17. 9. svátek má Naděžda
Cestovky čekají na turisty. Nyní mohou žádat o částečnou kompenzaci ztrát

18. listopadu 2020   (06:23)
Cestovky čekají na turisty. Nyní mohou žádat o částečnou kompenzaci ztrát
foto: pribram.cz

Podnikatelé z Příbrami zaznamenávají i téměř stoprocentní pokles tržeb. Klienti jsou opatrní a prodej zájezdů komplikuje také nepříznivá mezinárodní situace.


Podle vyjádření ministerstva pro místní rozvoj (MMR) patří oblast cestovního ruchu k pandemií nejpostiženějším odvětvím. Ministerstvo proto přišlo s podporou Covid určenou pro podporu cestovních kanceláří, agentur a průvodců. Celkově do odvětví směřuje dotace ve výši půl miliardy korun.
 

Drtivý dopad
Tvrdé následky koronavirové krize na podnikání v cestovním ruchu poznala Šárka Drechlesová z příbramské Cestovní agentury Sára: „Všechny zájezdy zakoupené na sezonu 2020 byly vesměs zrušeny. Jakožto provizní prodejce v ten moment přicházíme o provizi, kterou cestovní kanceláře za uskutečněné zájezdy proplácejí.“ Agentura zaznamenala téměř stoprocentní pokles prodejů. Na dovolené stihlo odjet pouhé procento klientů, a to v měsících před nástupem pandemie. Šárka Drechslerová si v situaci, kdy musela uživit rodinu, našla další práci.
 
To, že pandemie velmi výrazně zasáhla všechny subjekty podnikající v cestovním ruchu, potvrzuje Martin Bezouška z příbramské společnosti Appia Travel: „Březnový lockdown a uzavření hranic mělo pro naši cestovní kancelář, zaměřující se převážně na prodej letenek, zahraničních zájezdů a dalších cestovních služeb, výrazný dopad. Nedalo se cestovat, mnoho zájezdů jsme byli nuceni přesunout na jiný termín, nebo zrušit.“
 
Po červnovém optimistickém rozvolňování a možnosti opět cestovat, ale přišla podzimní druhá vlna. „Hranice sice zavřené nejsou, ale mnoho států EU požaduje po občanech České republiky negativní PCR test nebo karanténu. Některé exotické destinace jsou pro turisty stále uzavřené,“ doplňuje Martin Bezouška. Cestovní kancelář Appia Travel tak dosud přišla o 80 % tržeb. „I v této nelehké době se ale snažíme být pozitivní a připravit naši nabídku na období, kdy bude možné opět cestovat bez velkých restrikcí,“ říká Martin Bezouška.
 

V cestovní agentuře Sára nyní klienti nakupují jen omezeně, což je způsobeno obavami, že se bude opakovat situace z letošního jara. „V porovnání s jinými roky jsou poptávky o přibližně 95 procent nižší. V tuto dobu jsem již mívala polovinu následující sezony pokrytou prodeji, nyní mám naplněná tři procenta,“ popisuje Šárka Drechslerová.
 
Pomoc je vítána, i když vždy nestačí
Je jasné, že v současné situaci tedy podnikatelé v cestovním ruchu vítají jakoukoliv finanční injekci, která pomůže překlenout kritické období. „Podle podmínek dotačního programu Covid – podpora cestovního ruchu by měla být tato forma pomoci pro naši cestovní kancelář dosažitelná,“ říká Martin Bezouška. Dotace, o které mohou cestovní kanceláře žádat, činí nejvýše 2,5 % z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a z prodeje spojených cestovních služeb na rok 2020.
 
Cestovní agentury mohou dosáhnout na dotaci ve výši 500 Kč na pokrytí svých ztrát za zrušený zájezd či lázeňský pobyt (bude počítána za zrušené zájezdy z důvodu pandemie v období od 20. února do 10. října 2020). Druhá forma dotace je ve výši paušálu podle příjmů (výnosů), které agentura dosahovala v roce 2019 za předpokladu, že zaznamenala více než 50% propad a že jde o agenturu, jejíž hlavní činností je příjezdový cestovní ruch. Paušální pásma se pohybují v částkách 50, 100, 250 a 500 tisíc korun. Spojení obou podpor není možné.
 
„V našem případě se nejedná ani tak o kompenzační bonus, který by možná v případě všech měsíců, kdy jsme nemohli vykonávat svou práci, byl alespoň částečně uspokojivý. Jestliže mluvíme o pomoci 500 korun za každou zrušenou smlouvu, když se její provize pohybuje v průměru kolem tří tisíc korun, není to pomoc, která by nás postavila na nohy,“ uvádí Šárka Drechslerová s tím, že překlenout finanční mezeru lze dalším výdělkem nebo s pomocí rodiny. A s podobnými zkušenostmi se prý potýkají i další kolegové z oboru.
 
O podporu prostřednictvím dotačního titulu Covid – podpora cestovního ruchu mohou podnikatelé žádat od 11. listopadu. Všechny tři výzvy – pro cestovní kanceláře, agentury a průvodce – budou zpřístupněny do 11. ledna 2021.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Na místo byl přivolán i zdravotnický vůz pro evakuace a mimořádné situace. Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Podle znaleckého posudku mají pozemky hodnotu 5 milionů korun. Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Ulice Příbrami zaplní již tuto sobotu překážky a jezdci na kolech. Již popáté se … Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Událost se stala v noci na neděli 1. srpna kolem 2:00. Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 O rekonstrukci aquaparku budou ještě jednou rozhodovat zastupitelé. V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko Do vítězné trojky mezi většími městy se dostala i Příbram Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Do celorepublikové výzvy Ukliďme Česko se na Příbramsku zapojí Višňová, Jince, Lazsko … Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Řidič měl za nedodržení vzdálenosti podle prvotní sněmovní verze dostat pokutu až … Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Ve středu 22. září představí svou novou knihu v příbramském Junior klubu také …
Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Od začátku září probíhá postupná realizace opatření na nové cyklotrase vedoucí z …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz