17. 5. svátek má Aneta

Česko odeslalo zbraně na pomoc Ukrajině

27. února 2022   (06:42)
Česko odeslalo zbraně na pomoc Ukrajině
foto: pixabay

"Posíláme kulomety, útočné pušky, pistole, náboje i dělostřeleckou munici," píše na twitteru ministerstvo obrany.


Česko dnes odeslalo zbraně na pomoc Ukrajině. Vlak s pomocí dnes ráno překročil česko-polské hranice a pokračuje dál na místo určení. Na twitteru to dnes uvedla Armáda ČR. Podle ní se nakládá další pomoc. Ministerstvo obrany na twitteru zveřejnilo krátké video s odjezdem vlaku a dodalo, že další pomoc bude schvalovat vláda dnes. Vláda se sejde na mimořádném jednání dnes ve 12:30.

"Posíláme kulomety, útočné pušky, pistole, náboje i dělostřeleckou munici," píše na twitteru ministerstvo obrany. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu řekla, že Česko daruje Ukrajině 30.000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek pušek pro ostřelovače a asi milion nábojů. Přepravu darovaného materiálu v hodnotě asi 188 milionů korun zajistí Česká republika, postará se i o přepravu munice, kterou už česká vláda Ukrajině darovala v lednu a zatím zůstávala na českém území.
Podle sobotního vyjádření ministryně si Ukrajinci materiál převezmou na dohodnutém místě. Podrobnosti nechtěla sdělovat. Původně bylo podle ní domluveno, že si dělostřeleckou munici Ukrajina převezme na českém území. Koncem ledna, kdy o tom vláda rozhodovala, byla ale situace jiná a existovala možnost letecké přepravy. "Je mi líto, že to Ukrajina nestihla,“ podotkla.
"Rozhodně touto pomocí pomoc České republiky, vlády České republiky ani resortu ministerstva nekončí," prohlásila Černochová v sobotu. Ministerstvo se podle ní zabývá možností odeslat další pomoc na Ukrajinu.

Nabídku zbraní předložilo i ministerstvo vnitra, s nabídkou se hlásí i městské policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v sobotu uvedl, že kvůli složité byrokracii s vyskladněním a odepsáním zbraní nestihne jeho ministerstvo armádní zásilku. K pomoci se ale připojí v dalších dnech, naznačil.
Ministerstvo průmyslu a obchodu v sobotu připravilo nákup i přepravu stovek tun pohonných hmot, které Česko daruje Ukrajině. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Mluvčí rezortu Vojtěch Srnka následně na dotaz sdělil, že ministerstvo zatím nebude z důvodu opatrnosti zveřejňovat bližší detaily.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života Psychologové upozorňují, že české děti mají méně odolnosti vůči stresu než jejich … ZAJÍMAVOSTI Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“ Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“ U základní školy v Bohutíně proběhla preventivní dopravní akce s názvem „Slunce na … AKTUÁLNĚ Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO Současný místostarosta Vladimír Karpíšek dnes na svém profilu uvedl, že se v letošních … BLESKOVÁ ZPRÁVA Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016 Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016 Do letošního ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo 245 obcí z celé České … ZAJÍMAVOSTI Muzea slaví svůj den. Příbram představí novou aplikaci pro Geopark Brd a Podbrdska Muzea slaví svůj den. Příbram představí novou aplikaci pro Geopark Brd a Podbrdska Mezinárodní den muzeí letos v Příbrami připomene Hornické muzeum Příbram novinkou, … ZAJÍMAVOSTI Jaro přináší nový život. A zároveň nejvíc smrti. Pomozte to změnit. Jaro přináší nový život. A zároveň nejvíc smrti. Pomozte to změnit. Jaro je tu a s ním i období, kdy se v trávě rodí tisíce mláďat. A zároveň období, kdy … ZVÍŘATA Vrány místo popelářů? Ve Švédsku sbírají odpadky za pamlsky. A dělají to líp než lidi Vrány místo popelářů? Ve Švédsku sbírají odpadky za pamlsky. A dělají to líp než lidi Ve švédském městě Södertälje testují projekt, který zní jako sci‑fi: divoké vrány … ZAJÍMAVOSTI Do Brd i bez auta. Cyklobusy a turistické linky propojují Plzeňsko i Příbramsko Do Brd i bez auta. Cyklobusy a turistické linky propojují Plzeňsko i Příbramsko Ačkoliv jsou autobusové linky pro turisty určené především pro Plzeňsko, využít je … DOPRAVA Jak se aktuálně vyvíjejí ceny nemovitostí v Příbrami a okolí? Jak se aktuálně vyvíjejí ceny nemovitostí v Příbrami a okolí? Realitní trh ve Středočeském kraji pokračuje i v roce 2026 v postupném růstu. Po … PR
Ředitel Waldorfské školy Příbram Robert Žák: „Naším cílem je rozvíjet dítě jako celistvou osobnost“ Ředitel Waldorfské školy Příbram Robert Žák: „Naším cílem je rozvíjet dítě jako celistvou osobnost“ Jak vypadá škola, která staví na individuálním přístupu, tvořivosti a propojení … ROZHOVOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz