17. 9. svátek má Naděžda
Chladnější jaro než letošní bylo v Česku naposledy v roce 1987

7. června 2021   (20:52)
Chladnější jaro než letošní bylo v Česku naposledy v roce 1987
foto: Sportovní zařízení města Příbrami

Letos na jaře meteorologové napočítali pouze šest letních dní, kdy maximální teploty vzduchu překročí 25 stupňů Celsia.


Letošní jaro bylo v Česku šesté nejchladnější od roku 1961. Průměrná teplota činila 6,2 stupně, nižší byla naposledy v roce 1987. Před 34 lety průměrná teplota vzduchu na jaře dosáhla 5,2 stupně, tehdejší jaro tak bylo dosud nejchladnější od roku 1961. Na webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav. Meteorologické jaro trvá od 1. března do 31. května.

"Jarní sezona byla na území ČR jako celek velmi chladná, průměrná sezonní teplota vzduchu na území ČR 6,2 stupně Celsia byla o 1,7 stupně Celsia nižší než normál 1981 – 2010. Jedná se o šesté až sedmé nejchladnější jaro v období od roku 1961," uvedli meteorologové.
Všechny tři jarní měsíce letošního roku byly chladnější než normál z let 1981 až 2010. Březen byl s průměrnou teplotou 2,6 stupně teplotně normální, duben s průměrem 5,1 stupně a květen s průměrem 10,6 stupně byly silně podnormální. Květen byl obdobně chladný i v předchozích dvou letech, naopak březen a duben byly letos chladnější. Velmi teplá byla jarní sezona 2018, a to díky mimořádně teplému dubnu a květnu.
Letos na jaře meteorologové napočítali pouze šest letních dní, kdy maximální teploty vzduchu překročí 25 stupňů Celsia. Obdobně nízké počty zaznamenali i na jaře 2019 s osmi a 2020 sedmi letními dny. Naopak na jaře 2018 byl počet letních dnů mimořádně vysoký, dosáhl 36.

Po většinu letošního jara se průměrné teploty vzduchu v Česku pohybovaly pod hodnotami normálu. Výrazně tepleji bylo pouze od 29. března do 1. dubna, kdy denní maxima přesahovala 20 stupňů Celsia. Tepleji bylo také od 9. do 12. května, což byly jediné dny, kdy se teplota v květnu pohybovala nad letními 25 stupni. Tropické dny s teplotami nad třicítkou panovaly 10. a 11. května.
Srážkově bylo letošní jaro normální. Průměrný úhrn srážek dosáhl 158 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční. Zatímco březen byl na srážky chudý, spadlo jen 58 procent normálu, duben už byl normální a květen byl hodně deštivý. Spadlo 142 procent srážkového normálu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Na místo byl přivolán i zdravotnický vůz pro evakuace a mimořádné situace. Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Podle znaleckého posudku mají pozemky hodnotu 5 milionů korun. Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Ulice Příbrami zaplní již tuto sobotu překážky a jezdci na kolech. Již popáté se … Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Událost se stala v noci na neděli 1. srpna kolem 2:00. Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 O rekonstrukci aquaparku budou ještě jednou rozhodovat zastupitelé. V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko Do vítězné trojky mezi většími městy se dostala i Příbram Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Do celorepublikové výzvy Ukliďme Česko se na Příbramsku zapojí Višňová, Jince, Lazsko … Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Řidič měl za nedodržení vzdálenosti podle prvotní sněmovní verze dostat pokutu až … Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Ve středu 22. září představí svou novou knihu v příbramském Junior klubu také …
Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Od začátku září probíhá postupná realizace opatření na nové cyklotrase vedoucí z …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz