Česko si připomíná slovanské věrozvěsty
5. července 2024 (06:51)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
V Česku se památka slovanských věrozvěstů připomíná 5. července jako státní svátek od roku 1990, stejně jako den poté Den upálení Mistra Jana Husa.
Česká republika dnes slaví státní svátek, kterým si připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jejich misie ovlivnila rozvoj křesťanství, kultury a vzdělanosti slovanských národů a položila základy české státnosti.
Slovanští věrozvěstové Cyril (vlastním jménem Konstantin) a Metoděj - bratři, kněží ze Soluně - jsou katolickými i pravoslavnými světci a spolupatrony Evropy. Na žádost velkomoravského knížete Rostislava přišli na jaře roku 863 na Velkou Moravu. Jejich památka se původně připomínala v březnu, v roce 1863 stanovil papež Pius IX. den oslav jejich příchodu na 5. červenec.
Do bohoslužeb zavedli slovanský jazyk, pro který Konstantin vytvořil vlastní písmo a s pomocí hlaholice přeložil do staroslověnštiny například téměř celý Nový zákon a žalmy. Vytvořili světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství.
V Česku se památka slovanských věrozvěstů připomíná 5. července jako státní svátek od roku 1990, stejně jako den poté Den upálení Mistra Jana Husa. Po oba volné dny mohou zůstat i větší obchody otevřené bez omezení. Nevztahuje se na ně zákaz prodeje, který platí třeba třeba 28. září a 28. října či některé sváteční dny o Vánocích či Velikonocích.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Irena Karpíšková: Podnikatelé se musí řídit tolika zákony, že se v nich nemají šanci orientovat
•Přes prázdniny vzniknou v Příbrami nové veřejné toalety
•Ve státní svátky 5. a 6. července budou potravinové řetězce otevřené
Další články
Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle
Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho ze tří soustrojí opět v plné síle. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbram brzdí opravy: asfalt mizí z trhu a dodavatelé chtějí víc peněz
Růst cen ropy a dalších komodit začíná dopadat i na Příbram. Město v posledních …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel!
Tento víkend, konkrétně v sobotu 11. dubna, bude v Příbrami oficiálně zahájena …
KULTURA
Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše
V pátek 10. dubna dopoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě v katastru obce …
FOTOGALERIE
Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon
Triatlonová sezona se rozjíždí a hned zkraje nabídne pořádně zajímavou podívanou. V …
SPORT
Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě
Ve čtvrtek 9. dubna po 9. hodině ráno byl ohlášen nález munice v katastru obce …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce
V Prokopské ulici na Březových Horách se chystají další úpravy. Město zde nechá …
AKTUÁLNĚ
Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina
Hokejisté HC Baník Příbram vstoupili do rozhodujícího utkání přesně tak, jak …
SPORT
Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog
Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve …
DOPRAVA




