Chorvaté se chystají na případy, kdy se u turistů objeví covid
NEPŘEHLÉDNĚTE
16. července 2020 (12:12)
foto: pribram.cz, ČTK
Hotely v Chorvatsku musejí vyčlenit deset procent kapacity pro případnou karanténu.
Otázku, co dělat s turistou, u kterého se prokáže nákaza koronavirem, řeší nyní chorvatští majitelé hotelů, apartmánů a kempů i hygienici a představitelé turistického průmyslu. Podle webu Slobodna Dalmacija (SD) je už více než jasné, že se takové případy mohou objevit.
Zůstane izolovaný ve svém pokoji či apartmánu, nebo musí být přemístěn na nějakou "koronavirovou jednotku"? Existují nějaká vyčleněná zařízení? Kdo bude platit případný převoz sanitkou, kdo uhradí testování? A co s ostatními hosty v zařízení, kde se nákaza objevila, musejí také oni - a případně i majitelé - do karantény? Na řadu z těchto otázek přitom neexistuje jednoznačná odpověď, často záleží na rozhodnutí epidemiologa.
Obecný plán existuje, a to jak na celostátní úrovni, tak třeba ve Splitsko-dalmatské župě (ekvivalent českého kraje; leží zde i Makarska, oblíbený cíl Čechů). Pokud se u někoho objeví symptomy covidu-19, musí jeho domácí informovat epidemiologa nebo rodinného lékaře, případně záchrannou službu. Ovšem třeba v případě hotelových hostů se má rovnou volat záchranka. O dalším postupu pak podle závažnosti případu rozhodne epidemiolog.
"Všechny náklady platí host nebo jeho pojišťovna," řekl webu státní tajemník ministerstva turistiky Tonči Glavina. Pouze případný převoz sanitkou na hranice by uhradila chorvatská strana, uvedl Luka Brčić, zástupce splitsko-dalmatského župana, podle kterého si kraj pro případnou karanténu najal ve Splitu zvláštní objekt, který je dostupný pro všechny případy.
Další zatím také prázdná karanténní zařízení mají k dispozici místní samosprávy třeba na ostrovech Šolta a Brač. Na druhém z nich se přitom rozhodli, že by uhradili i případné náklady pobytu, který jinak podle pravidel mají zaplatit nakažení turisté nebo pojišťovny. Na krajské karanténní zařízení nespoléhají třeba ani v Baška Vodě nebo Gradaci. "Jsme zóna bez koronaviru a doufám, že to tak zůstane. Pokud se u nás nějaký případ vyskytne, bude záležet na epidemiologovi, jestli objekt s nakaženými hosty uzavře. Epidemiolog rozhodne i o tom, kdo bude muset do izolace," řekl gradacký starosta Matko Burić.
Trochu jiné řešení než v případě soukromých apartmánů platí pro hotely, které musejí podle Glaviny vyčlenit deset procent kapacity pro případnou karanténu.
Zatím tak na Makarské riviéře záleží na rozhodnutí jednotlivých obcí a měst, zda si najdou nějaké zařízení pro karanténu, nebo se spolehnou na to, které najala župa. Jak ale říká zástupce župana Brčić, bylo by dobré, kdyby se samosprávy v oblasti dokázaly domluvit na společném řešení.
Podle Slobodné Dalmacije je přitom otázkou, zda bude připravené řešení stačit, pokud se mezi turisty skutečně objeví případy koronaviru. Chorvatské ministerstvo turistiky přitom doufá, že letošní sezona dosáhne alespoň třetiny loňské rekordní, kdy do země přijelo na 21 milionů turistů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Pravomocné rozsudky k pádu domu v Hailově ulici: odpovědnost nese zhotovitel, nikoli LDM Group
Pravomocné rozsudky Okresního soudu v Příbrami a Krajského soudu v Praze potvrdily, že …
Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa
Lom v Hřiměždicích se letos 7. a 8. srpna znovu promění v centrum adrenalinu a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest
Na přelomu května a června rozkvétá podél cest, na okrajích lesů i v zahradách jeden z …
AKTUÁLNĚ
Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost.
Eutanazie není ten strašák, za který ji vydáváme. Strašákem je naše vlastní zbabělost: …
ZDRAVOTNICTVÍ
Od neděle platí letní změna jízdních řádů regionálních vlaků Českých drah
V neděli 14. června vstoupila v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních …
AKTUÁLNĚ
Příští týden udeří tropické teploty
Po deštivém a chladnějším období se můžeme těšit na letní teploty.
AKTUÁLNĚ
Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta
Majitelé psů pozor — od 1. července vstupuje v platnost povinnost, která se dotkne …
ZVÍŘATA
Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky
Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti
Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola
Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, …




