14. 4. svátek má Vincenc




Česko oslavilo vznik republiky, Pavel ocenil Jiřičnou, Kyliána i odbojáře

29. října 2024   (09:30)
Česko oslavilo vznik republiky, Pavel ocenil Jiřičnou, Kyliána i odbojáře
foto: Petr Pavel / X

Prezident Pavel vyznamenal ku příležitosti oslav vzniku samostatné republiky 56 osobností. Apeloval na to, aby lidé nepodléhali apatii a nestávali se jen lacinými kritiky veřejného dění.


Česko si včera připomnělo 106. výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Akce se konaly po celé zemi, tradičním vrcholem svátečního dne bylo udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu. Prezident Petr Pavel ocenil 56 osobností. Nejvyšší ocenění českého státu - Řád bílého lva - obdrželi in memoriam generálové a legionáři Sergěj Jan Ingr a František Moravec, dále architekta Eva Jiřičná a choreograf Jiří Kylián. V poledne prezident povýšil osm představitelů ozbrojených složek do generálských hodností a ráno se s dalšími nejvyššími ústavními činiteli zúčastnil tradičního pietního aktu u Národního památníku na pražském Vítkově.

Prezident před udílením vyznamenání na Hradě připomněl, že před 106 lety dostalo Československo privilegium vlastní země, vydobyté osobní odvahou a vytrvalým úsilím, ale také hrdinstvím a mnoha oběťmi. Na rozdíl od mnoha jiných částí světa je podle něj Česko v historicky nejdelším období svobody, bezpečí, klidu a ekonomické prosperity, řekl. Apeloval na to, aby lidé nepodléhali apatii, nestávali se jen nezúčastněnými pozorovateli, případně lacinými kritiky veřejného dění, ale aby byli jeho aktéry.
Prezident před udílením vyznamenání na Hradě …
foto: Petr Pavel / X
Do vedení země patří podle Pavla osobnosti, které se zabývají skutečnými problémy a mají odvahu ke změnám a nutným reformám. Řekl, že nebude podporovat politiky, kteří nabízejí snadná řešení a jdou cestou nejmenšího odporu. "Naopak, s mojí podporou mohou počítat ti, kteří budou s odvahou a odpovědností přistupovat i k řešení nepopulárních otázek," dodal.

Pavel při svém druhém předávání státních vyznamenání vyznamenal 56 lidí, o šest méně než loni. Čtyři osobnosti ocenil Řádem bílého lva. Šestkrát předal druhé nejvyšší vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka, které in memoriam obdržel papež Jan Pavel II., dále diplomat Karel Kovanda, bývalá ombudsmanka a disidentka Anna Šabatová či politik, vysokoškolský učitel a filozof Daniel Kroupa.
Sedm osobností získalo Medaili Za hrdinství, mimo jiné válečný veterán Lukáš Hirka nebo voják Karel Kučera, který padl při obraně ukrajinského Bachmutu proti ruské agresi. Prezident letos udělil 39 medailí Za zásluhy, a to lidem působící v charitě, umělcům, vědcům či sportovcům. Vyznamenání získal mimo jiné ekonom Jan Švejnar, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder, bývalý šéf České televize Petr Dvořák, herci Daniela Kolářová, Ondřej Vetchý, Ivan Trojan nebo in memoriam Jana Hlaváčová a Luděk Munzar, dále zpěvačka Marie Rottrová, frontman kapely Olympic Petr Janda nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková. Medaili z rukou hlavy státu obdrželi i polská filmová režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová, spisovatel i hudebník Jaroslav Rudiš či režisérka Helena Třeštíková.

Osm povýšených do generálských hodností je proti loňsku poloviční počet. Generálmajorem se stal ředitel Vojenského zpravodajství Petr Bartovský a náčelník Vojenské policie Jiří Roček. Stejnou hodnost získal náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík, zástupce náčelníka generálního štábu české armády Pavel Lipka a ředitel Generálního ředitelství cel Marek Šimandl. Generálporučíkem se stal ředitel Vězeňské služby Simon Michailidis.
Sedm osobností získalo Medaili Za hrdinství, …
foto: Petr Pavel / X

Současnou vládu i Evropskou unii kritizovali řečníci při oslavě vzniku Československa, kterou v Berouně pořádal Český svaz bojovníků za svobodu a další vlastenecké organizace. Vystoupil například předseda hnutí SPD Tomio Okamura, bývalý premiér a nynější šéf strany Česká suverenita sociální demokracie (ČSSD) Jiří Paroubek či předseda PRO Jindřich Rajchl.

Československá obec legionářská dnes uctila legionáře u pomníku na pražském náměstí Pod Emauzy. Jejich boje u Zborova v první světové válce předvedly ukázky u mladoboleslavského Leteckého muzea Metoděje Vlacha. Den vzniku Československa připomněl na desítkách míst po celé zemi Sokolský běh republiky. Vzpomínkové akty se konaly v Lánech, Brně, Ostravě, Pardubicích, Olomouci, Kutné Hoře, České Lípě, Chrudimi či ve Znojmě. Plzeň a Hradec Králové o státním svátku ocenily několik osobností, které se zasloužily o tato města.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili v letošním prvním čtvrtletí 203 školních jídelen a … NEPŘEHLÉDNĚTE Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Milovníci noční oblohy i tichých zákoutí Brd by si měli do kalendáře zapsat sobotu 18. … NEPŘEHLÉDNĚTE Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem … FOTO Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla … SPORT Studenti pomáhali nemocné holčičce Studenti pomáhali nemocné holčičce Sport může pomáhat. Přesvědčili se o tom studenti středních škol na Příbramsku, kteří … AKTUÁLNĚ Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne Nový týden přináší do Česka typicky proměnlivé jarní počasí. Čeká nás vítr, přeháňky i … POČASÍ Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív JV obchvat Příbrami je pro obyvatele jedním z nejdůležitějších témat současnosti. … DOPRAVA Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu … ŠKOLSTVÍ Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si … LIFESTYLE
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz