14. 8. svátek má Alan




ČHMÚ: Začátek února byl v Česku nejteplejší za více než 100 let

12. února 2024   (15:46)
ČHMÚ: Začátek února byl v Česku nejteplejší za více než 100 let
foto: pribram.cz/Matyáš Pečenka

V uplynulém týdnu padlo mnoho denních teplotních rekordů. Například nové maximum pro 9. únor zaznamenali na čtvrtině ze zhruba 165 stanic, které fungují alespoň 30 let.


Začátek února byl v Česku nejteplejší za více než 100 let. Na vybraných stanicích dosáhla v první únorové dekádě průměrná teplota 6,7 stupně Celsia. Na síti X o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Naopak nejchladnější začátek února byl v roce 1929, kdy byla průměrná teplota vzduchu minus 15,4 stupně Celsia.

Meteorologové upozornili, že uvedenou průměrnou teplotu 6,7 stupně nelze brát jako průměr za celé Česko. Počítají se do ní jen stanice, které fungují alespoň 100 let. Většina z nich leží v nižších polohách. Stanice na výše položených místech a na horách vznikaly většinou později, případně neměřily nepřetržitě.
V uplynulém týdnu padlo mnoho denních teplotních rekordů. Například nové maximum pro 9. únor zaznamenali na čtvrtině ze zhruba 165 stanic, které fungují alespoň 30 let. V sobotu 10. února pak byly rekordy asi na třetině stanic. Na třech místech se dokonce teplota dostala nad 15 stupňů Celsia.
Velmi teplá byla i noc na neděli, rekordy zaznamenala naprostá většina stanic. Na některých místech meteorologové naměřili nejteplejší únorovou noc v historii měření. Teploty se pohybovaly nejčastěji mezi šesti a 11 stupni Celsia. Pod nulu neklesla teplota ani v nejchladnějších mrazových lokalitách.

Nadprůměrné denní teploty budou pokračovat i tento týden. Vystoupají až ke 12 stupňům Celsia. V polovině týdne bude ale v noci mrznout. Místy hrozí náledí a námraza.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Překonali jsme hranici 35 000. A k tomu 11 000 na Instagramu. Příbram.cz roste díky vám Překonali jsme hranici 35 000. A k tomu 11 000 na Instagramu. Příbram.cz roste díky vám Překročili jsme další hranici, která ještě před rokem vypadala jako něco, co se nás … NEPŘEHLÉDNĚTE Obořištěm zazní burácení historických motorů. Na 8. sraz veteránů dorazí desítky unikátních strojů Obořištěm zazní burácení historických motorů. Na 8. sraz veteránů dorazí desítky unikátních strojů Milovníci historických automobilů a motocyklů by si měli v kalendáři zakroužkovat … NEPŘEHLÉDNĚTE Policie udeřila na nenávistné komentáře! Kvůli příbramskému Pride prověřuje desítky příspěvků Policie udeřila na nenávistné komentáře! Kvůli příbramskému Pride prověřuje desítky příspěvků Už tuto sobotu se v Příbrami uskuteční vůbec první Pride, tedy pochod LGBT komunity. … AKTUÁLNĚ Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin i naftu pořídíte u Silmetu Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin i naftu pořídíte u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,89 Kč do 41,90 Kč … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Svatohorská poutní slavnost, živá Marie Terezie i pilotní ročník Příbram Pride! Tipy na víkend: Svatohorská poutní slavnost, živá Marie Terezie i pilotní ročník Příbram Pride! Centrem dění tohoto víkendu bude nejen Svatá Hora, kde se bude konat další poutní … NEPŘEHLÉDNĚTE Hladina Orlíku padá o metr týdně. U Zvíkova už kvete voda — fotogalerie z místa Hladina Orlíku padá o metr týdně. U Zvíkova už kvete voda — fotogalerie z místa Orlická přehrada zažívá největší pokles hladiny za poslední desítky let. V nádrži … FOTOGALERIE Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost Dvě největší globální firmy vyrábějící léky na cukrovku a obezitu oznámily výsledky za … ZDRAVOTNICTVÍ Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák Stačí nehoda na parkovišti, poškozená značka nebo svodidla a problém může být mnohem … Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby Jen kousek od obce Svatý Jan pod Skalou se ukrývá místo, kde se snoubí průmyslová … TIP NA VÝLET
Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku Spartak šel do vedení už v úvodu a proti třetiligovému Písku se dokázal vrátit a … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz