Chrání naše děti, ale je jich málo. Na příbramské dopravní hřiště jezdí děti až z Davle
5. března 2020 (11:46)
foto: pribram.cz
Letos se hřiště školám otevře 20. dubna a v době, kdy zde neprobíhá výuka, bude opět přístupné i široké veřejnosti
Křižovatky, kruhové objezdy, železniční přejezdy, přechody pro chodce. To všechno bývá na dětských dopravních hřištích. Dokonce i ti nejmenší, kteří ještě neumí na kole, se tu na své tříkolce či odrážedle mohou v bezpečí a pod dozorem naučit, jak se na silnici chovat a seznámit se s riziky, která je mohou v provozu potkat. Zatímco však například hřiště na parkour ve městech poslední dobou rostou jako houby po dešti, ta dopravní spíše zanikají. V kraji bychom je spočítali na prstech jedné ruky.
Na území bývalého okresu Příbram je v tuto chvíli pouze jedno dopravní hřiště, a to v Příbrami. Jeho provozovatelem je František Stoklasa, člen příbramského Autoklubu. Jezdí sem mimo jiné všechny čtvrté třídy z celého okresu. Ani školy ze vzdálenějších míst však nejsou výjimkou. Své znalosti silničního provozu si tu přímo v terénu prověřily například děti ze Štěchovic či Davle. Výjimkou však nejsou ani školy z Berounska, kde mají své vlastní dopravní hřiště.
Na území bývalého okresu Příbram je v tuto chvíli pouze jedno dopravní hřiště, a to v Příbrami. Jeho provozovatelem je František Stoklasa, člen příbramského Autoklubu. Jezdí sem mimo jiné všechny čtvrté třídy z celého okresu. Ani školy ze vzdálenějších míst však nejsou výjimkou. Své znalosti silničního provozu si tu přímo v terénu prověřily například děti ze Štěchovic či Davle. Výjimkou však nejsou ani školy z Berounska, kde mají své vlastní dopravní hřiště.
Během měsíce března jezdí lektoři za dětmi do škol. Stejně jako se dospělí v autoškolách před jízdami seznamují s teorií, i děti se tu učí dopravní značky a předpisy. Připravují se tak na „jízdy“, které pak pod dohledem zkušených lektorů probíhají přímo na dopravním hřišti. Za úspěšně složené zkoušky dostanou průkaz mladého cyklisty. Letos se hřiště školám otevře 20. dubna 2020 a v době, kdy zde neprobíhá výuka, bude opět přístupné i široké veřejnosti.
V celé řadě měst byla podobná hřiště v nedávné minulosti zrušena. Příbramská radnice naopak jeho provoz podporuje. V současné době však město nemá v plánu žádné jeho úpravy. Podle Františka Stoklasy by si ale několik oprav v blízké době přeci jen zasloužilo.
„Při Sabině nám ulétla střecha ze skladu, prozatím jsme to vyřešili provizorně. Příští rok bychom také chtěli vyměnit okna na učebně. Co však potřebujeme opravdu nutně, je nový asfalt. Děti brzdí smykem a asfalt se nám tu rychle ničí,“ uvedl František Stoklasa.
„Při Sabině nám ulétla střecha ze skladu, prozatím jsme to vyřešili provizorně. Příští rok bychom také chtěli vyměnit okna na učebně. Co však potřebujeme opravdu nutně, je nový asfalt. Děti brzdí smykem a asfalt se nám tu rychle ničí,“ uvedl František Stoklasa.
Společně s Besipem pořádá příbramský Autoklub v průběhu celého roku různé dopravně bezpečnostní a sportovní akce pro děti. Tou nejbližší je událost s názvem Nezávoď na silnici, přijeď si to vyzkoušet na závodiště. Uskuteční se dne 11. dubna v bývalých rožmitálských kasárnách a zúčastní se ho i složky integrovaného záchranného systému. Ty zde dětem předvedou ukázky ze své činnosti. Hasiči například ukáží, jak vystřihávají raněného z vozidla.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová
Další články
Organizace Díky!FESTu? Od smlouvy s kapelami po povolení pro vzlet dronu
Hlavní hvězdou bude kapela Monkey Business. Portál pribram.cz je mediálním partnerem …
ROZHOVOR
Jesenice zažila simulaci katastrofy: 19 jednotek hasičů řešilo požár po výronu plynu
Areál Podzemního zásobníku plynu Háje v Jesenici u Příbrami se stal dějištěm jednoho z …
FOTOGALERIE
Nepřipoutaní řidiči, mobily za volantem i technické vraky. Policie v Příbrami rozdala tisícové pokuty
Příbramští policisté se zaměřili při dopravní akci především na používání …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hlavní cenu Czech Nature Photo 2026 získal příbramský fotograf Petr Bambousek
Prestižní soutěž Czech Nature Photo zná vítěze jubilejního desátého ročníku. …
FOTOGALERIE
Z Milína do michelinské kuchyně a zpět. Ondřej Fejtl uzavřel svůj kruh
Ondřej Fejtl je jméno, které dnes v Milíně rezonuje s respektem. Nejen proto, že si tu …
ROZHOVOR
SPÁNEK: Tichý zabiják výkonu i nálady! Věděli jste, že jeho podceňováním hrajete s vlastním zdravím ruskou ruletu?
Spánek vypadá nevinně. Zavřete oči, lehnete si… a hotovo. Jenže věda říká něco úplně …
ZAJÍMAVOSTI
Ředitelka ZŠ Školní Ing. Klára Karlíková: Chceme být dobrou školou pro život
Jak vypadá škola, která má přes 800 žáků, moderní areál, výuku angličtiny od první …
ROZHOVOR
Ranní budíček v příkopě: Řidič na Příbramsku zaspal zatáčku i s pořádnou opicí
Sobotní ráno začalo pro jednoho z řidičů na Příbramsku tvrdým přistáním v příkopu. …
Jaké dokumenty potřebujete při prodeji nemovitosti?
Pro prodej nemovitosti nestačí jen nafotit dům nebo byt a zveřejnit inzerát. Ve …
PR
Podnikatelé, pozor! Město spustilo kontroly odpadů. Kdo nemá smlouvu nebo doklady, může mít problém
Město Příbram od dubna výrazně přitvrdilo v kontrole toho, jak podnikatelé nakládají …
POLITIKA




