Chovatelka z Lázu se nevhodně starala o 34 psů, skončili v útulcích
Nejčtenější
16. října 2023 (17:42)
foto: KVS
Problémem bylo mimo jiné jejich vzájemné napadání, které nejméně v jednom případě skončilo úhynem pokousané feny.
Žena z Lázu na Příbramsku chovala 34 psů v nevhodných podmínkách. Problémem bylo mimo jiné vzájemné napadání, které nejméně v jednom případě skončilo úhynem pokousané feny. Veterináři při kontrole konstatovali porušení zákona o ochraně zvířat proti týrání. Obec s rozšířenou působností následně pro psy nařídila předběžnou náhradní péči. Všechna zvířata byla odchycena a po skupinkách podle velikosti umístěna do útulků, řekl dnes mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
Krajská veterinární správa kontrolovala chov na základě podnětů od místních lidí opakovaně od letošního července. Mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová uvedla, že šlo o psy různých plemen, věku i pohlaví, kteří vykazovali negativní znaky chování smečky. Zdravotní i výživový stav zvířat byl podle Majera dobrý, všechna měla platné očkování proti vzteklině a byla označena čipem. Problémem však byl značný nepořádek ve výběhu, kde leželo mnoho předmětů, o něž se zvířata mohla zranit. Špatná byla také hygiena chovu, inspektoři v něm našli četné exkrementy, z nichž se šířil zápach. Chovatelce proto nařídili, aby výběh uklidila a nebezpečné předměty odstranila, což žena učinila.
Koncem září ale veterináři zjistili, že psi se ve smečce napadají a minimálně jedna pokousaná fena uhynula. Minulý týden proto společně se zástupci Městského úřadu Příbram coby obce s rozšířenou působností a policisty provedli kontrolu. Konstatovali při ní porušení zákona kvůli nevhodným podmínkám chovu a obec s rozšířenou působností nařídila předběžnou náhradní péči. "Při umístění do předběžné náhradní péče se začalo s veterinárními prohlídkami, při kterých jsou zjišťovány zdravotní potíže, které pochází z doby, kdy byli psi v péči chovatelky," dodala Švehlová.
Podobné případy nejsou zcela neobvyklé. Veterináři v minulosti například opakovaně zabavovali větší množství psů chovateli z Mladé Boleslavi. V roce 2014 mu odebrali 34 psů a umístili je do útulku. Majitel si ale přes zákaz chovu opatřil nová zvířata. O rok později mu veterináři zabavili dalších 38 psů a šest štěňat.
Inspektoři se v minulosti zabývali také případem ženy z Benešovska, která měla doma kolem 150 psů. Při kontrole jich sama sedm desítek rozdala novým majitelům. Dostala pokutu, psi byli ale na rozdíl od jiných případů v relativně dobrém stavu.
Inspektoři se v minulosti zabývali také případem ženy z Benešovska, která měla doma kolem 150 psů. Při kontrole jich sama sedm desítek rozdala novým majitelům. Dostala pokutu, psi byli ale na rozdíl od jiných případů v relativně dobrém stavu.
foto: KVS
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•ČNB letos zatím zadržela 3608 padělaných bankovek a mincí, meziročně dvojnásobek
•Veterináři odebrali chovatelce z Lázu na Příbramsku 34 psů
•Příbramští kriminalisté zadrželi muže, který kradl stavební stroje na budované D4
Další články
Ve Středočeském kraji se něco děje s nemocemi. Čísla vás překvapí
Ve Středočeském kraji pokračuje chřipková sezóna, ale nejnovější data přinášejí …
Kniha Fenomén zalánská madona je v prodeji
Zhruba v polovině ledna začal tisk katalogu k výstavě Fenomén zalánská madona. Všechny …
Policie zveřejnila čerstvá data. Kriminalita mění tvář, Příbram zůstává mezi nejzatíženějšími
Celková kriminalita ve Středočeském kraji v roce 2025 opět mírně poklesla. Policie …
Rok partnerství: stát uznal páry, ale ne jejich děti
Stejnopohlavní páry mají po roce partnerství víc práv i větší právní jistotu. Jedna …
Nepřehlédněte
Cestovatelská vlna se vrací už ve středu: Dobříš opět míří do světa s cyklem Naši našim
V únoru odstartoval již čtvrtý ročník oblíbeného cyklu cestopisných besed Naši našim. …
Michal z nemocniční recepce: V této pozici jsem se našel, kamarádi se se mnou teď ze srandy fotí
Michal z nemocniční recepce se stal během pár dní velmi známým, a to díky příspěvku na …
ROZHOVOR
František Nedvěd míří do Rožmitálu. Večer plný písní, emocí a nové energie
Hudba, která pohladí po duši, známé melodie i čerstvé novinky. Už v sobotu 7. února od …
Leoš Mareš opět rozdával dobro – pomohl moderátorce s vážnou nemocí
Moderátor Leoš Mareš i letos nezklamal a pokračuje ve své tradiční dobročinné …
Papež Lev XIV. jmenoval Stanislava Přibyla novým pražským arcibiskupem. Přibyl působil na Svaté Hoře
Papež Lev XIV. 2. února jmenoval novým pražským arcibiskupem Mons. Stanislava Přibyla. …
Problém s kojeneckými výživami. Obsahují nebezpečný toxin!
Státní hygienická služba upozorňuje rodiče na závažné zdravotní riziko spojené s …





