23. 6. svátek má Zdeňka

České jahody letos podraží na 120 až 150 korun za kilogram

3. června 2020   (17:58)
České jahody letos podraží na 120 až 150 korun za kilogram
foto: pribram.cz, ČTK

Ovoce letos zasáhlo šest až sedm vln mrazů.


České jahody letos podraží meziročně o deset až 20 korun na 120 až 150 korun za kilogram. Při zahájení samosběru na středočeské jahodové farmě Vraňany to dnes řekl předseda České ovocnářské unie Martin Ludvík. Polské jahody budou podle něj meziročně o desítky procent dražší, budou stát kolem 100 Kč za kilogram. Jako důvod zdražení v tuzemsku vidí mrazy, které úrodu snížily zhruba o třetinu.

Podle Ludvíka se ročně sklízí mezi 3000 a 3500 tun jahod u profesionálních pěstitelů, letos však bude úroda do 2000 tun, odhadl.
Ovoce letos zasáhlo šest až sedm vln mrazů. V některých oblastech bylo i 20 mrazivých nocí a ovoce je jednou z nejnáchylnějších komodit na zmrznutí. Ludvík připomněl, že v důsledku teplých zim začínají rostliny kvést dřív a náhlé mrazy je pak lehce zničí.
Pěstební plochy jahodníků podle Ludvíka dlouhodobě rostou. Nárůst byl v posledních letech pětinový, v zemi je kolem 650 hektarů produkčních ploch. Přesto se podle něj většina jahod do ČR dováží, hlavně ze Španělska a Německa. Polské jahody ani podle Ludvíka ve statistikách nefigurují, protože se vozí přes hranice a prodávají se bez registrace u silnic.

Loni bylo dovezeno 16.500 tun čerstvých jahod, před deseti lety 7300 tun, řekl Ludvík. U zpracovaných je situace obdobná, loni šlo o 6700 tun, před dekádou o 3200 tun.
Podle spolumajitelky vraňanské farmy Dagmar Hančové chutnají odrůdy českých jahod lépe než odlišné odrůdy dovážené. Dovozové jahody musí přežít několikadenní transport, jsou tak spíše na zpracování do džemů, méně aromatické a pevnější.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) podle mluvčího Pavla Kopřivy loni zjistila 24 nevyhovujících vzorků u 270 hodnocených šarží jahod. O rok dříve bylo pochybení u 25 vzorků, hodnotilo se 116 šarží.

"Nedá se říct, že by se nedostatky v průběhu let nějak výrazně měnily. Zjišťujeme často nedodržení požadavků na označování, když při prodeji konečnému spotřebiteli není uvedena země původu nebo třída jakosti jahod. Jakost bývá většinou méně sporná a prodávané ovoce je bezpečné a jakostní. V souvislosti s označováním lze hovořit také o častém uvádění zavádějících údajů o zemi původu jahod," sdělil ČTK mluvčí. I podle vraňanských se stává, že se na samosběru snaží podnikatelé koupit účtenky samosbírajících zákazníků.

Jahody ve Vraňanech sklízejí na ploše zabírající zhruba 30 hektarů, přibližně polovina je využívána pro samosběr, druhá část úrody jde do prodeje. Na samosběr sem jezdí stovky lidí za den.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u … AKTUALIZOVÁNO Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to … LIFESTYLE Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli … SPORT Chceme se raději koupat, nebo mít co pít?  Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se … NEPŘEHLÉDNĚTE Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět … PŘÍRODA Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka … AKTUÁLNĚ Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. … ROZHOVOR Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, … AKTUALIZOVÁNO Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš … NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz