Chatařům se nelíbí karavany v lese, dle majitele je vše v pořádku
20. května 2020 (06:37)
foto: pribram.cz, ČTK
Místním chatařům a majitelům hausbótů v osadě Záběhlice u břehů vodní nádrže Slapy v Hřiměždicích na Příbramsku se nelíbí karavany a maringotky, které jejich majitelé v posledních letech umístili do zdejšího lesíku. Mají je ale na soukromém pozemku se svolením majitele, podle kterého jsou tu karavany a maringotky dočasně. Současná podoba místa se nelíbí ani obci.
Na březích vodní nádrže v osadě Záběhlice kotví hausbót zpěvačky Heleny Vondráčkové a jejího manžela Martina Michala, kteří proti parkování karavanů a maringotek spolu s dalšími místními bojují. "Za poslední dva roky je z toho vlastně úplně regulérní tábořiště bez jakéhokoliv povolení, bez hygieny," řekl Michal. Dodal, že se bezvýsledně obrátil na obec s rozšířenou působností Dobříš, Středočeský kraj i inspekci životního prostředí.
Karavany mají za okny souhlas majitele pozemku Emila Čeledy. "Stávalo se, že na můj pozemek jezdili načerno kempovat karavany, byl tam nepořádek. Proto jsem dovolil určitým lidem, kteří sem jezdí rybařit, aby si na pozemek umístili karavany nebo maringotky," řekl na dotaz ČTK. Majitelé mu za parkování platí. Zhruba 17 karavanů a maringotek je na místě podle něj dočasně. "Již 15 let se odkládá schválení nového územního plánu, který by měl počítat s jiným mým záměrem," řekl Čeleda. V lese je podle něj stavební parcela, na které mají na základě nového územního plánu vzniknout chaty. Kromě chat má v lokalitě vzniknout také zázemí pro lidi, kteří zde zakotví s lodí.
"Jsme z toho spíš nešťastní, beru to jako ostudu obce, ale naše síly jsou velmi omezené a musíme čekat, co orgány, které s tím mohou něco udělat, jestli budou konat," řekl starosta obce Jiří Novák (nez.).
Majitel pozemku je s obcí podle Nováka v kontaktu, jedná s ní mimo jiné právě o novém územním plánu. "Množí se stížnosti, chování těch lidí tady není v pořádku, lidi se sem i bojí chodit. Z krásné lokality, kam se chodilo na procházky, se stala lokalita, kam se lidé bojí a vyhýbají se jí," řekl Novák.
Podle místních jsou majitelé karavanů a maringotek agresivní a hluční a nechávají po sobě nepořádek. "V první maringotce to funguje tak, že se natáhnou hadice do Vltavy a čerpá se z ní voda. To, co se tady děje, je Klondike," řekl Michal.
Parkující karavany a maringotky podle Čeledy nic neporušují, nejde o stavby, k jejich parkování na soukromém pozemku tak prý nepotřebuje povolení. "Zjišťoval jsem si na všech možných institucích, zda je to v pořádku. A je," uzavřel Čeleda.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Babičky na rodičovské? Ve Švédsku už to jde. A co Česko?
Ve Švédsku už rodiče mohou převést část své placené rodičovské dovolené na prarodiče. …
ZAJÍMAVOSTI
Beran nad Zaječovem nabízí výhledy i vojenskou historii
Výrazný vrchol na Hořovicku láká turisty skalními útvary, kamenným schodištěm i …
TIP NA VÝLET
Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně
Po chladnějších dnech se počasí v Česku vrací do letního režimu. Nad střední Evropu se …
AKTUÁLNĚ
Na nádraží si doplníte pitnou vodu nebo osvěžíte. S nápadem přišli dobříšští školáci
Obyvatelé i návštěvníci Dobříše mohou v letních měsících využít nové veřejné pítko na …
Přes 60 jezdců míří do Sedlčan. Rallycross Cup slibuje adrenalin i večerní koncert
Sedlčanská kotlina bude v sobotu 11. července patřit burácejícím motorům. Na druhý …
SPORT
Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat!
Termín letošních komunálních a senátních voleb je pevně stanoven. Volit se bude 9. a …
POLITIKA
Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla
Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. …
ZAJÍMAVOSTI
Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron
Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé …
AKTUÁLNĚ
Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu
Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice …
Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy
Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala …
ZAJÍMAVOSTI




