13. 8. svátek má Alena




ČEZ: Nejhorší část energetické krize je u konce, ceny budou dál klesat

21. března 2023   (12:23)
ČEZ: Nejhorší část energetické krize je u konce, ceny budou dál klesat
foto: pixabay

U koncových odběratelů se snížení cen na trhu bude projevovat postupně.


Nejhorší část energetické krize je u konce, trh se stabilizoval rychleji, než se čekalo. Na tiskové konferenci to uvedl místopředseda představenstva energetické skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Ceny energií na trhu budou podle něj dál klesat. U koncových odběratelů se snížení cen na trhu podle něj bude projevovat postupně.

"Tu nejurgentnější krizi máme za sebou. Stabilizace přišla ještě rychleji, než jsme čekali," řekl Cyrani. Upozornil přitom zejména na pokles cen energií na burze, kdy velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 135 eurům (asi 3240 Kč) za MWh bez DPH. U plynu dnes sestoupila pod 40 eur (asi 959 Kč) za MWh, a je tak nejníže od července 2021.
Ceny elektřiny a plynu přitom budou podle Cyraniho klesat dál. Ke zklidnění situace podle něj přispělo především rychlé nahrazení ruského plynu z jiných zdrojů a výroba elektřiny z jiných než plynových zdrojů. Roli hrály také úspory odběratelů nebo naplněnost zásobníků. Výhledy pro naplňování zásob plynu pro příští rok jsou podle něj příznivé.
V cenách pro odběratele se snižující se ceny elektřiny a plynu na energetickém trhu budou podle Cyraniho projevovat postupně. Připomněl nabídku fixovaných produktů, pro zákazníky se smlouvami na dobu neurčitou se nižší ceny projeví zřejmě v příštím roce.

Ceny elektřiny a plynu pod vládní strop postupně snižují i další společnosti, některé z nich i pro klienty bez závazku.
Čistý zisk skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun.
Většinovým akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií firmy.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Mezinárodní den leváctví: Evoluční záhada, rychlejší mozek a každodenní boj s nůžkami Mezinárodní den leváctví: Evoluční záhada, rychlejší mozek a každodenní boj s nůžkami Mezinárodní den leváctví připadá na 13. srpna a připomíná desetinu lidí, kteří svět … ZAJÍMAVOSTI Kraj poskytne finance na projekt Sanitka splněných snů, který pomáhá těžce nemocným lidem Kraj poskytne finance na projekt Sanitka splněných snů, který pomáhá těžce nemocným lidem Umožnit těžce nemocným a umírajícím splnit mnohdy jedno z jejich posledních přání. To … AKTUÁLNĚ Žně končí, výnosy klesly až o desítky procent. Chovatelům schází krmivo Žně končí, výnosy klesly až o desítky procent. Chovatelům schází krmivo Žně ve Středočeském kraji končí, výnosy meziročně klesly v důsledku sucha až o desítky … AKTUÁLNĚ Omezení na D4 u Jíloviště potrvá do 21. srpna, další bude v září. Řidiči si stěžují na kolony Omezení na D4 u Jíloviště potrvá do 21. srpna, další bude v září. Řidiči si stěžují na kolony Současné omezení provozu na dálnici D4 u Jíloviště, kde se kvůli stavbě nového mostu … AKTUÁLNĚ Sedlčanští hasiči převzali novou termokameru spolufinancovanou městem Sedlčanští hasiči převzali novou termokameru spolufinancovanou městem V úterý 11. srpna 2026 proběhlo na hasičské stanici HZS Středočeského kraje v … SEDLČANSKO Policie vyráží na řidiče z výšky: Skrytá Iveca odhalila už téměř 1 400 prohřešků Policie vyráží na řidiče z výšky: Skrytá Iveca odhalila už téměř 1 400 prohřešků Telefon v ruce, překročená rychlost nebo nebezpečné předjíždění. Právě na takové … DOPRAVA Mohutný požár skládky v Chrástu: Černý dým a plameny byly vidět na kilometry daleko, hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu Mohutný požár skládky v Chrástu: Černý dým a plameny byly vidět na kilometry daleko, hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu Rozsáhlý požár skládky v obci Chrást u Březnice dnes večer zalarmoval profesionální i … AKTUÁLNĚ Nový Knín slaví 250 let včelařské školy. Dorazí i Marie Terezie a Vojta Nedvěd Nový Knín slaví 250 let včelařské školy. Dorazí i Marie Terezie a Vojta Nedvěd Unikátní kapitolu českého včelařství připomene o víkendu Nový Knín. Právě před 250 … ZAJÍMAVOSTI Demence nemusí přijít tak brzy. Tři rizikové faktory rozhodují o celých 13 letech života Demence nemusí přijít tak brzy. Tři rizikové faktory rozhodují o celých 13 letech života Demenci dnes neumíme zastavit, ale podle nové studie ji dokážeme výrazně oddálit. Až o … ZDRAVOTNICTVÍ
Novela stavebního zákona zrychluje výstavbu. Přírodu ale může stát víc, než se zdá Novela stavebního zákona zrychluje výstavbu. Přírodu ale může stát víc, než se zdá Novela stavebního zákona, kterou poslanci schválili v červenci, má zrychlit povolování … POLITIKA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz