Chladnější počasí letos zatím brzdí vývoj kůrovce, který ale začal dřív než loni
20. dubna 2022 (14:35)
foto: freepik
Rojení lýkožrouta smrkového, při kterém napadá další stromy, zesiluje v teplém a suchém počasí.
Chladnější počasí letos zatím brzdí vývoj kůrovce, který ale začal dřív než loni. Další vývoj bude záviset na teplotách a srážkách. Na twitteru to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Rojení lýkožrouta smrkového, při kterém napadá další stromy, zesiluje v teplém a suchém počasí.
Kůrovcová kalamita v českých lesích naplno vypukla v roce 2018. Nyní je podle lesníků s výjimkou severních Čech na ústupu nebo již odezněla. "Vzhledem k chladnějšímu průběhu počasí není vývoj kůrovce zatím příliš rychlý, ale začal dříve než v loňském roce," uvedl dnes ČHMÚ. "Další vývoj závisí na vývoji teplot a též na množství srážek," dodal.
ČHMÚ také odkázal na svůj informační web s mapou vývoje lýkožrouta. Vyplývá z ní, že nejlepší podmínky pro své šíření má kůrovec zatím na jižní Moravě, v Praze a na pomezí Ostravska a Karvinska.
Šíření kůrovce nutí lesníky odstraňovat napadené stromy, předloni se tak v Česku vytěžilo rekordních 35,8 milionu metrů krychlových dříví. Loni už byla těžba nižší, v prosinci ji končící ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) odhadoval mezi 28 až 30 miliony metrů krychlových.
Loňské chladnější jaro podle lesníků oddálilo první rojení kůrovce a škůdce tak zvládl vytvořit maximálně dvě generace. V teplém a suchém roce 2018 přitom bylo poprvé v historii úplné třetí rojení. Počet rojení je zásadní. Kůrovec z jednoho napadeného stromu při druhé generaci ohrožuje až deset stromů, při třetí pak z těchto deseti stromů sto dalších. Šíření škůdce se může zpomalit včasným zpracováním napadených stromů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•V brdských lesích vznikly další dvě nádrže, mají zlepšit vodní bilanci vrchoviny i její biodiverzitu
•Čápi se vracejí, přiletěli už na hnízda v Milíně a Rožmitále
•Příbram podepsala smlouvu s pražskou ZOO. Na Nováku vybuduje výběh pro exotická zvířata
Další články
Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je většinou výborná, horké …
AKTUÁLNĚ
Požár staré slámy v Příbrami na Balonce se obešel beze škody
V soukromém areálu na Balonce v Příbrami zasahovali v pátek odpoledne profesionální …
AKTUALIZOVÁNO
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny znovu mírně narostly
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,50 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Přijďte na koncert Rožmitálské Venkovanky nebo na závody v kynologii!
Během celého víkendu bude na Dobříši probíhat CACIT 2026 - šampionát ve sportovní …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dražba za 20 milionů bez jediného zájemce. Na zastupitelstvu zazněly otázky, město chystá opakování
Veřejná dražba prvorepublikové budovy bývalé hudební školy v ulici Československé …
POLITIKA
Salmonela v krůtím mase z Polska. Inspekce varuje: Nekonzumujte zásoby z mrazáku
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala varování pro spotřebitele …
AKTUÁLNĚ
Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze!
Příbram se chystá na událost, která provoní celé okolí.
12. září 2026 od 12 hodin …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Babičky na rodičovské? Ve Švédsku už to jde. A co Česko?
Ve Švédsku už rodiče mohou převést část své placené rodičovské dovolené na prarodiče. …
ZAJÍMAVOSTI
Beran nad Zaječovem nabízí výhledy i vojenskou historii
Výrazný vrchol na Hořovicku láká turisty skalními útvary, kamenným schodištěm i …
TIP NA VÝLET
Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně
Po chladnějších dnech se počasí v Česku vrací do letního režimu. Nad střední Evropu se …
AKTUÁLNĚ




