Česko vyšle 50 policistů pomáhat na slovenskou hranici s Ukrajinou
28. února 2022 (15:21)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Kvůli bezpečnosti nebude policie zveřejňovat detaily o přepravě českého kontingentu.
Česká republika vyšle na žádost slovenské policie na slovensko-ukrajinskou hranici 50 policistů. Jejich úkolem bude pomáhat při registraci osob překračujících hranici, uvedla dnes policie na svém twitterovém účtu. Kvůli bezpečnosti nebude policie zveřejňovat detaily o přepravě českého kontingentu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ČTK sdělil, že policisté by měli odjet v úterý.
"Slovensko oficiálně požádalo o policejní pomoc, zítra (v úterý) by měl odjet kontingent čítající 50 policistů," uvedl Rakušan. Ministr dříve opakovaně informoval o dohodě se Slovenskem, že na případnou žádost Česko své policisty do sousední země vyšle. "Úkolem policistů bude pomáhat při registraci osob překračujících státní hranici," doplnila dnes policie.
Slovenské ministerstvo vnitra dnes ČTK informovalo, že požádá unijní agenturu Frontex o pomoc při ochraně své 98 kilometrů dlouhé hranice s Ukrajinou, která je také vnější hranicí EU a schengenského prostoru. Bratislava minulý týden vyčlenila 1500 vojáků na pomoc policistům na slovensko-ukrajinské hranici.
Od čtvrtka, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu, přešlo na Slovensko přes společnou hranici více než 30.000 Ukrajinců. Počty každým dnem stoupají a na hraničních přechodech se čeká až 12 hodin, podle slovenské policie odbavování lidí zpomalují kontroly na ukrajinské straně. Ze strany ukrajinských uprchlíků zatím není podle slovenských úřadů velký zájem o ubytování na Slovensku, většina pokračuje za rodinou.
České ministerstvo vnitra kvůli situaci na Ukrajině již dříve připravilo plán pomoci uprchlíkům se čtyřmi stupni podle intenzity pomoci a počtu příchozích. Minulý týden vláda spustila druhý ze čtyř stupňů. Počítá tak v tuto chvíli se zajištěním 5000 lidí. Na tuto podporu a zabezpečení by podle odhadů mohlo být potřeba 1,5 miliardy korun.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Nešvar v Příbrami: Zloději paliva „zasáhli“ u nádrží kamionů
V ulici K Podlesí se v posledních týdnech rozjel znepokojivý nešvar. Občané upozorňují …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“
Otakar Brousek mladší, v hereckém prostředí přezdívaný Ťulda, patří k nejvýraznějším …
ROZHOVOR
Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek
Možná jste si toho všimli na sociálních sítích, v podcastech o zdraví nebo u známých: …
ZAJÍMAVOSTI
Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní
V polovině dubna budou zahájeny stavební práce ve vnitrobloku v Riegrově ulici, který …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí
Je Příbram bezpečným městem? Na tuto otázku odpovídali naši čtenáři v nedávné anketě – …
NÁZOR
Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte.
Velikonoce jsou svátky vajec, jara a nových začátků.
Ať už je vnímáme duchovně, …
VELIKONOCE
Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali
Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními …
PŘÍRODA
Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami
Policie České republiky z Územního odboru Příbram se i letos zapojila do preventivního …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent
Blížící se Velikonoce přinesou tradiční nákupní horečku, letos ale budou vejce dražší …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března
Letos nás čeká změna času o den dříve, než v loňském roce. V noci ze soboty 28. na …
ZMĚNA ČASU




