pohled zaujme pestré vybarvení samečka čolka horského během období … POZNÁVÁME BRDY Bez nich bychom nepřežili Bez nich bychom nepřežili V sobotu 18. července 2026 od 10 do 16 hodin nahlédnete v Ochranné stanici fauny v … PŘÍRODA Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem Příjemná hudba, letní drinky, posezení u vody a pohodová atmosféra. To vše nabídne … KULTURA Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,50 Kč do 41,50 Kč … DOPRAVA Tipy na víkend: Pouť, oslavy založení města a Den řemesel Tipy na víkend: Pouť, oslavy založení města a Den řemesel Předposlední červencový víkend nabídne opravdu bohatý kulturní program. V Příbrami si … NEPŘEHLÉDNĚTE Betonová socha u Barrandovského mostu se dnes rozpadla. Posudky varovaly už roky Betonová socha u Barrandovského mostu se dnes rozpadla. Posudky varovaly už roky Betonová plastika Rovnováha, známá spíš pod přezdívkou Červ dobyvatel, se dnes … BLESKOVÁ ZPRÁVA Ceny mléka i másla padají dolů. Mléčný trh míří do krize Ceny mléka i másla padají dolů. Mléčný trh míří do krize Zaregistrovali jste jak šly dolů ceny mléka a mléčných výrobků? Evropský trh s mlékem … AKTUÁLNĚ Policie hledá svědky nebezpečné jízdy. Máte záběry černého Audi? Policie hledá svědky nebezpečné jízdy. Máte záběry černého Audi? Příbramští dopravní policisté žádají veřejnost o pomoc při vyšetřování dopravní … AKTUALIZOVÁNO
Skalecká pouť klepe na dveře: Třídenní maraton zábavy, hudby a tradic Skalecká pouť klepe na dveře: Třídenní maraton zábavy, hudby a tradic Mníšek pod Brdy se opět zahalí do sváteční atmosféry. Od pátku 17. do neděle 19. …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz