vývoj COVID-19
17. 5. 2021
Bezděkov 1
Bohutín 1
Březnice 9
Bukovany 1
Čenkov 1
Chrást 1
Čím 1
Dobříš 32
Drásov 1
Dublovice 1
Dubno 1
Hlubyně 1
Jablonná 2
Jince 4
Kamýk n. V. 1
Klučenice 3
Kosova H. 3
Krásná H. 4
Láz 1
Lešetice 1
Milín 11
Nalžovice 1
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 1
Nová Ves p. P. 4
Nový Knín 6
Obecnice 7
Obořiště 1
Ouběnice 2
Petrovice 2
Pičín 2
Příbram 84
Rožmitál p. T. 5
Rybníky 1
Sedlčany 18
Sedlec-Prč. 6
Stará Huť 6
Trhové Dušníky 3
Věšín 1
Višňová 5
Voznice 3
Vys. Chlumec 1
Vysoká u Pb 1
Zalužany 3
Zduchovice 2
ONP Příbram
Čekající na termín očkování282
Přiřazený termín / týden1136
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování323
Přiřazený termín / týden2290

Cestovky čekají na turisty. Nyní mohou žádat o částečnou kompenzaci ztrát

18. listopadu 2020   (06:23)
Cestovky čekají na turisty. Nyní mohou žádat o částečnou kompenzaci ztrát
foto: pribram.cz

Podnikatelé z Příbrami zaznamenávají i téměř stoprocentní pokles tržeb. Klienti jsou opatrní a prodej zájezdů komplikuje také nepříznivá mezinárodní situace.


Podle vyjádření ministerstva pro místní rozvoj (MMR) patří oblast cestovního ruchu k pandemií nejpostiženějším odvětvím. Ministerstvo proto přišlo s podporou Covid určenou pro podporu cestovních kanceláří, agentur a průvodců. Celkově do odvětví směřuje dotace ve výši půl miliardy korun.
 

Drtivý dopad
Tvrdé následky koronavirové krize na podnikání v cestovním ruchu poznala Šárka Drechlesová z příbramské Cestovní agentury Sára: „Všechny zájezdy zakoupené na sezonu 2020 byly vesměs zrušeny. Jakožto provizní prodejce v ten moment přicházíme o provizi, kterou cestovní kanceláře za uskutečněné zájezdy proplácejí.“ Agentura zaznamenala téměř stoprocentní pokles prodejů. Na dovolené stihlo odjet pouhé procento klientů, a to v měsících před nástupem pandemie. Šárka Drechslerová si v situaci, kdy musela uživit rodinu, našla další práci.
 
To, že pandemie velmi výrazně zasáhla všechny subjekty podnikající v cestovním ruchu, potvrzuje Martin Bezouška z příbramské společnosti Appia Travel: „Březnový lockdown a uzavření hranic mělo pro naši cestovní kancelář, zaměřující se převážně na prodej letenek, zahraničních zájezdů a dalších cestovních služeb, výrazný dopad. Nedalo se cestovat, mnoho zájezdů jsme byli nuceni přesunout na jiný termín, nebo zrušit.“
 
Po červnovém optimistickém rozvolňování a možnosti opět cestovat, ale přišla podzimní druhá vlna. „Hranice sice zavřené nejsou, ale mnoho států EU požaduje po občanech České republiky negativní PCR test nebo karanténu. Některé exotické destinace jsou pro turisty stále uzavřené,“ doplňuje Martin Bezouška. Cestovní kancelář Appia Travel tak dosud přišla o 80 % tržeb. „I v této nelehké době se ale snažíme být pozitivní a připravit naši nabídku na období, kdy bude možné opět cestovat bez velkých restrikcí,“ říká Martin Bezouška.
 

V cestovní agentuře Sára nyní klienti nakupují jen omezeně, což je způsobeno obavami, že se bude opakovat situace z letošního jara. „V porovnání s jinými roky jsou poptávky o přibližně 95 procent nižší. V tuto dobu jsem již mívala polovinu následující sezony pokrytou prodeji, nyní mám naplněná tři procenta,“ popisuje Šárka Drechslerová.
 
Pomoc je vítána, i když vždy nestačí
Je jasné, že v současné situaci tedy podnikatelé v cestovním ruchu vítají jakoukoliv finanční injekci, která pomůže překlenout kritické období. „Podle podmínek dotačního programu Covid – podpora cestovního ruchu by měla být tato forma pomoci pro naši cestovní kancelář dosažitelná,“ říká Martin Bezouška. Dotace, o které mohou cestovní kanceláře žádat, činí nejvýše 2,5 % z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a z prodeje spojených cestovních služeb na rok 2020.
 
Cestovní agentury mohou dosáhnout na dotaci ve výši 500 Kč na pokrytí svých ztrát za zrušený zájezd či lázeňský pobyt (bude počítána za zrušené zájezdy z důvodu pandemie v období od 20. února do 10. října 2020). Druhá forma dotace je ve výši paušálu podle příjmů (výnosů), které agentura dosahovala v roce 2019 za předpokladu, že zaznamenala více než 50% propad a že jde o agenturu, jejíž hlavní činností je příjezdový cestovní ruch. Paušální pásma se pohybují v částkách 50, 100, 250 a 500 tisíc korun. Spojení obou podpor není možné.
 
„V našem případě se nejedná ani tak o kompenzační bonus, který by možná v případě všech měsíců, kdy jsme nemohli vykonávat svou práci, byl alespoň částečně uspokojivý. Jestliže mluvíme o pomoci 500 korun za každou zrušenou smlouvu, když se její provize pohybuje v průměru kolem tří tisíc korun, není to pomoc, která by nás postavila na nohy,“ uvádí Šárka Drechslerová s tím, že překlenout finanční mezeru lze dalším výdělkem nebo s pomocí rodiny. A s podobnými zkušenostmi se prý potýkají i další kolegové z oboru.
 
O podporu prostřednictvím dotačního titulu Covid – podpora cestovního ruchu mohou podnikatelé žádat od 11. listopadu. Všechny tři výzvy – pro cestovní kanceláře, agentury a průvodce – budou zpřístupněny do 11. ledna 2021.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Celkově bude období od 17. května do 13. června teplotně podprůměrné a pršet bude … Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Od dnešního dne je možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících … Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Nadýchal 1,5 promile, test na drogy odmítl. Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přichystáno bude více jak dvacet elektrokol na vyzkoušení a otevíráme zbrusu nový … Komerční sdělení Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Řidič po nehodě skončil se synem v nemocnici. Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Čtyřletý Kája tvrdě cvičí, aby se naučil sedět nebo lézt, aby zvládl držet předměty, … Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a  fitness centra Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a fitness centra Ode dneška byla pro školy zrušena i podmínka, že se v nich nesmí potkávat děti z … Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Záchranná služba vyjížděla v neděli odpoledne k úrazu cyklisty do obce Láz na … Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Jaro je v plném proudu a pěkné počasí láká do přírody. Při užívání si sluníčka bychom …
Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Interpretem Nedělní varhanní půlhodinky je Adam Suk. On-line přenos začíná ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz