Cestopisem roku je kniha Hlas větru Stanislava Havlíčka
22. dubna 2022 (08:41)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Literární porota v Dobříši nominovala z 25 přihlášených publikací do užšího výběru pět titulů, nakonec se rozhodla pro Havlíčkovu knihu.
Cestopisem roku byla při včerejším udílení Ceny Hanzelky a Zikmunda na zámku v Dobříši na Příbramsku vyhlášena kniha Hlas větru Stanislava Havlíčka. Vítězem fotografické části soutěže se stal snímek ztroskotané lodi na Kypru – Edro III Shipwreck od Miroslava Stříbrného. V kategorii mimořádný audiopočin získal cenu za unikátní projekt Zvony kampanolog Radek Rejšek, který více než 30 let sbírá zvuky zvonů a zvonkoher po celém Česku.
Literární porota nominovala z 25 přihlášených publikací do užšího výběru pět titulů, nakonec se rozhodla pro Havlíčkovu knihu. "Ačkoli nejde o klasický cestopis, který obvykle sděluje, kde všude autor byl a co tam zažil, Hlas větru upozorňuje, že nestačí jen někde být a pozorovat, důležitější je někde být a pomáhat. Stanislav Havlíček nemusí vycházet vstříc dobrodružstvím, aby bylo o čem psát, on v nich smysluplně žije," uvedla předsedkyně poroty Milena Holcová.
Autor podle ní není jen cestovatel komentátor, ale stává se přímým účastníkem děje, v tomto případě v přeplněných utečeneckých táborech Rohingů v Bangladéši. "Navíc je kniha napsána věcně, bez patosu a sentimentu, skromně a přesvědčivě, prostě sympaticky," dodala Holcová.
Z 500 přihlášených snímků a pěti nominovaných porotce nejvíc zaujala Stříbrného fotografie zachycující vrak lodi plující pod vlajkou Sierry Leone, která ztroskotala u břehů Kypru. "Technicky dokonalý záběr v téměř monochromatickém ladění, kontrast obrovského vraku a lidské postavy na břehu – to vše s tajemnou atmosférou – v divákovi vyvolává touhu, sbalit si zavazadlo a vydat se na toto místo. Přesně tak má cestovatelská fotografie zafungovat," uvedla předsedkyně poroty určující nejlepší fotografii Veronika Souralová.
Čtvrtý ročník udílení cen se opět konal na dobříšském zámku, kde Miroslav Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. Zikmund a Hanzelka navštívili přes 80 zemí. Ve světě proslavili Československo a vozy Tatra. Oba získali řadu vyznamenání, například Cenu Egona Erwina Kische v roce 1993 a medaili Za zásluhy v roce 1999 od Václava Havla. V roce 2014 prezident Miloš Zeman vyznamenal Zikmunda Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Na Cenu města Příbram je nominován učitel tance Jiří Dohnal
•Před 72 lety komunisté likvidovali kláštery, příslušníci StB obsadili i Svatou Horu u Příbrami
•Výstava v památníku ve Vysoké přiblíží americké putování Dvořáka a Sládka
Další články
Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den
Odpolední teploty se dnes ve Středočeském kraji a v Praze pohybovaly většinou mezi 3 …
Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa
Mezinárodní vědomostní soutěž YPEF (Young People in European Forests – Mladí lidé v …
Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry
Po osmiměsíční pauze způsobené zraněním se Lucie Pudilová vrací do OKTAGONU. Česká …
Nový traktor v Rožmitále nahradil dva starší stroje, které byly v provozu desítky let
Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v modernizaci svých provozů. Technické služby …
V ulici Politických vězňů se střetl osobák s popeláři
V pondělí před 9. hodinou ranní se stala dopravní nehoda v Příbrami v ulici …
FOTO
Na Příbramsku hrozí ledovka až do poledne
Meteorologové varují, že přes naše území postupuje tlaková níže k severu. V noci …
Vláda chce omezit slevy v obchodech. Řetězce varují: Zdražíme. A zákazníci to pocítí jako první
Současná vládní koalice zvažuje úpravu pravidel pro slevové akce v supermarketech. …
Nepřehlédněte
Ledňáčci v posilovnách: novoroční nadšení, které často končí ještě v lednu
Začátek roku má v posilovnách jedno společné. Plná parkoviště, obsazené stroje a …
Nejen Brdy pod závojem jinovatky: Zima letos ukazuje svou pravou tvář
Zima se letos vrátila v podobě, na kterou jsme v posledních letech téměř zapomněli. …
FOTOGALERIE
Internet je čím dál agresivnější. Blíží se konec anonymních účtů?
Sociální sítě zažívají v posledních letech prudký nárůst agresivity, radikalizace a …
Nepřehlédněte




