vývoj COVID-19
27. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 9
Borotice 2
Bratkovice 2
Březnice 16
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 63
Dolní Hbity 4
Drahlín 2
Drásov 4
Drevníky 1
Drhovy 2
Dubenec 2
Dublovice 8
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 4
Hlubyně 1
Hudčice 1
Hvožďany 4
Jesenice 2
Jince 8
Kamýk n. V. 6
Klučenice 5
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 8
Kozárovice 1
Krásná H. 4
Křepenice 1
Láz 2
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 11
Milín 21
Mokrovraty 2
Nalžovice 7
Narysov 1
Nechvalice 3
Nečín 7
Nedrahovice 4
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Občov 1
Obecnice 10
Obořiště 6
Ohrazenice 1
Pečice 3
Petrovice 2
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 210
Příčovy 9
Prosen. L. 3
Rosovice 1
Rožmitál p. T. 68
Rybníky 6
Sádek 2
Sedlčany 79
Sedlec-Prč. 24
Sedlice 1
Smolotely 1
Solenice 2
Stará Huť 11
Starosedlský H. 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 8
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 4
Věšín 6
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 9
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 1

Cestovky čekají na turisty. Nyní mohou žádat o částečnou kompenzaci ztrát

18. listopadu 2020   (06:23)
Cestovky čekají na turisty. Nyní mohou žádat o částečnou kompenzaci ztrát

Podnikatelé z Příbrami zaznamenávají i téměř stoprocentní pokles tržeb. Klienti jsou opatrní a prodej zájezdů komplikuje také nepříznivá mezinárodní situace.


Podle vyjádření ministerstva pro místní rozvoj (MMR) patří oblast cestovního ruchu k pandemií nejpostiženějším odvětvím. Ministerstvo proto přišlo s podporou Covid určenou pro podporu cestovních kanceláří, agentur a průvodců. Celkově do odvětví směřuje dotace ve výši půl miliardy korun.
 

Drtivý dopad
Tvrdé následky koronavirové krize na podnikání v cestovním ruchu poznala Šárka Drechlesová z příbramské Cestovní agentury Sára: „Všechny zájezdy zakoupené na sezonu 2020 byly vesměs zrušeny. Jakožto provizní prodejce v ten moment přicházíme o provizi, kterou cestovní kanceláře za uskutečněné zájezdy proplácejí.“ Agentura zaznamenala téměř stoprocentní pokles prodejů. Na dovolené stihlo odjet pouhé procento klientů, a to v měsících před nástupem pandemie. Šárka Drechslerová si v situaci, kdy musela uživit rodinu, našla další práci.
 
To, že pandemie velmi výrazně zasáhla všechny subjekty podnikající v cestovním ruchu, potvrzuje Martin Bezouška z příbramské společnosti Appia Travel: „Březnový lockdown a uzavření hranic mělo pro naši cestovní kancelář, zaměřující se převážně na prodej letenek, zahraničních zájezdů a dalších cestovních služeb, výrazný dopad. Nedalo se cestovat, mnoho zájezdů jsme byli nuceni přesunout na jiný termín, nebo zrušit.“
 
Po červnovém optimistickém rozvolňování a možnosti opět cestovat, ale přišla podzimní druhá vlna. „Hranice sice zavřené nejsou, ale mnoho států EU požaduje po občanech České republiky negativní PCR test nebo karanténu. Některé exotické destinace jsou pro turisty stále uzavřené,“ doplňuje Martin Bezouška. Cestovní kancelář Appia Travel tak dosud přišla o 80 % tržeb. „I v této nelehké době se ale snažíme být pozitivní a připravit naši nabídku na období, kdy bude možné opět cestovat bez velkých restrikcí,“ říká Martin Bezouška.
 

V cestovní agentuře Sára nyní klienti nakupují jen omezeně, což je způsobeno obavami, že se bude opakovat situace z letošního jara. „V porovnání s jinými roky jsou poptávky o přibližně 95 procent nižší. V tuto dobu jsem již mívala polovinu následující sezony pokrytou prodeji, nyní mám naplněná tři procenta,“ popisuje Šárka Drechslerová.
 
Pomoc je vítána, i když vždy nestačí
Je jasné, že v současné situaci tedy podnikatelé v cestovním ruchu vítají jakoukoliv finanční injekci, která pomůže překlenout kritické období. „Podle podmínek dotačního programu Covid – podpora cestovního ruchu by měla být tato forma pomoci pro naši cestovní kancelář dosažitelná,“ říká Martin Bezouška. Dotace, o které mohou cestovní kanceláře žádat, činí nejvýše 2,5 % z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a z prodeje spojených cestovních služeb na rok 2020.
 
Cestovní agentury mohou dosáhnout na dotaci ve výši 500 Kč na pokrytí svých ztrát za zrušený zájezd či lázeňský pobyt (bude počítána za zrušené zájezdy z důvodu pandemie v období od 20. února do 10. října 2020). Druhá forma dotace je ve výši paušálu podle příjmů (výnosů), které agentura dosahovala v roce 2019 za předpokladu, že zaznamenala více než 50% propad a že jde o agenturu, jejíž hlavní činností je příjezdový cestovní ruch. Paušální pásma se pohybují v částkách 50, 100, 250 a 500 tisíc korun. Spojení obou podpor není možné.
 
„V našem případě se nejedná ani tak o kompenzační bonus, který by možná v případě všech měsíců, kdy jsme nemohli vykonávat svou práci, byl alespoň částečně uspokojivý. Jestliže mluvíme o pomoci 500 korun za každou zrušenou smlouvu, když se její provize pohybuje v průměru kolem tří tisíc korun, není to pomoc, která by nás postavila na nohy,“ uvádí Šárka Drechslerová s tím, že překlenout finanční mezeru lze dalším výdělkem nebo s pomocí rodiny. A s podobnými zkušenostmi se prý potýkají i další kolegové z oboru.
 
O podporu prostřednictvím dotačního titulu Covid – podpora cestovního ruchu mohou podnikatelé žádat od 11. listopadu. Všechny tři výzvy – pro cestovní kanceláře, agentury a průvodce – budou zpřístupněny do 11. ledna 2021.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: ilustr_Pixabay

autor: Magdalena Rezková

Další články

Dvě nehody uzavřely dálnici D4 v obou směrech, havarovalo 9 aut Dvě nehody uzavřely dálnici D4 v obou směrech, havarovalo 9 aut Při střetech došlo k poranění čtyř osob. 28. listopadu 2020   (08:59) Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Město Příbram vybralo dodavatele pro zateplení řadových bytových domů pod náměstím T. G. Masaryka. Hodnota realizace přesahuje 12 milionů korun. 27. listopadu 2020   (18:51) Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena V letošním roce jsme si připomněli 105. výročí jeho narození a 28. listopadu uplyne 50 let od jeho úmrtí. 27. listopadu 2020   (15:36) Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. 27. listopadu 2020   (14:03) Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Příbramská věznice darovala senátorům betlém Příbramská věznice darovala senátorům betlém Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. 27. listopadu 2020   (10:22) V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram Liga se vrátila, avšak stále bez přítomnosti diváků. Fandit a podpořit svůj tým však můžete i tak, a ještě budete hvězdou velké obrazovky. 27. listopadu 2020   (08:24) Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Hra Záhada rozbitého hřiště vytáhne děti ven za pátráním po viníkovi. Začíná se 1. prosince. 27. listopadu 2020   (06:29)
Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie by podle ředitele chtěla uspořádat krátkodobou výstavu, na níž by představila Drtikolovy originály zapůjčené hlavně od soukromých sběratelů. Nyní žádné cenné originály nevystavuje, jde o faksimile. 26. listopadu 2020   (19:20)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz