vývoj COVID-19
16. 4. 2021
Bohutín 19
Březnice 25
Bukovany 1
Čenkov 1
Cetyně 1
Chraštice 1
Čím 1
Dobříš 80
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 2
Drhovy 4
Dubenec 4
Dublovice 9
Háje 1
Hluboš 5
Hlubyně 2
Hřiměždice 6
Hudčice 2
Hvožďany 7
Jablonná 2
Jince 13
Kamýk n. V. 12
Klučenice 1
Kosova H. 6
Kotenčice 1
Kozárovice 3
Krásná H. 17
Křepenice 1
Křešín 1
Láz 5
Lazsko 1
Lešetice 1
Lhota u Pb 2
M. Hraštice 7
Milešov 1
Milín 29
Mokrovraty 3
Nalžovice 7
Nechvalice 2
Nečín 11
Nedrahovice 5
Nepomuk 1
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 8
Nový Knín 20
Občov 3
Obecnice 18
Obořiště 6
Obory 1
Osečany 1
Ostrov 1
Ouběnice 1
Petrovice 5
Pičín 3
Počepice 1
Podlesí 1
Příbram 286
Radětice 1
Rosovice 2
Rožmitál p. T. 30
Sedlčany 71
Sedlec-Prč. 17
Solenice 1
Stará Huť 13
Starosedlský H. 3
Svaté Pole 1
Svatý Jan 6
Tochovice 1
Třebsko 1
Trhové Dušníky 1
Věšín 1
Višňová 6
Volenice 2
Voznice 1
Vranovice 3
Vys. Chlumec 2
Vysoká u Pb 3
Zalužany 1
Zduchovice 5
ONP Příbram
Čekající na termín očkování1528
Přiřazený termín / den139
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování414
Přiřazený termín / den236
Cesta do školy: Polovina dětí z Příbramska ji zvládne pěšky a do deseti minut

24. února 2021   (11:06)
Cesta do školy: Polovina dětí z Příbramska ji zvládne pěšky a do deseti minut
foto: pribram.cz, ČSÚ

Šetření mezi žáky ve věku od devíti do patnácti let v projektu Minisčítání 2020 předchází celorepublikovému Sčítání lidu 2021.


Stejně, jako budou na způsob dopravy v rámci optimalizace veřejné dopravní sítě dotazování při letošním sčítání lidu dospělí, zjišťoval Český statistický úřad (ČSÚ), jak se v běžném režimu dopravují do škol žáci mezi devíti a patnácti lety. Data pro projekt Minisčítání 2020 sbíral ČSÚ v listopadu a prosinci loňského roku.
 

Celorepublikově se do školy děti a teenageři dostanou nejčastěji pěšky, chůzi volí téměř polovina z nich. Na druhé příčce se umístila doprava autem (17 %). Třetí nejsilnější skupina dojíždí do školy prostředky městské hromadné dopravy (15 %), podobně vytížená je i přeprava meziměstským autobusem (14 %). Tři procenta žáků, většinou chlapců, si na cestu do škol nasadí kolečkové brusle, naskočí na kolo, skateboard nebo koloběžku.

 
V republikovém srovnání se data za okres Příbram neliší. Na dotaz „Jakým dopravním prostředkem cestuješ do školy nejdéle?“ odpovědělo 52 % ze 188 oslovených žáků, že dochází pěšky. Autem přijede do školy 20 % a meziměstským autobusem 18 % z oslovených. MHD je podle šetření využíváno 9 % žáků. Po jednom procentu si ve statistice ukrojily vlak a již zmiňované nemotorové dopravní prostředky.
 
Většina dětí se do školy zvládne dopravit do půl hodiny, přičemž 51 % z nich stihne cestu do deseti minut. V čase 11 až 20 minut je ve škole 32 % žáků a 10 % oslovených si na dopravu musí vyhradit 21 až 30 minut. Více než hodinu a déle trvající cestování nezmínil nikdo.
 

Minisčítání se v roce 2020 uskutečnilo již popáté. Projekt byl iniciován ČSÚ jako doprovodná vzdělávací akce v rámci informační kampaně ke Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Díky velké účasti žáků a škol při prvním dotazování v roce 2010 se kampaň opakovala také v letech 2012, 2015 a 2018.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČSÚ
autor: Magdalena Rezková

Další články

Procházky městy vedou do vzpomínek a za kulturou Procházky městy vedou do vzpomínek a za kulturou Až do 30. dubna poznáte historii Rožmitálu pod Třemšínem a hudební bonbonek v … Na strakonické se přetočilo auto přes střechu. Hasiči kolonou neprojeli, na pomoc zraněné řidičce museli běžet Na strakonické se přetočilo auto přes střechu. Hasiči kolonou neprojeli, na pomoc zraněné řidičce museli běžet Policisté silnici I/4 v místě uzavřeli. Do Příbrami se vrátili trhovci. I přes nepříznivé počasí dorazily desítky lidí Do Příbrami se vrátili trhovci. I přes nepříznivé počasí dorazily desítky lidí Dnes se poprvé v tomto roce konal trh na Dvořákově nábřeží v Příbrami. Dnes začíná sčítání lidu přes papírový formulář Dnes začíná sčítání lidu přes papírový formulář Sčítání je povinné pro všechny obyvatele. Příbramská nemocnice se pravděpodobně během května vrátí k běžnému režimu Příbramská nemocnice se pravděpodobně během května vrátí k běžnému režimu Epidemiologická situace v regionu se postupně stále zlepšuje. Silničáři příští týden opraví část tahu mezi Příbramí a Rožmitálem pod Třemšínem Silničáři příští týden opraví část tahu mezi Příbramí a Rožmitálem pod Třemšínem Na silnici I/18 bude omezený provoz kyvadlově řízený pracovníky zhotovitelské … Vandal se zaměřil na autobusové zastávky. Lidská tupost je nedozírná, řekl starosta Vandal se zaměřil na autobusové zastávky. Lidská tupost je nedozírná, řekl starosta Autobusové zastávky v Příbrami se staly terčem útoku vandala. Škoda se pohybuje v … Hasiči likvidují požár střešní konstrukce výrobní haly v Komárově Hasiči likvidují požár střešní konstrukce výrobní haly v Komárově Oznámení o zahoření přijali hasiči v pátek před polednem. U Skalky havarovala dvě auta, nikdo se nezranil U Skalky havarovala dvě auta, nikdo se nezranil K nehodě došlo v pátek po desáté hodině.
Odpočívadlo doplní dřevěná socha, lesní hřiště i detailní mapa CHKO Brdy Odpočívadlo doplní dřevěná socha, lesní hřiště i detailní mapa CHKO Brdy Turismus je pro Příbram důležitý, proto se připravují stále nové atraktivity nejen ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz