15. 2. svátek má Jiřina

Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo

17. listopadu 2022   (19:07)
Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo
foto: MěÚ Příbram/Zasněžená večerní Příbram a lidé spěchající na mši do svatého Jakuba. Na grafikách Karla Hojdena působí staré město nostalgicky, snad i trochu idylicky.

Celá strana příbramského náměstí od ústí Pražské ulice k lékárně U Bílého lva patřila betlémářům. Prodávaly se tzv. betlémy pro chudé, vyrobené z chlebového těsta.


Původně sloužily vánoční trhy výhradně k tomu, aby se lidé na začátku studeného období zásobili před zimním obdobím potravinami, teplým oblečením a dalšími potřebami nutnými pro přežití zimy. Jak šel čas, měnil se i sortiment trhovců, kteří na adventních trzích nabízeli své výrobky. A s tím se měnila i celková atmosféra. Zatímco dnes stánky na trzích praskají ve švech a člověk neví, co dříve koupit, kdysi byly trhy mnohem skromnější.

Jan Čáka ve své knize Příbramský rok vzpomíná, jak vypadaly adventní trhy v našem městě za doby, kdy se tu ještě dolovalo stříbro.

Strana příbramského náměstí od ústí Pražské ulice k lékárně U Bílého lva patřila betlémářům
Tradice vyřezávání figurek ze dřeva se zrodila v podzemí šachet na stříbrnou a olověnou rudu. Malé betlémy se rozrůstaly o nové figurky po celé generace. Figurka k figurce. Jesličky byste tu kdysi našli téměř v každé rodině.
Na vánočních trzích však převažovaly tzv. betlémy pro chudé. Trhovci tu nabízeli spousty malých, pestře omalovaných betlémových figurek – chlebáčků. Vyráběly se z těsta z žitné mouky zadělané vodou s klihem. Dále se přidávaly jemné piliny, plavená křída či sádra. Každý výrobce měl svůj "zaručený recept". Tato hmota se pak mačkala ("presovala") do forem, které byly zhotoveny otiskem řezané předlohy do hlíny a následným vypálením v peci. Taková figurka stála jen pár haléřů.
Okolo roku 1900 již představovala výroba figurek obživu pro celou řadu rodin. Rozvážely se z Příbrami na trhy do širokého okolí. Díky jednoduché výrobě se jednalo o levné zboží, jehož zvláštní poezii doceňujeme až v poslední době. Dříve si je kupovali především ti, kdo si z finančních důvodů nemohli dovolit jesličky řezané ze dřeva. Postupně však začal zájem o tyto naivní figurky opadat až téměř zmizely. Dnes jsou velmi ceněny, dochoval se totiž jen nepatrný zlomek produkce. Zbytek zničilo vlhko, myši a hmyz.

Na protilehlé straně náměstí se prodávaly ryby a vánoční stromky
Strana protilehlá sloužila jinému druhu vánočních příprav. Tady byla rozložena řada necek a kádí zalitých vodou a naplněných rybami, převážně kapry. Zkřehlí prodavači tu nabízeli hlavní součást štědrovečerní večeře. V sousedství ryb byl však ke koupi ještě jeden nezbytný vánoční artefakt – čerstvě nařezané, vonící smrkové a jedlové stromečky v nejrůznějších velikostech. Borovice je až novější kapitolou. Jejich prodejci se rozložili zpravidla před někdejší budovou okresního soudu, jak nám to také dochovala kresba Karla Hojdena.
Doba adventu byla odjakživa chápána jako doba rozjímání, dobročinnosti a zklidnění. Odpovídalo to životnímu stylu našich předků, jejichž přirozeným rytmem byla intenzivní práce v době od jara do podzimu. Bylo nutné zvládnout veškeré zemědělské práce. V zimě se vykonávaly domácí práce jako draní peří, šití, pletení, předení, tkaní, apod.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18 Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18 Několik nehod bylo hlášeno najednou v sobotu odpoledne. Jedna u Hájů, druhá v … AKTUALIZOVÁNO Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Středočeský kraj má za sebou epidemiologicky náročný rok. Hygienici v roce 2025 řešili … Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky Barevné masky, smích, hudba a zábava pro malé i velké. Kulturní dům Dobříš se už po … Dobříš Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun Město Rožmitál pod Třemšínem přichází s finanční podporou pro nové občánky. Dětem … Nepřehlédněte Sportoviště u ZŠ Bratří Čapků čeká rozšíření Sportoviště u ZŠ Bratří Čapků čeká rozšíření Sportovní zázemí u Základní školy Bratří Čapků letos projde významnou proměnou. Město … Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města? Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města? Po reakci jednatelky Zahradnictví Petunia, která odmítla, že by podnik chtěl v areálu … Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů Nové výstupy numerických modelů zpřesnily vývoj počasí na víkend. Sobota přinese na … Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků Středočeský kraj má za sebou nejúspěšnější rok v cestovním ruchu od roku 2012. Loni do … ANKETA Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu Historické báňské objekty Ševčinského dolu na Březových Horách se v sobotu 14. února … Masopust
Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho Večer 28. února nabídne obloha vzácnou podívanou, která se jen tak neopakuje. Šest … Zajímavosti
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz