ČEZ od Nového roku zvýší cenu elektřiny zhruba o třetinu
3. listopadu 2021 (08:55)
Energetická společnost ČEZ od Nového roku zvýší cenu elektřiny. Zákazníci si u těch nejběžnějších sazeb připlatí na faktuře v průměru o zhruba třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Důvodem zdražení je růst velkoobchodní ceny elektřiny, řekl dnes mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Samotná cena za spotřebovanou megawatthodinu se ale například u nejběžnější sazby D02 zdvojnásobí. Zatímco dosud za megawatthodinu platili lidé 1700 korun bez DPH, nově to bude 3120 korun. Celkové ceně na faktuře pomáhá to, že regulované poplatky zůstávají v tuto chvíli stejné. Jejich výši na příští rok oznámí Energetický regulační úřad během listopadu, žádné významné zvýšení ale analytici neočekávají.
"Pro nejběžnější sazby domácností, které elektřinou vaří a svítí, bude změna ceníků znamenat vyšší platby v průměru o 250 korun měsíčně," řekl Gazdík. Klienti s aktivní fixací budou platit stejné ceny jako dosud, ČEZ pro ně má zajištěnou elektřinu a podmínky fixace dodrží.
"Velkoobchodní cena elektřiny, kterou nakupujeme pro naše zákazníky, za poslední rok stoupla trojnásobně. Na extrémní úrovně totiž vyšplhala cena komodit, které potřebujeme k výrobě elektřiny: plynu uhlí, povolenky. Vidíme, že řada dodavatelů situaci neustála a končí. Mrzí nás, že ke zvýšení cen dojde i u ČEZ, ale snažili jsme se to udělat co nejvíce citlivě a do změn ceníků nepromítáme plné navýšení současných vysokých cen na burzách," uvedl Gazdík.
ČEZ jako jediný dodavatel loni snížil plošně ceníky na dobu neurčitou u všech produktů. "Přestože velkoobchodní ceny elektřiny rekordně rostou a daleko překonali historická maxima, necháváme ceníky na dobu neurčitou na nezměněné úrovni až do konce roku. Energetický trh prochází obdobím, které nikdo nepamatuje. Cena elektřiny za poslední rok stoupla trojnásobně," uvedl Gazdík. Situace na energetickém trhu je podle něj bezprecedentní.
ČEZ od ledna zdraží také plyn. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v půlce října odhadl růst jeho ceny o polovinu až dvě třetiny. Bližší informace k růstu cen plynu dnes ČEZ neuvedl.
Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některým dodavatelům. V polovině října oznámily ukončení činnosti firmy Bohemia Energy se zhruba 900.000 odběrateli, Kolibřík energie s 28.000 klienty a A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost
Dvě největší globální firmy vyrábějící léky na cukrovku a obezitu oznámily výsledky za …
ZDRAVOTNICTVÍ
Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák
Stačí nehoda na parkovišti, poškozená značka nebo svodidla a problém může být mnohem …
Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby
Jen kousek od obce Svatý Jan pod Skalou se ukrývá místo, kde se snoubí průmyslová …
TIP NA VÝLET
Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku
Spartak šel do vedení už v úvodu a proti třetiligovému Písku se dokázal vrátit a …
SPORT
Letošní rok míří mezi nejsušší za posledních 65 let
Česko dál vysychá. Letošní rok je zatím z hlediska srážek nejsušší od roku 1961 a …
AKTUÁLNĚ
SPOJENCI jdou do voleb. Lídryní je Markéta Škodová, cílem je Příbram bez bariér a bez rozdělování
Uskupení SPOJENCI Příbram podalo kandidátní listinu pro podzimní komunální volby. …
VOLBY 2026
Mezinárodní den leváctví: Evoluční záhada, rychlejší mozek a každodenní boj s nůžkami
Mezinárodní den leváctví připadá na 13. srpna a připomíná desetinu lidí, kteří svět …
ZAJÍMAVOSTI
Kraj poskytne finance na projekt Sanitka splněných snů, který pomáhá těžce nemocným lidem
Umožnit těžce nemocným a umírajícím splnit mnohdy jedno z jejich posledních přání. To …
AKTUÁLNĚ
Žně končí, výnosy klesly až o desítky procent. Chovatelům schází krmivo
Žně ve Středočeském kraji končí, výnosy meziročně klesly v důsledku sucha až o desítky …
AKTUÁLNĚ
Omezení na D4 u Jíloviště potrvá do 21. srpna, další bude v září. Řidiči si stěžují na kolony
Současné omezení provozu na dálnici D4 u Jíloviště, kde se kvůli stavbě nového mostu …
AKTUÁLNĚ





