Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru ruší prázdninové zájezdy
23. května 2020 (07:55)
foto: pribram.cz, ČTK
Klienti dostanou vouchery a budou se moci rozhodnout, zda letos na dovolenou, kterou by v zahraničí zřejmě provázela řada omezení, pojedou.
Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec a srpen, které měly objednané u obou společností řádově desetitisíce klientů. Kanceláře se k tomuto kroku rozhodly během pátku. Klienti dostanou vouchery a budou se moci rozhodnout, zda letos na dovolenou, kterou by v zahraničí zřejmě provázela řada omezení, pojedou. Napsal to server E15.cz a uvedla Česká televize (ČT). Obě cestovní kanceláře plánují znovu nabídnout zájezdy do zřejmě všech zemí, kam to po dohodě jednotlivých států bude možné.
Pravděpodobná je tak obnovená nabídka zájezdů do Řecka či Chorvatska, píše server. Zájezdy na květen a červen zrušily Exim Tours a CK Fischer už dříve. Obě patří německé skupině Rewe, která dokončila nákup Fischer Group na začátku letošního května.
"Nechceme, aby klienti, kteří měli koupený zájezd do zemí, kde se situace pravděpodobně rychle nezlepší, strávili celé léto čekáním, zda poletí. Takhle se budou moci svobodně rozhodnout, jestli a případně kam letos chtějí cestovat," řekl E15 mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. "Klienti nebudou muset platit storno poplatky, dostanou voucher na zájezd v celé hodnotě, kterou zaplatili," uvedl mluvčí Exim Tours Petr Kostka.
Kanceláře Fischer a Exim tak zrušily veškeré plánované lety s dopravcem Smartwings. "Dál zůstává naším klíčovým partnerem, o situaci jednáme," doplnil Bezděk.
Ostatní cestovní kanceláře zatím zájezdy na červenec a srpen neruší, tvrdí místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. "Ostatní kanceláře fungují dál, jak slibovaly klientům," uvedl v E15.
Podle zákona, který v dubnu podepsal prezident Miloš Zeman, mohou cestovní kanceláře odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna. Místo nich budou klientům vydávat poukazy. Na odložení platby by měla do 31. srpna příštího roku platit takzvaná ochranná doba. Klienti, kteří do tohoto data poukaz nevyužijí, budou mít nárok na vrácení uhrazených záloh.
Voucher můžou podle zákona odmítnout lidé spadající do takzvaných zvláště zranitelných skupin. Patří k nim senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené. Osamělí samoživitelé a samoživitelky, lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat, a také školy v případě školních zájezdů. Obdobný zákon přijaly nebo chystají také další evropské státy, podle Evropské komise ale takový postup porušuje práva občanů.
Voucher můžou podle zákona odmítnout lidé spadající do takzvaných zvláště zranitelných skupin. Patří k nim senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené. Osamělí samoživitelé a samoživitelky, lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat, a také školy v případě školních zájezdů. Obdobný zákon přijaly nebo chystají také další evropské státy, podle Evropské komise ale takový postup porušuje práva občanů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Zduchovice: Požár staré slámy potřetí a vyjela už i těžká technika
ZDUCHOVICE – Situace na hnojišti se starou slámou v obci Zduchovice se opět vyhrotila. …
AKTUALIZOVÁNO
Baník znovu bojoval, ale Prostějov byl efektivnější. Série je na hraně, Příbram věří v návrat domů
Příbram padla v Prostějově 2:5 a v semifinálové sérii 2. ligy prohrává 0:3 na zápasy. …
SPORT
Jaro odemyká petrklíč, ale který z nich to je?
Jaro je tady a s ním se v přírodě postupně probouzí jedna květina za druhou. Mezi nimi …
PŘÍRODA
„Lucerna je splněný sen.“ Pudilová jde do ringu a Příbram jí drží palce
Příbramská rodačka a nejznámější česká MMA zápasnice Lucie Pudilová se chystá na další …
SPORT
Syntetická DNA ochrání vaše kolo. Městská policie Příbram spouští značení zdarma
S příchodem jara přichází i příležitost lépe ochránit svůj majetek. Městská policie …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Beránek utekl z formy? Vajíčko prasklo? Sem s tím! Příbram vyhlašuje velikonoční výzvu
Velikonoce jsou od toho, aby byly veselé — a někdy je ta největší zábava právě v tom, …
VELIKONOCE
Kraj navýšil podporu oprav silnic II. a III. tříd. Fond homogenizace nabídne rekordních 100 milionů
Program, který obcím umožňuje po výkopových pracích obnovit silnice v celé šíři místo …
DOPRAVA
Zápisy do příbramských školek startují! Všechny mateřinky otevřou brány rodičům nejmenších dětí
Po úspěšném období zápisů do základních škol se nyní chystá další důležitý krok pro …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství
Příbram si z Ostravy odváží cenné tři body z utkání 21. kola Chance národní ligy. …
SPORT
Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky?
Lékárna Oblastní nemocnice Příbram je o velikonočních svátcích uzavřena. Portál …
VELIKONOCE




