Česko má první případ podezření na úmrtí po vakcíně proti covidu
10. února 2021 (20:07)
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes přijal hlášení o úmrtí člověka, které mohlo souviset s vakcínou proti covidu-19. Zemřelý senior byl v terminálním stadiu jiného onemocnění. V České televizi to dnes řekla ředitelka SÚKL Irena Storová. Ústav nyní bude podezření na možný nežádoucí účinek zkoumat.
"Dneska jsme přijali hlášení o podezření na nežádoucí účinek, který vyústil v úmrtí," uvedla Storová. Senior podle ní dostal první dávku očkování 9. ledna a autoři hlášení mají podezření na to, že očkování nějakým způsobem souviselo s nynějším úmrtím. O jaký typ vakcíny šlo, neuvedla. V té tobě byla v Česku k dispozici jen očkovací látka od firem Pfizer a BioNTech.
Storová zdůraznila, že jde zatím jen o podezření na možnou souvislost mezi očkováním a úmrtím pacienta. "Je to hlášení, které se musí velmi detailně prošetřit," řekla ČT. Teprve pak bude možné určit, zda smrt pacienta souvisela s očkováním, nebo zda byla důsledkem jeho vážného onemocnění.
V Česku se proti novému typu koronaviru očkuje od 27. prosince. Přednostně vakcínu dostávají lékaři a senioři nad 80 let.
Do úterního večera podali zdravotníci v Česku 382.416 dávek vakcíny. Obě potřebné dávky dostalo zatím 116.622 lidí. Téměř 97 procent všech dosud aplikovaných dávek pocházelo podle informací na webu ministerstva zdravotnictví od společnosti firem Pfizer/BioNTech, zbylá tři procenta od společnosti Moderna.
Ústav dostal od začátku očkování proti novému koronaviru zatím kolem 530 hlášení o možném nežádoucím účinku vakcíny. Patří mezi ně například nevolnost, bolestivost v místě vpichu či chřipce podobné stavy. Podle ředitelky SÚKL to odpovídá předem očekávanému počtu vedlejších účinků na základě provedených klinických studií. "Ta četnost i ty příznaky odpovídají tomu, co jsme očekávali," shrnula dosavadní poznatky Storová.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál
Parkovací dům u vlakového a autobusového nádraží byl jedním z nejsledovanějších …
POLITIKA
Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou
Ještě před pár lety se otázka bydlení brala jako něco, co se prostě vyřeší. Člověk …
NÁZOR
Nová neonatologická sekce v Příbrami nabídne intenzivní péči i větší soukromí rodičům
Oblastní nemocnice Příbram dokončuje přestavbu části porodnice, díky níž vznikne …
Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce
Dopravní nehoda dvou osobních vozů se stala v Milínské ulici v Příbrami před 14. …
AKTUALIZOVÁNO
Jaro začalo smolně. Příbram u lídra držela krok, rozhodl vlastní gól
FK Příbram vstoupila do jarní části Chance Národní ligy bojovným výkonem na hřišti …
VIDEO
Na středočeských silnicích v únoru zemřelo šest lidí, na Příbramsku tři
Na silnicích středočeského kraje zemřelo v únoru při dopravních nehodách šest lidí. …
DOPRAVA
Ochrana přírody podle Středočeského kraje: na Fantově louce se dohodněte s vlastníky
Fantova louka patří k nejcennějším přírodním místům v Příbrami. Mokřadní louky, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Máme vítěze nejlepší pizzy v Příbrami! A vy můžete vyhrát pizzu od medailistů
Týden jste hlasovali, doporučovali a posílali tipy na to, kde v Příbrami a okolí …
SOUTĚŽ
Řidič se údajně vyhýbal protijedoucímu vozu, dostal smyk a auto se přetočilo přes střechu
Nedaleko Nové Vsi pod Pleší v oblasti Bažantnice se v neděli stala nehoda. Řidič …
FOTO
Smrtící dávky nikotinu v oběhu. Hygienici varují před nebezpečnými e-cigaretami s extrémním obsahem
Hygienická stanice hlavního města Prahy vyhlásila hned několik výrobků za nebezpečné. …
NEPŘEHLÉDNĚTE




