Chléb a rohlíky zdraží. Náklady na výrobu pečiva skokově vyletěly
14. října 2021 (16:08)
foto: ilustr/pixabay
Cena mouky od jara meziročně vzrostla o čtvrtinu, olej je dražší o 65 procent, cena cukru stoupla o 15 procent. Projevují se i rostoucí ceny energií i pohonných hmot.
Průměrný Čech podle Svazu pekařů a cukrářů ČR měsíčně utratí za chléb asi 120 korun. Kvůli případnému zvýšení ceny z důvodu rostoucích nákladů pekařů by zákazníci mohli zaplatit o 30 korun více. Cena chleba za kilogram podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) činí zhruba 30 korun, v rámci Evropské unie má ČR pátý nejlevnější chléb. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci Svazu pekařů a cukrářů. Neúměrně nízká podle nich je v Česku i cena rohlíku, který lidé koupí za 1,9 koruny.
Pekárenský obor, který v ČR podle předsedy představenstva Svazu pekařů a cukrářů Jiřího Balabána dosahuje ročního obratu 25 miliard korun a zaměstnává přes 20.000 lidí, se nestačil po pandemii koronaviru vzpamatovat. Nyní stojí před hrozbou drastického zvyšování nákladů. Cena mouky od jara meziročně vzrostla o čtvrtinu, olej je dražší o 65 procent, cena cukru stoupla o 15 procent. Projevují se i rostoucí ceny energií i pohonných hmot. Pekárny své výrobky do obchodů rozvážejí i třikrát denně. Dalším zásadním nákladem jsou stoupající mzdy zaměstnanců.
"Od začátku letošního roku stouply pekárnám celkové náklady asi o 30 procent. Realizační ceny základních výrobků, jako je chléb či rohlík, přitom podle ČSÚ dlouhodobě stagnují. Tato situace je pro pekárny neudržitelná. Pokud by neuvedly do souladu rostoucí náklady s cenami svých výrobků, desítky z nich by musely ukončit podnikání. To by výrazně ochudilo český pekařský trh, který je přitom jeden z nejvyspělejších v Evropě," řekl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal.
Češi nemají podle svazu problém si za kvalitní chléb připlatit, cena je důležitá pro 15 procent spotřebitelů. Navíc lidé více poptávají vícezrnné chleby nebo ty s vyšším podílem žitné mouky. Chlebové speciály se specifickým složením, které se od běžných chlebů liší i hmotností nebo tvarem, podle svazu tvoří nyní třetinu prodejů. Trendem je vyrábět chléb pro různé zákaznické skupiny. Jde třeba o menší balení pro lidi, kteří žijí v domácnosti sami, chléb určený pro grilování, nebo chléb vhodný pro večerní konzumaci.
Chléb v ČR podle Svazu pekařů a cukrářů vyrábí přibližně 700 klasických pekáren. Ročně vyrobí 275.000 tun chleba, denně upeče milion chlebů. Průměrný Čech ročně zkonzumuje 40 kilogramů chleba.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Od neděle platí letní změna jízdních řádů regionálních vlaků Českých drah
V neděli 14. června vstoupila v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních …
AKTUÁLNĚ
Příští týden udeří tropické teploty
Po deštivém a chladnějším období se můžeme těšit na letní teploty.
AKTUÁLNĚ
Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta
Majitelé psů pozor — od 1. července vstupuje v platnost povinnost, která se dotkne …
ZVÍŘATA
Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky
Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti
Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola
Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, …
Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA
Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník …
SPORT
Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu.
Jen pár hodin před začátkem Hornických slavností muselo město řešit nepříjemnou …
Potkali jste zmiji nebo užovku?
Sezona je v plném proudu a když je příznivé počasí, vyráží do přírody stále více lidí. …
POZNÁVÁME BRDY
Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava
Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici …
NEPŘEHLÉDNĚTE




