Nastavte si pribram.cz jako domovskou stránku.
25. 11. svátek má Kateřina

Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat

31. července 2020   (08:28)
Dalších 14 fotografií v galeriiChcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat

Krása Brd je i v tom, že zde nemusíte přecházet silnice, po kterých jedou kolony aut. To se hodí zejména na prázdninové výlety s dětmi. A kde je tedy možné zaparkovat?


O zákazu vjezdu do Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO) a parkování na lesních cestách bylo již napsáno mnohé. Abychom vám ulehčili výběr, přinášíme seznam parkovišť v jejím okolí, kde můžete s klidným svědomím zanechat své vozidlo a směle vyrazit za přírodou nebo sběrem lesních plodů. Správa CHKO zveřejnila obsáhlý seznam těchto míst.

Vedle minimální zastavěnosti a tím unikátního krajinného rázu tohoto místa je další hlavní hodnotou fakt, že většina území je protkána hustou sítí lesních účelových komunikací. Na ně není možno vjíždět motorovými vozidly, a tak jsou rájem pro pěší i cyklisty. Rádi bychom vám představili možnosti parkování a základní pravidla chování v CHKO.

1 - Obecnice – velké parkoviště v centru obce v místě bývalého škvárového hřiště naproti potravinám, bez poplatku a zázemí s kapacitou až 300 osobních vozidel. Nachází se nedaleko od hranice CHKO Brdy a je ideálním nástupním místem směrem do oblasti Toku, Jordánu, Třemošné nebo Kloboučku. Příjezd do Obecnice nelépe od Příbrami.

2 - Orlov u Příbrami – vyhrazené parkoviště pro návštěvníky CHKO, rekonstruované v roce 2018. Menší parkoviště na hranici CHKO s kapacitou cca 30 míst, bez poplatku a zázemí, v blízkosti jednoduché kryté sezení. Ideální nástupní místo na Třemošnou a dále směrem do centrálních částí Brd. Příjezd do Orlova od Podlesí a Příbrami.

3 - Kozičín u Příbrami – malé parkoviště zhruba 500 m od hranice CHKO s kapacitou cca 10 míst, bez poplatku a zázemí. Stejná výchozí pozice jako z Orlova. Příjezd nejlépe od Příbrami nebo Bohutína.

4 - Bohutín – menší parkoviště u fotbalového hřiště a venkovního koupaliště cca 1,1 km od hranice CHKO s kapacitou přibližně do 30 míst. Obdobná výchozí pozice jako z Orlova a Kozičína. Příjezd od Příbrami nebo Rožmitálu pod Třemšínem.

5 - Nepomuk – malé parkoviště u lesní správy s kapacitou cca 15 míst, bez poplatku a zázemí. Dobrá dostupnost Padrťska, okolí vrcholu Prahy a centrálních částí Brd. Příjezd nejlépe z Rožmitálska.

6 - Rožmitál pod Třemšínem – parkovací možnosti v centru obce, s kapacitou okolo 50 míst. Dobrá výchozí pozice do jižní části CHKO. Vhodné nástupní místo spíše pro cyklisty.

7 - Věšín – parkovací možnosti v centru obce, s kapacitou cca 20 míst. Dobrá výchozí pozice do jižní části CHKO. Vhodné nástupní místo spíše pro cyklisty.
O zákazu vjezdu do Chráněné krajinné oblasti …

8 - Spálené Poříčí - parkovací možnosti v centru obce, s kapacitou cca 50 míst. Dobrá výchozí pozice jak do jižní, tak centrální části CHKO. Vhodné nástupní místo spíše pro cyklisty.

9 - Skořice – vyhrazené parkoviště pro návštěvníky CHKO s kapacitou 75 míst, 3 míst pro autobusy a 5 míst pro držitele ZTP a ZTP/P, na konci obce těsně za hranicí CHKO Brdy, v místě bývalého vojenského areálu. Parkoviště nabízí nově zrekonstruovanou plochu s toaletami a dobíjecími stojany pro elektrokola, poplatek za parkovací místo je 50 Kč na den. Příjezd nejlépe od dálnice D5 směr Mirošov nebo z druhé strany od Příbrami nebo Spáleného Poříčí přes obec Borovno. Ideální nástupní místo k Padrťským rybníkům a okolí a dále do centrálních Brd.

10 - Bahna – vyhrazené parkoviště pro návštěvníky CHKO s kapacitou do 50 míst při silnici Dobřív – Strašice, bez poplatku a zázemí, na hranici CHKO. Ideální nástupní místo pro oblast Zadních a Předních Bahen.

11 - Strašice – parkoviště s kapacitou cca do 50 míst v areálu Muzea Středních Brd, vzdálené přibližně 2 km od hranice CHKO, bez poplatku, lze využít sociální zařízení v rámci návštěvy muzea. Ideální nástupní místo na Lipovsko a k zámečku Tři Trubky a dále do centrálních Brd. Příjezd nejlépe od Hořovic nebo Rokycan.

12 - Strašice – Hájkův most – parkoviště dokončené v roce 2018 na hranici CHKO Brdy s kapacitou cca 35 parkovacích míst. Bez poplatku a zázemí. Ideální nástupní místo na Lipovsko a k zámečku Tři Trubky a dále do centrálních Brd.

13 - Těně – vyhrazené parkoviště pro návštěvníky CHKO s kapacitou zhruba 50 míst za hranicí CHKO, bez poplatku a zázemí. Ideální nástupní místo směrem k zámečku Tři Trubky, Lipovska nebo do centrální části Brd. Příjezd od Strašic nebo Hořovic.

14 - Jince - parkovací možnosti v centru obce, s kapacitou cca 30 míst. Dobrá výchozí pozice na Slonovecké hřebeny nebo na Hrachoviště a Jedovou horu, i na oblast mimo CHKO, na Plešivec a Hřebeny.
8 - Spálené Poříčí - parkovací možnosti …
Mapu si můžete prohlédnout ZDE.
Vedle těchto parkovacích ploch je možné v omezené míře využít i kapacity v jednotlivých přilehlých obcích, kde lze nalézt i vhodné zázemí. Např. obec Míšov, Teslíny, Zaječov, Komárov, Hvožďany, Nové Mitrovice a podobně (doporučujeme pořízení vhodné mapy).
Parkovat lze i ve větších městech jako je např. Příbram, Hořovice nebo Rokycany, kde lze využít směrem k CHKO regionální nebo místní veřejnou dopravu a bohatou nabídku v oblasti služeb.
Mapu si můžete prohlédnout ZDE.
Vedle těchto …
Základní pravidla chování v CHKO Brdy:
  • V CHKO nenajdete žádné stravovací ani jiné služby, proto doporučujeme přibalit si na cestu vydatnou svačinu či vhodné nápoje.
  • Pokud se budete chtít osvěžit vodou z brdských studánek, dbejte aktuálních upozornění u těchto zdrojů, protože ne všechna voda je vhodná pro pitné účely.
  • Nenajdete zde ani odpadkové koše, proto prosíme návštěvníky, aby si své odpadky odnesli a jejich likvidaci provedli na nejbližším vhodném místě.
  • Na celém území CHKO platí zákaz rozdělování ohňů.
  • Na celém území CHKO platí zákaz táboření. Bivakování je povoleno.
  • Část území je bývalým vojenským újezdem, při nálezu munice s ní nemanipulujte a zavolejte Policii ČR.
  • Buďte opatrní, na cestách můžete potkat lesní techniku.
Další informace lze získat prostřednictvím infocenter, např. ve Spáleném Poříčí, Rožmitálu pod Třemšínem, Hořovicích, Rokycanech, Příbrami, Jincích nebo Strašicích.

V CHKO Brdy na některých místech naleznete takzvané "traumabody". Na nich je název místa, kde jsou umístěny i s GPS lokací a důležitá telefonní čísla. Jsou dva druhy těchto bodů. Především ale slouží jednotkám IZS pro snazší orientaci v případě mimořádných událostí, jako "body setkání" jednotek v případě zásahu a pro jednotky hasičů jsou určeny i "body čerpání", kde mohou v případě potřeby doplňovat vodu pro hašení. Poslouží ale stejně dobře i vám v případě nouze, abyste přesně definovali svou polohu, pokud budete chtít komunikovat například právě se základními složkami IZS.                 
 
V CHKO Brdy na některých místech naleznete …

Fotogalerie

Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat () Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (1) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (2) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (3) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (4) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (5) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (6) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (7) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (8) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (9) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (10) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (11) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (12) Chcete navštívit CHKO Brdy? Poradíme vám, kde zaparkovat (13)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Správa CHKO Brdy
foto: Miroslav Pavlík

autor: Miroslav Pavlík

Další články

Není jasné, zda již rozvolníme opatření, řekl Hamáček Není jasné, zda již rozvolníme opatření, řekl Hamáček Poznamenal, že skóre v systému PES neklesá tak rychle, jak by si všichni přáli. 25. listopadu 2020   (11:47) Skanzen Vysoký Chlumec je nyní kompletní Skanzen Vysoký Chlumec je nyní kompletní Přežrané kočky, husté pavučiny, vysoké krtince. Zeptejte se přírody, jaká bude zima Přežrané kočky, husté pavučiny, vysoké krtince. Zeptejte se přírody, jaká bude zima Chováním zvířat, růstem rostlin či počasím v předchozích měsících se lidé řídili odjakživa 25. listopadu 2020   (08:27) Už může padat. Velkokapacitní frézy i lopaty jsou přichystány Už může padat. Velkokapacitní frézy i lopaty jsou přichystány Stav komunikací na Příbramsku zajišťuje stát, kraj a místní technické služby. V jakém časovém limitu je nutné odklidit sníh z dálnice nebo místní silnice? 25. listopadu 2020   (06:27) Chtěl být malířem, jeho sen ale uskutečnil až jeho syn Chtěl být malířem, jeho sen ale uskutečnil až jeho syn Otakar Mrkvička byl známou příbramskou osobností. Do jeho fotoateliéru chodily tisícovky zájemců o portrét. Uplatnění nacházel ale i v dalších uměleckých směrech. 24. listopadu 2020   (18:45) Meet the buyer podruhé, tentokrát online Meet the buyer podruhé, tentokrát online Plán investičních akcí pro rok 2021 bude představen potencionálním dodavatelům při setkání Meet the buyer – poznej svého zadavatele. Uskuteční se online formou v pátek 4. prosince 2020. 24. listopadu 2020   (16:45) Odběrové místo bude od pondělí přijímat samoplátce, fungovat bude už jen v hlavním areálu Odběrové místo bude od pondělí přijímat samoplátce, fungovat bude už jen v hlavním areálu Platba za odběr pro samoplátce bude možná pouze kartou. 24. listopadu 2020   (15:06) Záchranáři vyjížděli k uvázlé osobě v popelnici, na místě našli muže s lahví alkoholu Záchranáři vyjížděli k uvázlé osobě v popelnici, na místě našli muže s lahví alkoholu Zloděj vypustil a ukradl bazén, nyní mu hrozí až osm let ve vězení Zloděj vypustil a ukradl bazén, nyní mu hrozí až osm let ve vězení Ukrást se dá opravdu všechno. O tom se v minulém týdnu přesvědčili majitelé nafukovacího bazénu na Březnicku. 24. listopadu 2020   (09:47)
Otevřete obuv, venku mrzne a dětem je zima, rozčilují se rodiče Otevřete obuv, venku mrzne a dětem je zima, rozčilují se rodiče
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz