vývoj COVID-19
25. 1. 2021
Bezděkov 6
Bohostice 3
Bohutín 9
Borotice 5
Bratkovice 1
Březnice 47
Buková u Pb 5
Bukovany 2
Čenkov 3
Cetyně 2
Chotilsko 7
Chrást 2
Čím 11
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 91
Dolní Hbity 8
Drahenice 2
Drahlín 13
Drásov 3
Drevníky 1
Dubenec 10
Dublovice 5
Dubno 4
Háje 8
Hluboš 2
Hlubyně 3
Horčápsko 1
Hřiměždice 4
Hudčice 1
Hvožďany 16
Jablonná 6
Jesenice 8
Jince 11
Kamýk n. V. 7
Klučenice 6
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 4
Kotenčice 1
Koupě 1
Kozárovice 2
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 3
Lešetice 3
Lhota u Pb 5
M. Hraštice 12
Milín 24
Modřovice 1
Mokrovraty 12
Nalžovice 5
Narysov 8
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 7
Nový Knín 15
Občov 4
Obecnice 15
Obořiště 10
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 1
Petrovice 15
Pičín 9
Počaply 1
Podlesí 17
Příbram 307
Příčovy 5
Prosen. L. 2
Radětice 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 36
Sádek 3
Sedlčany 31
Sedlec-Prč. 34
Smolotely 5
Solenice 14
Stará Huť 11
Štětkovice 1
Svaté Pole 3
Svatý Jan 2
Tochovice 11
Třebsko 8
Trhové Dušníky 5
Velká Lečice 2
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 7
Voznice 4
Vrančice 1
Vranovice 1
Vys. Chlumec 5
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 4
Zduchovice 1

Česko má 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem, dnes přibylo 257 nemocných

27. března 2020   (18:22)
Česko má 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem, dnes přibylo 257 nemocných

Na test na COVID-19 nově stačí teplota 37,5 stupně


Česko má 2279 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19. Údaje aktualizované k dnešním 17:45 zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Za dnešek tak zatím přibylo 257 nových případů. Počet vyléčených dnes stoupl z deseti na 11.

V příbramské nemocnici leží první pacient s koronavirem, je na umělé plicní ventilaci

Příbramská nemocnice přijala prvního pacienta s novým koronavirem. Jde o staršího člověka, který měl respirační potíže. Skončil v izolačním pokoji na oddělení ARO, je připojený na umělou plicní ventilaci. Jeho stav je vážný, řekl dnes mluvčí nemocnice Martin Janota. V celých středních Čechách je 231 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, naprostá většina má lehký průběh onemocnění.

"Je to pacient seniorského věku. Přivezla ho záchranná služba s příznaky respiračních problémů, takže se s ním od začátku zacházelo, jako by byl pozitivní. Zdravotníci měli veškeré ochranné pomůcky a pacient je v izolačním boxu," uvedl Janota.

Nikdo ze zdravotníků, kteří přišli do kontaktu s nakaženým pacientem, by podle Janoty neměl jít do izolace. Několik pracovníků příbramské nemocnice se v minulých dnech ocitlo v preventivní karanténě, protože měli ve svém okolí člověka pozitivně testovaného na COVID-19. Podle Janoty však šlo jen o několik případů. "Zatím to nevypadá, že by někdo z nich měl být nemocný. Bylo to preventivní opatření," dodal mluvčí.

Na Příbramsku je dosud 18 potvrzených případů nákazy koronavirem, z toho přímo v Příbrami pět. Jeden z pacientů je v oblastní nemocnici v Příbrami, ostatní jsou v péči lékařů pražské nemocnice.
Situací kolem koronavirové infekce se v Příbrami zabýval městský krizový štáb. "Členové krizového štábu dnes přijali usnesení, ve kterém apelují, aby bylo zřízeno odběrové místo v Příbrami, k čemuž se přiklání i místní lékaři," uvedl starosta Jan Konvalinka (ANO).

Jednání se podle něj zúčastnil i zástupce Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany se sídlem v Kamenné, který má nově certifikaci diagnostikovat odebrané vzorky. "Což znamená, že vzorky odebrané v příbramské nemocnici by mohly být zpracovány přímo zde," dodal starosta.
Ve Středočeském kraji bylo dnes zjištěno 233 případů onemocnění koronavirem. Na Příbramsku byla nákaza v pátek dopoledne prokázána u 19 osob, z nichž je šest potvrzených případů onemocnění v Příbrami.
 
Hygienici aktuálně evidují v kraji 33 lidí v karanténě, další posílají do karantény jejich praktičtí lékaři, tyto lidi ale hygienici neevidují. Testováno na možnou nákazu koronavirem bylo ve Středočeském kraji zatím 1733 lidí.
Nově vyléčeného pacienta z nemoci COVID-19 dnes ohlásila Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Jde o první oznámené vyléčení od úterý.

První tři případy onemocnění COVID-19 oznámilo Česko 1. března. Nejvíce nových případů nákazy za jediný den zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ve středu, a to 291. Ve čtvrtek přibylo 259 pozitivně testovaných.

Statistika ČSSZ: V karanténě s e-neschopenkou je přes 22.400 lidí

V karanténě na ochranu před šířením koronaviru je s e-neschopenkou přes 22.400 lidí. Počet osob v izolaci se za poslední den nejvíc zvedl ve Zlínském kraji, a to o 91. V Libereckém a Středočeském naopak mírně poklesl. Vyplývá to ze statistiky elektronických neschopenek, kterou aktualizuje Česká správa sociálního zabezpečení. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) za poslední den do karantény s e-neschopenkou nastoupilo přes 1200 lidí. Od začátku března do čtvrtečního odpoledne jich bylo 31.500.

Celkový počet lidí v karanténě se podle údajů ČSSZ za poslední den zvýšil zhruba o 480. Nejvíc osob v izolaci je v Praze a v Moravskoslezském kraji. V hlavním městě jich doma s e-neschopenkou musí zůstávat 3400, v Moravskoslezském kraji přes 3300. Nejvíc se počet za poslední den zvedl v okrese Uherské Hradiště, a to o 69. Celkem tam v karanténě s e-neschopenkou ve čtvrtek večer bylo 511 lidí.

Podle tabulky, kterou zveřejnila na svém twitteru ministryně, lékaři vystavili ve čtvrtek 1211 nových karanténních e-neschopenek. Celkem jich od začátku března do systému poslali 31.480. Z dat vyplývá, že by izolaci mělo mít za sebou přes 9100 lidí.

Celkový počet lidí v nařízené karanténě na ochranu před nákazou novým koronavirem by mohl být vyšší. Lékaři totiž mohou případy sociální správě hlásit nejen elektronicky, ale i na papírovém tiskopisu.
Do dvoutýdenní karantény museli od 7. března všichni, kteří se vrátili z Itálie. Od poledne 13. března pak musí do karantény ti, kteří přicestovali z vybraných zemí s vysokým rizikem šíření nákazy novým koronavirem. Týká se to Čechů i cizinců, kteří v Česku trvale či přechodně žijí. V karanténě bývají také lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými.

Pracovníkům v karanténě má zaměstnavatel platit 60 procent základu jejich příjmu. Vláda minulý týden ve čtvrtek rozhodla o tom, že tuto náhradu výdělku uhradí místo firem stát.
Na test na COVID-19 nově stačí teplota 37,5 stupně
 
Ministerstvo zdravotnictví změnilo podmínky testování lidí s podezřením na COVID-19. Stačí buď teplota nad 37,5 stupně Celsia, suchý kašel, nebo dušnost. Dříve lékaři doporučovali test u lidí, kteří měli teplotu nad 38 stupňů. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Test může doporučit kromě krajské hygienické stanice a praktického lékaře pro dospělé nebo pro děti také ambulantní plicní lékař.

"Výběr konkrétního odběrového místa vychází z dohody pacienta s indikujícím lékařem. Pacientům indikovaným k provedení odběru a laboratorního vyšetření COVID- 19 se doporučuje kontaktovat předem odběrové místo telefonicky a domluvit si termín a čas provedení odběru," uvedlo ministerstvo.
Po otestování jde nakažený na 14 dní do karantény. Její ukončení je možné podle dokumentu ministerstva zdravotnictví nejdříve po těchto dvou týdnech a tři dny po vymizení příznaků, jako je teplota, kašel, dýchací nebo zažívací potíže. Vyléčení musí prokázat dva negativní výsledky testů 24 hodin po sobě, z nichž první bude nejdříve 12 dní po zahájení karantény.
Z nemocnice může být pacient do domácího ošetřování propuštěný poté, co nemusí užívat léky na snížení teploty, zlepší se jeho dýchací potíže a zmizí zánět plic. "Pacient musí být poučen o nutnosti sledování svého zdravotního stavu, dodržování základních hygienických pravidel, nutnosti častého mytí a dezinfekce rukou," uvádí ministerstvo. Povinně bude telefonicky nebo mailem pravidelně o svém stavu informovat svého praktického lékaře.
Pokud nežije v domácnosti sám, musí i doma používat roušku, nesmí vycházet ven a ideální je pro něj samostatný pokoj. Kontakt s rodinou by měl omezit a samostatně by měl také jíst. Zvýšenou hygienu rukou musí dodržovat i rodina, zejména děti, protože se množí důkazy o tom, že virus je vylučován i do stolice.

"Virus může být detekován a vylučován z horních cest dýchacích jeden až dva dny před projevením se prvních příznaků nemoci a vylučování viru může přetrvávat po dobu sedmi až dvanácti dnů u mírných případů a až 14 dní u závažných případů," uvedlo ministerstvo v doporučení. Ve stolici se virus objevil asi u třetiny pacientů, od pátého dne s prvními příznaky až čtyři až pět týdnů. Od lidí bez příznaků je možné se nakazit stejně snadno jako u nemocných s příznaky.

V Česku se první laboratorně potvrzené případy nákazy novým typem koronaviru objevily 1. března. Šlo o lidi, kteří přicestovali z Itálie. Podíl nemocných, kteří pobývali v zahraničí se postupně snižuje, v současné době se už virus šíří i v Česku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: ilustr_pixabay

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Couvne kraj od záměru sloučení příbramských gymnázií? Optimalizace středního školství je nutná, říká radní Vácha Couvne kraj od záměru sloučení příbramských gymnázií? Optimalizace středního školství je nutná, říká radní Vácha „Nepoměr spočívá ve velkém počtu míst na gymnáziích, čímž se deformuje přístup ke … Dobříš zdemoluje budovu bývalého kina, na místě vznikne park Dobříš zdemoluje budovu bývalého kina, na místě vznikne park Stavba dobříšského kina byla dokončena v roce 1951. Po sedmdesáti letech bylo … Středočeský kraj chce dát na rozvoj obcí 578 milionů korun Středočeský kraj chce dát na rozvoj obcí 578 milionů korun Podávat žádosti lze od letošního 1. dubna do 28. června 2024. Pacienti s únavou nebo dušností po covidu by měli vyhledat lékaře Pacienti s únavou nebo dušností po covidu by měli vyhledat lékaře Pro další péči o pacienty, kteří mají po nákaze covidem-19 dlouhodobé následky, vzniká … Noční dobou od loupežníků zavražděn. Mrtvý farář ležel na železné posteli, ruce a nohy měl přivázány k jejím nohám Noční dobou od loupežníků zavražděn. Mrtvý farář ležel na železné posteli, ruce a nohy měl přivázány k jejím nohám Kriminální příběh z roku 1834 se odehrál v Březnici. Pachatelé a spolupachatelé … Přehledně: Kriminalita na Příbramsku vloni poklesla téměř o osm procent Přehledně: Kriminalita na Příbramsku vloni poklesla téměř o osm procent Nejvíce se na kriminalitě podílí majetková trestná činnost. Svatá Hora v roce 2020: Téměř 200 zrušených akcí, ale 1200 odsloužených mší Svatá Hora v roce 2020: Téměř 200 zrušených akcí, ale 1200 odsloužených mší Chystanými novinkami jsou výstava mapující stavbu svatohorských varhan a expozice o … Sněžení Příbrami štěstí nepřineslo. S Jabloncem prohrála o gól Sněžení Příbrami štěstí nepřineslo. S Jabloncem prohrála o gól Příbram venku v této ligové sezoně získala jen dva body a zůstává předposlední. Analýza zavedení povinných respirátorů vznikne během týdne Analýza zavedení povinných respirátorů vznikne během týdne Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu, kdy se …
Král: Granit ukázal, že radnice často tápe v tom, co vlastně chce Král: Granit ukázal, že radnice často tápe v tom, co vlastně chce Příbram si ponechá rekreační chatu Granit na šumavském Zadově a její provoz svěří …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz